Geri Dön
GündemSokakta çalıştırılan çocuklara sıkı takip

Sokakta çalıştırılan çocuklara sıkı takip

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ülke genelinde oluşturulan 320 mobil ekibin tespit ettiği, sokakta çalıştırılan ve dilendirilen 27 bin 520 çocukla ilgili önlem alındığını, bu doğrultuda bin 78 çocuğun ailesi hakkında yasal işlem başlatıldığını, 615 çocuğun ise kurum bakımına alındığı bildirdi.

Sokakta çalıştırılan çocuklara sıkı takip

Bakan Yanık yaptığı yazılı açıklamada, sokakta çalıştırılan veya dilencilik yapmaya zorlanan çocukların korunması, eğitimlerine devam etmelerinin sağlanması amacıyla ailelere yönelik rehberlik ve destek çalışmaları yürütüldüğünü belirtti.

Çocuk işçiliğini önlemek amacıyla ‘çocuk işçiliğine sıfır tolerans’ ilkesiyle çalışmalar yapıyoruz” diyen Yanık, sokakta çalıştırılan, dilendirilen veya sokakta yaşayan çocukların tespit edilerek uygun sosyal hizmetlerden ve yardımlardan yararlandırılması amacıyla mobil ekiplerle çalışmalar yapıldığını aktardı. Yanık, ülke genelinde oluşturulan 320 mobil ekibin gerçekleştirdiği çalışmaların sonucuna ilişkin şu bilgileri verdi:

“Çalışmalar sonucu bugüne kadar sokakta çalıştırılan ve dilendirilen 27 bin 520 çocuğumuzla ilgili önlem aldık. Bu doğrultuda bin 78 çocuğun ailesi hakkında yasal işlem başlatılırken, 16 bin 145 çocuğun ailesine rehberlik hizmeti verildi. 7 bin 628 çocuğun ailesine Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla maddi destek sağlandı.”