Geri Dön
GündemSon dakika... Peş peşe sağanak yağış uyarıları! Soğuk hava Türkiye'yi etkisi altına alacak

Son dakika... Peş peşe sağanak yağış uyarıları! Soğuk hava Türkiye'yi etkisi altına alacak

Gelen son dakika haberine göre; Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden İstanbul, Kocaeli ve Sakarya için gök gürültülü yağış uyarısı yaparken bir açıklama da İstanbul Valiliği'nden yapıldı. Öte yandan İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Deniz Demirhan, Türkiye'nin soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceğini söyledi. İşte hava durumu tahminleri...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı yapıldı. Yapılan açıklamada, "Marmara'nın doğusunda beklenen sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların bugün akşam saatlerinden itibaren İstanbul, Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Perşembe öğle saatlerine kadar etkili olması beklenen sağanak yağışlar sebebi ile meydana gelebilecek sel, su baskını, yıldırım, yerel kuvvetli rüzgar ve fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi. 

BİR UYARI DA İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN

Bir uyarı da İstanbul Valiliği'nden yapıldı. Açıklamada, "İstanbul’da Meteoroloji’nin değerlendirmelerine göre; bugün akşam saatlerinden itibaren yerel kuvvetli olacağı beklenen yağışların, yarın (23 Eylül) öğle saatlerine kadar etkili olacağı tahmin ediliyor. Dikkatli ve tedbirli olunmalıdır." denildi.

Son dakika... Peş peşe sağanak yağış uyarıları Soğuk hava Türkiyeyi etkisi altına alacak

TÜRKİYE SOĞUK VE YAĞIŞLI HAVANIN ETKİSİ ALTINA GİRİYOR

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Deniz Demirhan, "İstanbul'da bu gece itibarıyla başlayacak, yarın da etkili olacak kuvvetli yağış bekleniyor. Ayrıca Ege'nin doğu ve orta kesimlerinde ve Trakya'da kuvvetli yağış bekleniyor. Bu bölgelerde sel ihtimali de var." dedi.

Demirhan, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yeni bir alçak basıncın etkisine girdiğini belirterek, "Ukrayna ve Rusya üzerinden gelen hava sistemi ülkemizin batı bölgelerine doğru hareket ediyor. Bu hava sistemi bu gece itibarıyla özellikle İstanbul, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz, Trakya ve Türkiye'nin orta kesimlerini etkisi altına alacak." diye konuştu.

Demirhan, soğuk hava sisteminin İç Anadolu, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Akdeniz'e yakın olan batı bölgesinde de kendisini hissettireceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Ukrayna ve Rusya üzerinden gelen hava sistemin perşembe günü biraz daha şiddetlenmesini, sağanağın etkili olmasını bekliyoruz. Bu yağış beraberinde gök gürültüsü ve şimşeği de getireceği için özellikle yangın tehlikesine dikkat etmemiz gerekli. Dış mekandaysak bu saatlerde cep telefonumuzu da kapatmamızda fayda var. Ayrıca bu sistem sel tehlikesini de taşıyor. Kuvvetli yağışlarla beraber Batı ve Orta Karadeniz'de, dere yataklarının olduğu bölgelerde su baskını ihtimali var. Buna bağlı olarak da can ve mal kayıpları yaşanabilir. Buna karşı önlem almak gerekiyor. İstanbul'da bu gece itibarıyla başlayacak, yarın da etkili olacak kuvvetli yağış bekleniyor. Ayrıca Ege'nin doğu ve orta kesimlerinde ve Trakya'da kuvvetli yağış bekleniyor. Bu bölgelerde sel ihtimali de var. Perşembe günü sistem doğu bölgelerimize kayacak."

Şiddetli rüzgarın da etkili olacağını belirten Demirhan, sıcaklıklarda da düşüş beklendiğini bildirdi.

Demirhan, "Geçtiğimiz hafta sıcaklıklar 29-28 derece civarındaydı. Sıcaklıklar zaten 5 derece düşmüştü. Bu hava sistemiyle sıcaklıklar 5 derece daha düşecek. Hava sıcaklıkları gündüz 18 dereceye, gece de 12 dereceye kadar düşebilir. Önce İstanbul, Trakya ve Ege Bölgesi'ni etkileyen ve sonradan doğuya ilerleyen hava sistemi, cuma günü etkisini kaybedecek. Cuma günü sıcaklıklar 23 dereceye kadar çıkabilir." bilgisini verdi.

DOĞU ANADOLU'DAKİ 5 İLDE GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK ETKİLİ OLACAK

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bölge genelinde hava parçalı bulutlu olacak.

Erzurum, Erzincan, Kars, Ardahan ve Tunceli'de öğle saatlerinden itibaren yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak tahmin ediliyor.

Sıcaklığın mevsim normallerinde seyredeceği bölgede rüzgar batıdan hafif, zaman zaman orta kuvvette esecek.

Gün içinde en yüksek sıcaklıkların Iğdır'da 30, Tunceli'de 29, Ağrı'da 26, Erzincan'da 23, Kars'ta 22, Erzurum'da 21 ve Ardahan'da 20 derece olması öngörülüyor.

GÜMÜŞHANE'DE DE KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Gümüşhane Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Meteorolojik verilere göre Gümüşhane genelinde, özellikle Torul ve Kürtün ilçelerinde bugün ve yarın beklenen gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli olacağının tahmin edildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Gök gürültülü sağanak yağışlarda meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi, heyelan ve kuvvetli rüzgar ihtimaline karşı dikkatli ve duyarlı olunması, yüksek kesimlerde ve yaylalarda bulunan vatandaşlarımızın karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışlara karşı tedbirli olması, bu kesimlerde zirai faaliyetleri olan üreticilerimizin don hadisesine karşı dikkatli olmaları, vatandaşlarımızın bu bağlamda bilgilendirilmeleri için gerekli duyuruların yapılması ve alınması gereken bütün tedbirlerin alınması hususunda gereğini önemle rica ederim."

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Otomobili çizildiği için tartıştığı site görevlisini öldürdüKonya'da otomobilinin sağ kapısı çizilen Ahmet Ü. (32), görevini yapmadığı gerekçesiyle tartıştığı site görevlisi 2 çocuk babası Adem Topbaş'ı (24) bıçaklayarak öldürdü.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler