Geri Dön
Gündem‘Silikozis’ kurbanları

‘Silikozis’ kurbanları

İstanbul’da kaçak atölyelerde kot taşlama işi yaparken ‘silikozis’e yakalanan Bingöllü 16 işçi öldü,110 işçi hastalıkla boğuşuyor

‘Silikozis’ kurbanları

Bingöl’ün Karlıova ilçesi ve Taşlıçay köyünde oturan, 1994 - 2004 yılları arasında ise İstanbul’da ‘merdiven altı’ denilen kaçak atölyelerde, kum ve havayla yapılan kot taşlama işinde çalışıp silikozis hastalığına yakalananların durumu her geçen gün ağırlaşıyor.

2004 yılında kaçak kot taşlama atölyelerinde 800 TL maaşla çalışan işçiler, hastalığı ilk kez o yıl Karlıova’da Kenan Temiz’in ‘silikozis’ten ölmesiyle öğrendi. Yaptıkları işin ‘silikozis’e yol açtığını gören işçiler, 2004’ten itibaren çalışmayı bırakıp, eve döndü ama hastalık onların peşini bırakmadı.

Son 13 yılda, Karlıova ve Taşlıçay köyünde 16 kişi ‘silikozis’ten öldü. 80’i Taşlıçay köyünde, 30’u Karlıova’da olmak üzere 110 kişi de halen bu hastalıkla mücadele ediyor. Hastalardan 5’inin durumu ağır. Taşlıçay köyünde
4 kişi yaşamını solunum cihazına bağlı sürdürürken, 1 kişinin ise Erzurum Atatürk Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım servisinde yaşam mücadelesi verdiği belirtildi.

‘İşsizdik, mecburduk’

Taşlıçay’da 4 yıldır solunum cihazına bağlı olarak yatalak yaşayan Ramazan Aydar (37) ‘silikozis’e 13 yıl önce yakalandığını söyledi. Aydar, köylerinin 1994 yılında korucu olması nedeniyle köylülerin hayvanlarının tamamını sattığını, bu yüzden işsiz kalarak İstanbul’a çalışmaya gittiklerini belirtti. Burada kot taşlama işiyle tanıştıklarını anlatan Aydar, 800 TL maaş aldıklarını, fakat kaçak ve sigortasız çalıştırıldıklarını dile getirdi. Aydar, o yıllarda kot taşlama işinin sağlıksız olduğunu bilmediklerini söyledi. 6 çocuk babası Aydar, “Köyde elektrikler kesildiği zaman solunum cihazım çalışmıyor. Bu yüzden hastaneye gidiyoruz; çünkü bu makineler bizim nefesimiz. Çocuklarıma baktığımda onlara destek olamadığım için kahroluyorum. Artık iyileşmeyeceğimi de biliyorum” dedi.

Solumayla oluşuyor

Silikozis, silika (SiO2) adı verilen maddenin uzun süre solunması sonucu gelişen kronik bir pneumoconiosis (pnömokonyoz) hastalığıdır. Silika tozları solumayla birlikte akciğere gidiyor. Bir işçinin kot taşlama işinde altı ay çalışması bu hastalığa yakalanması için yeterli bir süre olup, nefes darlığı, yorgunluk gibi belirtilerle ortaya çıkar. Toza maruz kalma ortadan kalksa bile hastalığın ilerlemesinin önüne geçilemiyor.

‘Silikozis’ kurbanları

‘Sıra bize ne zaman gelecek?’

Taşlıçay köyünde 3 yıldır yatağa bağlı yaşayan silikozis hastası Hasan Dündar (31) kot taşlama işinde 1997 yılında çalıştığını anlattı. O yıllarda, İstanbul’a gelen tüm köylülerin kot taşlama işine girdiğini belirten iki çocuk babası Dündar şunları söyledi: “Bazı arkadaşlarımız atölyede rahatsızlanıp hastaneye gittiklerinde bir teşhis konulmuyordu. Ama köyümüzden Erhan Akyürek birden hastalanıp öldü. Bunun üzerine bu işin tehlikeli olduğunu görüp ayrıldık. Köye döndükten sonra hepimiz hastalandık. Bir süre sonra ölümler olunca korktuk. Şimdi ‘Ölüm sırası bize ne zaman gelecek?’ diye bekliyoruz.”


altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Sağlık Bakanlığı tarafından 17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu paylaşıldı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, " Can kaybımız dünkü kadar fazla değil. Vaka sayımız, içinde olduğumuz hareketlilik dönemini aynı ciddiyetle yansıtıyor. Bu durum, yakın günlerde vefat sayılarına yansımaya devam edecek. Tam doz aşımızı olup, tedbirlere uyarak salgına karşı gerekli mücadeleyi vermeliyiz." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner