Geri Dön
GündemSon dakika! Yunan eş ve Türk anne arasındaki davada flaş gelişme! Kazandı...

Son dakika! Yunan eş ve Türk anne arasındaki davada flaş gelişme! Kazandı...

Yunan Georgios Tsakiridis ile yaptığı evlilikten dünyaya gelen kızının velayetini almak isteyen Türk anne Dilek Güneş, her iki ülkenin de mahkemelerinde hukuk savaşını sürdürüyordu. İzmirli Dilek Güneş, mahkemenin verdiği ara kararla küçük Melis’in geçici velayetini alarak büyük mutluluk yaşadı.

Son dakika! Yunan eş ve Türk anne arasındaki davada flaş gelişme! Kazandı...

 İzmirli Dilek Güneş, Selanikli Georgios Tsakiridis ile evliliği sırasında dünyaya gelen kızları 3 yaşındaki Melis'in velayeti için verdiği zorlu hukuk savaşında her geçen gün yeni bir zafer kazanıyor. Son olarak boşanma davasının görüldüğü İzmir 1'inci Aile Mahkemesi de, ara kararla küçük Melis'in geçici velayetini anne Dilek Güneş'e verdi.

Uluslararası çocuk kaçırma iade davasının görüldüğü İzmir 7'nci Aile Mahkemesi ise, Melis'in velayetini, 2017 yılının Eylül ayında babaya vermişti. Anne Dilek Güneş'in başvurduğu, Bölge Adliye Mahkemesi 2'nci Hukuk Dairesi, 2018 yılının Ocak ayında, çocuğun psikolojik açıdan sorun yaşayacağı gerekçesiyle yerel mahkemenin kararını bozmuştu. 7'nci Aile Mahkemesi'nde yeniden görülen davada, ilk kararın aksine babanın iade talebi reddedilmişti.

Son dakika Yunan eş ve Türk anne arasındaki davada flaş gelişme Kazandı...

Kararı bu kez de baba Georgios Tsakiridis temyiz etmişti. Bölge Adliye Mahkemesi 2'nci Hukuk Dairesi, ilk kararının aksine Melis'in babasına iadesine, Yunanistan'a götürülmesine izin vermişti. Hem yerel mahkemenin hem de Bölge Adliye Mahkemesi'nin aynı dosyaya iki farklı karar vermesinden sonra dava Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi'ne gitmiş ve Daire de, Melis'in babasına iade edilmesi kararını onamıştı.

SAYGI HAKKININ İHLALİ

Karar üzerine kızı Melis'i yanına alıp kayıplara kavuşan Dilek Güneş, Avukatı Mehmet Emin Keleş aracılığıyla Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi'nde, ön incelemeden sonra dosya, 'önemli kategoride' değerlendirilip, komisyon yerine direkt 1'inci bölüme sevk edildi. Yüksek Mahkeme, yapılan incelemelerin ardından kararı, Anayasa'nın 20'nci maddesinde güvence altına alınan aile hayatına saygı hakkının ihlali olarak değerlendirip, bozdu. Anayasa Mahkemesi'nin kararı ile mahkeme, dosyayı yeniden yargılama yapılması için 7'nci Aile Mahkemesi'ne geri gönderdi. Bir sonraki duruşmada da Anayasa Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda Melis'in Türkiye'de kalması kararı çıktı. Böylece anne Dilek Güneş, bir kez daha hukuk zaferi kazandı.

Son dakika Yunan eş ve Türk anne arasındaki davada flaş gelişme Kazandı...

KARARI YARGITAY'IN ONAMASI BEKLENİYOR

AVUKAT Mehmet Emin Keleş, "Karar bizleri son derece mutlu etmiştir. Yerel mahkeme, Anayasa Mahkemesi'nin kararı bozmasının ardından, annenin lehine karar verdi. Şimdi kararı Yargıtay'ın onamasını bekliyoruz" dedi.

Yeni Asır - Fatih ŞENDİL

 

Sağlık Sohbetleri’nde beslenmenin bilimi konuşuluyor-9 | Sağlık Sohbetleri - Cnnturk.comCnnturk.com’da ekrana gelen Sağlık Sohbetleri’nde her hafta uzman konuklar, bilimsel araştırmalar ışığında, sağlıkla ilgili son gelişmeleri, farklı hastalıkları ve bu hastalıklara yönelik klinik beslenme tedavilerinin önemini tartışmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet