Geri Dön

Son dakika! Meclis personelini rehin almaya çalışmışlardı! Cezaları belli oldu

TBMM'de 14 Mayıs 2019'da eylem gerçekleştirmeye çalıştıkları esnada yakalanan silahlı terör örgütü DHKP-C'li Mulla Zincir 23 yıl 42 ay, Eylem Yücel ise 22 yıl 42 ay hapse mahkum edildi.

Son dakika! Meclis personelini rehin almaya çalışmışlardı! Cezaları belli oldu

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasında  sanıklar Mulla Zincir ve Eylem Yücel ile sanıklar ile müşteki kurum TBMM  Başkanlığı avukatı duruşma salonunda hazır bulundu.

Görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, önceki celse açıkladığı esasa  ilişkin mütalaasını tekrarladığını belirterek sanıkların üzerlerine atılı  suçlardan cezalandırılmalarını istedi.

Esas hakkında savunma yapan sanık Yücel, davanın siyasi olduğu  iddiasında bulundu. Her ideolojinin bir adalet anlayışı olduğunu söyleyen Yücel,  TBMM'de bir eylem gerçekleştirdiklerini ancak suçlu olmadıklarını öne sürdü.

Sanık Zincir ise 2016'da yaşadığı Fransa'dan Türkiye'ye geldikten  sonra pasaportuna el konulması nedeniyle ülkeden çıkış yapmadığını anlattı.  Ülkede bulunduğu sürece çeşitli eylemlere katıldığını aktaran Zincir, yasama  organı TBMM'ye girerek de adalet talepleri doğrultusunda eylem yaptıklarını  söyledi.

Suçlu olmadığını ileri süren Zincir, tahliye ve beraat talebinde  bulundu.

HÜKÜM

Taraf avukatlarının dinlenilmesi ve sanıkların son sözlerinin  alınmasından sonra mahkeme heyeti hükmünü açıkladı.

Buna göre sanıklar Zincir ve Yücel, "silahlı terör örgütüne üye olmak"  suçundan 9'ar yıl, TBMM'de rehin aldıkları güvenlik görevlilerine yönelik "kişiyi  hürriyetinden yoksun bırakmak" suçundan 9'ar yıl, "görevi yaptırmamak için  direnmek" suçundan ise 4 yıl 42'şer ay hapse mahkum edildi.

Sanık Zincir ayrıca cezaevinde duvara zarar verdiği gerekçesiyle  ayrıca 1 yıl hapse çarptırıldı.

Mahkeme, sanıkların üzerlerine atılı "terör örgütü propagandası  yapmak" suçlarından ise beraatlerine karar verdi.

Toplamda Mulla Zincir 23 yıl 42 ay, Eylem Yücel ise 22 yıl 42 ay hapse  mahkum edildi.

Hükmün açıklanmasından sonra duruşma salonundan çıkarılan sanıklardan  Mulla Zincir, kol saatini mahkeme heyetine attı. Saat, heyet üyelerinden birinin  başının yanından geçerek arkaya düştü.

Sanıklar ayrıca, salondan çıkarılırken slogan attı.

- Olayın geçmişi

Zincir ve Yücel, 14 Mayıs 2019'da girmeye çalıştıkları sırada banko  görevlisini rehin almış ve kısa süre sonra gözaltına alınmışlardı.

Olay sonrası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede,  sanıkların üzerlerinde kaleme iliştirilmiş jilet ve bomba süsü verilmiş plastik  kutu olduğu anlatılmıştı.

İddianamede sanıkların, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim  Kiraz'ın makamında DHKP-C militanları tarafından şehit edilmesi benzeri eylemi  TBMM'de gerçekleştirmeyi amaçladıkları ifade edilmişti.

Sanıklara, "silahlı terör örgütüne üye olmak", "kişiyi hürriyetinden  yoksun kılmak", "görevi yaptırmamak için direnmek", "mala zarar vermek" ve "terör  örgütü propagandası yapmak" suçlamaları yöneltilmişti.

 

 

Trafik durdu, koyun sürücü geçtiTokat'ta yayladan dönen koyun sürüsünün ana caddeden geçişi sırasında trafik kesildi. Çobanın arkasından yüzlerce koyunun caddede ilerlemesi ilginç görüntüler oluşturdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet