Geri Dön
GündemSığınmaevleri mağdurlara yetişemiyor

Sığınmaevleri mağdurlara yetişemiyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de 120 kadın sığınmaevi var. Ancak bu sayı şiddet gören kadınlar için oldukça yetersiz. Nüfusu 100 bini aşan 8 ilde ise kadın sığınmaevi yok

Sığınmaevleri mağdurlara yetişemiyor

Türkiye’de aile içi şiddete karşı mücadele başlatan ilk kuruluş Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan Türkiye’deki kadın sığınmaevlerine dair güncel sayısal bilgi talebinde bulundu. Bakanlık da vakıfa verdiği yanıtta, Haziran 2013 itibarıyla Türkiye’de 120 kadın sığınmaevi olduğunu belirtti. Bakanlığın verilerine göre, 73 ildeki kadın sığınmaevlerinin 87’si Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı. 32’si ise yerel yönetimlere bağlıyken 1 sığınmaevi de sivil toplum kuruluşuna ait.

Türkiye’nin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Mevzuatı ve Ocak 2013’te yürürlüğü giren Kadın Konukevlerinin Açılması ve İşletilmesi Hakkında Yönetmelik uyarınca, Türkiye nüfusunun yüzde 49,8’lik dilimini kapsayan kadınlar için bu sığınmaevi sayısı yetersiz. Sözleşmeler gereğince; 10 bini aşkın nüfuslu yerleşim yerlerine en az bir kadın sığınağı, 50 bini aşkın nüfuslu yerleşim yerlerinde en az bir kadın danışma merkezi ve her 20 bin kadın için bir tecavüz kriz merkezi bulunmalı.

8 ilde sığınmaevi yok

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ‘Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre 73 milyonu aşkın ülke nüfusunun 37 milyon 191 bin 315’i kadın. Türkiye’nin kadın nüfusuna oranla 372 kadın sığınmaevine ihtiyacı var. Mor Çatı da nüfusu 100 bini aşkın olan Adıyaman, Ardahan, Bartın, Bitlis, Muş, Niğde, Rize, Sinop’ta sığınmaevinin bulunmamasına vurgu yapıyor. Diğer 73 ilde bulunan sığınma evleri de nüfusa oranla yetersiz. Resmi nüfusu 5 milyona yakın olan Ankara’da toplamda 6 kadın sığınmaevi varken, bu sayı olması gereken rakamın 82’de biri. Toplamda Türkiye genelinde 120 olan sığınma evi sayısıysa, olması gereken rakamın 63’te biri. Kanunun gerekli gördüğü 50 bin nüfus, yenilenen belediyeler kanunu ile 100 bine çıkarılarak ihtiyacı karşılayamayacak kadar yükseltilmiştir. Fakat 100 bine karşı bile sığınma evi sayıları yeterli değil.

TAG Otoyolu ulaşıma kapandı! Mahsur kalan 2 bin kişiden haber var
Market zincirlerinin zam yazışmaları ortaya çıktı! 'Abi bu ne şaka mısınız?'
Gözler kritik toplantıda! İşte masadaki en kritik başlık
İlkokulda 'Şeytan Kulubü' ortalığı karıştırdı! ABD bu okulu konuşuyor
Edirne’de inanılmaz görüntü! Yarın yasak...
Beşiktaş'tan Trabzonspor'a yılın transferi! Başkan açıkladı
1 milyon TL! Müzikleri de Feyyaz Şerifoğlu yapacak
Tüm tahminleri doğru çıktı... İşte Simpsonlar'ın 2022 kehanetleri!
İstanbul'da korkulan oldu! 'Her binada bir Kovid hastası’
Caner'den büyük hata! Volkan Demirel'e şok
Altı aydır aşk yaşıyorlardı! Paris dönüşü şaşırtan karar
Otelciler heyecanla bekliyordu! 2 bin liradan başlıyor
Hizmet ihracatına döviz istisnası
Kamu işçilerinin ek ödeme tarihleri belli oldu
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Çarşamba Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler