Geri Dön
GündemSon dakika: Bakan Ersoy 'hedef 35 milyar dolar' dedi ve sevindiren haberi verdi: Erken rezervasyonda yüzde 65 artış var

Son dakika: Bakan Ersoy 'hedef 35 milyar dolar' dedi ve sevindiren haberi verdi: Erken rezervasyonda yüzde 65 artış var

Gelen son dakika haberine göre; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Ersoy, "2022 yılı için 35 milyar dolar turizm gelir hedefimiz var." ifadelerini kullandı. Ersoy, "2 buçuk milyon İngiliz turist bekliyoruz" bilgisini paylaşarak, "Geçen seneye göre erken rezervasyonda yüzde 65 civarında artış var."sözlerine yer verdi.

Son dakika: Bakan Ersoy 'hedef 35 milyar dolar' dedi ve sevindiren haberi verdi: Erken rezervasyonda yüzde 65 artış var

Bakan Ersoy'un açıklamalarından satır başları şu şekilde: Turizm geliştirme ajansı salgın sürecinde kritik rol aldı. Turizm geliştirme ajansının çalışanları tamamen profesyonellerden oluşuyor. Denetim mekanizmalarını çok iyi kurduk. Sertifikasyonu sağlayacak firmaları akredite ettik. Uluslararası firmaları seçtik. Ayda en az 2 kere sıkı denetim yapıldı. Mutasyonlarla karşılaştıkça biz de kuralları değiştirdik. Bizden aylar sonra diğer ülkeler de bu sisteme geçmeye çalıştı ama bizim kadar başarılı olamadılar.

"HAYATIMIZDA KALICI OLACAK"

Sertifikasyon programı o kadar başarılı ki, hayatımızda kalıcı olacak. Kanun'da düzenlemeleri yapıldı. Kovidle birlikte hijyen ön plana geçildi. Hijyenle ilgili denetimlerle ilgili birçok kuralın kalıcı olması gerekiyor. Sürdürülebilir turizm ve yeşil serfitikası birkaç yıla yayılacak. Sektörü buna hazır hale getirmemiz gerekiyor.

Bizim yaptığımız çalışmaları dünyaya örnek gösterecekler. Siz bu yatırımları zamanında yapmazsanız bedellerini dolaylı şekilde ödeyeceksiniz.

"2022'DE 35 MİLYAR DOLAR TURİZM GELİR HEDEFİMİZ VAR"

2019'da iyi bir yıl geçirmiştir. Yaklaşık 51.7 milyon turist almıştık. Pandemi ile birlikte turist sayımız 16 milyona indi. 2020'de 29 milyon turist 24 milyar gelire geldi. 2022 yılı için 35 milyar dolar turizm gelir hedefimiz var.  2 buçuk milyon İngiliz turist bekliyoruz

"YÜZDE 65 ARTIŞ VAR"

22 ülkede televizyon tanıtımı yapıyoruz. THY'nin uçtuğu her yeri destinasyon olarak kabul ediyoruz, her noktaya konsantreyiz. Omciron mutasyonunu atlattıktan rezervasyonların artacağını düşünüyor. Geçen seneye göre erken rezervasyonda yüzde 65 civarında artış var.

"SAĞLIK TURİZMİNDEN YÜZDE 10 PAY ALMA HEDEFİMİZ VAR"

Birçok hedef ürünlerimiz var. Sağlık turizmi için kalanların süreleri uzun. Doğal olarak harcama tutarları da yüksek oluyor ve yanlarında refakatçı da getiriyor. Bunlara baktığımız zaman sağlık turizminin hayati önemi var. Sağlık turizminden yüzde 10 pay alma hedefimiz var. Vaka sayıları çok oldu ama kimseyi koridorda bırakmadık, herkesin tedavisini üstlendik. Dünyada bu görülüyor. Kriz yaşamadan geçiren yegane ülkelerden biri Türkiye. Bu da bizim için olumlu bir tanıtım oldu. Orada da çok hızlı çıkış yakalayacağız. İstanbul gastronomide marka olacak. Türkiye'nin yatırım iştahı da var potansiyeli de var.

"ÖĞRENCİLER İSTİHDAMA KATKI SAĞLIYOR"

Önceliğimiz yerli istihdam. Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli çalışıyoruz. Turizm okullarına öğrencilerin talebi arttı. Öğrenciler 3 lisan öğreniyor ve istihdama katkı sağlıyor. Otellerin yoğun olduğu bölgelerde lojman ihalelerini açıyoruz. Bu sorunu da kökten çözmüş olacağız. Teşvikli kredi çalışması hazırlığımız var. Vergi yüklerinin azaltılması için çalışıyoruz.

Bodrum kalesinde uzun bir restorasyon süreci vardı. Bu süreci hızlandırdık. Hizmete açmak önemli. Kesintiyi uzun yaptığınız zaman o pazar değer kaybeder.

 

AKM'Yİ 2 AYDA 250 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

AKM, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Ankara Binası ve Rami Kışlası, Cumhurbaşkanımızın bana verdiği en önemli projelerden biriydi. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'ndan başlayayım. Çok eski bir proje. 26 yıl boyunca inşaatı devam etmişti. İnşaatın 26 yıllık süreçte yüzde 60'lık kısmı tamamlanmıştı. Biz 20 ay gibi bir sürede kalan yüzde 40'lık süreci tamamladık. Çok da güzel bir yapı. AKM Şubat 2019'da sayın Cumhurbaşkanımızın temelini attığı bir bina. 2.5 yıl gibi çok kısa sürede projeyi tamamladık. Buradaki en büyük katkı sayın Cumhurbaşkanımızda. Karşılaştığımız her engelde yanımızda oldu ve biz de hızlı bir şekilde yol aldık. İlk 2 ayda etkinliklere 120 binden fazla katılım olmuş. İlk 2 ayda 250 bin ziyaretçi almış pandemiye rağmen.

Beklenen kar başladı! Bursa-Ankara yolu ulaşıma kapandı
Çağlayan Adliyesi'nde silah sesleri! Polise bıçaklı saldırı
Cenazesi doldu taştı! Peş peşe ölümlerin ardından uzmanlar açıkladı
AK Parti'den EYT müjdesi! 2022 yılı içerisinde...
ABD'li akademisyene sert tepki: Utanmanız gereken yaptığınız katliamlardır
12 dakikalık kayıt kan dondurdu! Evcil maymunu arkadaşını parçaladı
Türkiye'de de üretildi! Zeytinyağı ile eş değer
Survivor'da sert düşen Evrim'in gözyaşları: Annemi istiyorum!
Fenerbahçe'de istifaya davet edilen ve kongre çağrısı yapılan Başkan Ali Koç kararını verdi!
3 ayda 1 yıllık para kazanıyorlar! 'İlçede yatacak yer bile yok'
Kayseri'de korkutan deprem! Peş peşe flaş açıklamalar...
Film setlerini aratmayacak kaçış planı! 'Bu neyin paniği'
İşte Burak Yılmaz ve Kuntz'un 'The Best' için verdiği oylar! Yılın en iyisi...
Radikal karar! Gelmiş geçmiş en iyileri satıyor...
Defne'nin itirafı şaşırttı: Kızlarımın babası kıyafetlerime karışırdı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler