Geri Dön
GündemSon dakika... Bursa'da eğitim uçağı zorunlu iniş yaptı!

Son dakika... Bursa'da eğitim uçağı zorunlu iniş yaptı!

Bursa'da Cesna 172 tipi bir eğitim uçağının, motor arızası nedeniyle Yenişehir ilçesi yakınlarındaki havalimanına yaklaşırken, meyve bahçesine zorunlu iniş yaptığı bildirildi.

Eğitim uçuşu yapan özel bir firmaya ait Cessna tipi 2 kişilik eğitim uçağında, henüz bilinmeyen bir nedenle arıza oluştu. Uçak, Yunuseli Havaalanı yakınındaki bir armut bahçesine acil iniş gerçekleştirdi.

Durumun bildirilmesi üzerine bölgeye çok sayıda polis, sağlık ve itfaiye ekibi sevk edildi.

Uçaktaki biri kadın 2 kişi, tedbiren Çekirge Devlet Hastanesine götürüldü.

Olası tehlikeye karşı ağaçların arasında bulunan uçağın yakıtı boşaltıldı. Bölgede olay yeri inceleme ekiplerinin çalışması sürüyor.

Bursa Valisi Yakup Canbolat, "Uçağın içindeki iki pilotun da sağlık durumu iyi." dedi

"ZOR BİR İNİŞ OLDU AMA İKİMİZ DE İYİYİZ"

Uçağın pilotu Serkan Ünverdi (33) tedbir amaçlı kaldırıldığı Çekirge Devlet Hastanesinde AA muhabirine, sabah saatlerinde Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı'ndan havalandıklarını söyledi.

Normal uçuşu gerçekleştirdikten sonra Yunuseli Havaalanı'na inmek istediklerini ancak rüzgar nedeniyle pisti pas geçtiklerini anlatan Ünverdi, şöyle konuştu:

Son dakika... Bursada eğitim uçağı zorunlu iniş yaptı

"Pisti pas geçip tekrar çıkarken kalkıştan sonra motor durdu. En tehlikeli durumlardan biridir. Ardından aşağı çökünce piste geri döndük. O an mesafemiz çok kısaydı, yüksekliğimiz de öyle. Yakıtımız yaklaşık 120 litreydi, bölgede elektrik telleri de olunca oraya gitmek istemedik. İniş yapabileceğimiz en rahat yer oradaki bahçeydi. Oraya iniş yaptık ve ikimiz de iyiyiz. Yaklaşık 60-70 metre yükseklikteydik. Motoru çalışmayınca süzülmeye başladık. İnebileceğimiz en iyi yere indik. Zor bir iniş oldu ama ikimiz de iyiyiz."

Ünverdi, acil iniş prosedürlerinde farklı bölgelerin olduğunu dile getirerek, "Düz bir tarla olsa çok daha iyi olurdu ama elektrik telleri dolu, arkasında dere olan beton bir yola direkt inmektense ağaçlar uçağın ağırlığını emiyor. Uçağın burnunu hafif çökertip uçağın hızını kırdık ve uçak bahçeye oturdu. Tecrübesiz biri için zor olurdu ama bizim tecrübemiz vardı." diye konuştu.

"SOĞUKKANLILIĞIMI KORUDUM"

İniş sırasında soğukkanlılığını koruduğunu vurgulayan Ünverdi, "Yerleşim yerine gidemezdik. Piste yetişmeye çalıştım ama yetişemedim. İneceğim yeri belirledim ve acil iniş yaptım. Uçağımızda çok büyük hasar yok. Uçaktan kendi imkanlarımızla çıktık ve uçaktan uzaklaştık. İkimizin de sağlık durumu çok iyi sıkıntımız yok." dedi.

Ünverdi, 1 Kasım 2019'dan beri uçuş yaptığını belirterek, "Ben eğitimlerimi tamamlamıştım. Arkadaşım ise ilk safhayı tamamlamıştı. Tecrübe uçuşları gerçekleştiriyorduk. Ben daha tecrübeli olduğum için onun yanındaydım. 1000 saatten fazla bu tip uçaklarla uçuşum var." ifadelerini kullandı.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Sağlık Bakanlığı tarafından 17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu paylaşıldı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, " Can kaybımız dünkü kadar fazla değil. Vaka sayımız, içinde olduğumuz hareketlilik dönemini aynı ciddiyetle yansıtıyor. Bu durum, yakın günlerde vefat sayılarına yansımaya devam edecek. Tam doz aşımızı olup, tedbirlere uyarak salgına karşı gerekli mücadeleyi vermeliyiz." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner