Geri Dön

Spike Lee duymasın filmini izleyemedim!

Berlin’de hayli ilgi toplayan ‘Snowpiercer’ filminin gösterimi sonrası yapımcı Wook’la bir araya geldik. Wook, ünlü eseri ‘Oldboy’un Spike Lee tarafından çekilmiş halini izlemediğini itiraf etti

Spike Lee duymasın filmini izleyemedim!

Berlinale Special’da gösterilen bilimkurgu ‘Snowpiercer’, bu yıl gösterimlerinde kapılarda upuzun kuyrukların oluştuğu, herkesin birbirine “İzlemeyi başarabildin mi?” diye sorduğu film oldu. Gelecekte dünya küresel ısınmadan dolayı buz kesip, kalan az sayıda insanın kast sistemine sahip bir trende yolculuk ettiği film, ‘Yaratık’ (The Host) ve ‘Memories of Murder’ gibi filmleri yönetmiş Güney Koreli yönetmen Bong Joon-Ho’nun imzasını taşıyor. Yapım, Güney Kore sinemasının en yüksek bütçeli filmi. Yapımcı koltuğunda ise Güney Kore sinemasının diğer bir büyük ismi; ‘İhtiyar Delikanlı’ (Oldboy), ‘Thirst’ ve ‘Stoker’ ile Hollywood’a başarılı bir geçiş yapan yönetmen Park Chan-Wook var. Chris Evans, Tilda Swinton ve John Hurt’ün rol aldıkları filmin ABD dağıtımını üstlenen Harvey Weinstein’in filmi kendi kendine kısaltmak istemesi ve ‘Snowpiercer’ ekibinin buna karşı çıkması da sinema dünyasının gündeminde.
‘Snowpiercer’ türü filmler arasında bir favoriniz var mı?

‘Blade Runner’ı söyleyebilirim. Bir kez izlediğim filmi bir daha izlemem. Ama ‘Blade Runner’ istisna, onu üç kez izledim.

‘Snowpiercer’ı yönetmeyi düşündünüz mü hiç?

Hayır. İlk olarak Bong Joon-Ho’nun dikkatini çekti, onun filmiydi. Ayrıca aksiyon filmi izlemeyi sevsem de aksiyon çekmekten hiç hoşlanmam. ‘İhtiyar Delikanlı’da çok beğenilen bir aksiyon sahnesi vardır. Bu sahneden bahsedildiğinde Güney Kore’deki aksiyon koreografları gülmekten ölür. Çünkü aksiyon çekmekten ne kadar nefret ettiğimi bilirler.

Yapımcılığa de bir süredir devam ediyorsunuz...

Neden bunu yapıyorum diye soruyorum kendime. Yönetmen olarak yapımcı olmak çok zor bir iş. Yönetmenin neye ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyorum. Elbette daha çok para, daha fazla çekim günü vermek istiyorum.

Harvey Weinstein’in filmi 20 dakika kesmek istemesiyle ilgili süreçten bahsedebilir misiniz?

Weinstein’in söyledikleri kulak ardı edilmemeli. Şöyle düşünün: Harvey, Kore’de bir Kore filmi dağıtacak olsa, bana gelip fikrimi sorabilir. Kurgu veya süresiyle ilgili ve ben de fikir verebilirim. Aynı şekilde Weinstein’in de bir otorite olarak fikri sorulabilir. Düşünceleri önemli ama Asya ile Kore sinemasında geleneksel olarak yaratıcı kararları yönetmenler verir. Şimdi sorun çözüldü ve film her yerde Bong Joo-Ho’nun istediği şekilde gösterime girecek.

Spike Lee ünlü filminiz ‘İhtiyar Delikanlı’yı yeniden çekti. Sonuçtan memnun musunuz?

Ne diyebilirim, çok üzgünüm ama filmi izlemedim. Umarım Spike Lee izlemediğimi öğrenmez. İstemediğimden değil ama bir proje üzerinde çalışıyordum ve filmi kaçırdım.

Türk sinemasının 100. yılı partisi

Önceki gece Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği SE-YAP, festival kapsamında düzenlediği partiyle Türk sinemasının 100. yılını kutladı. Palast Neukölln’deki partiye uluslararası basın ve profesyonellerinden
katılım çok
yüksekti.

Sürücülerini kabusu olan yol! 'Bubi tuzağı gibi'İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Esenyurt'ta döner kavşakta yaptığı yeni düzenleme sürücülerin kabusu oldu. Döner kavşağa gelen bazı sürücüler hiçbir trafik işareti göremeyince her araçlarının ön lastikleri beton blokların üzerine çıkmaya başladı. Kaza yapanlardan Mustafa Arıkan "Yol çalışması bubi tuzağı gibi" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet