Geri Dön

Şüpheli adaylar sınava çağırılabilir

ÖSYM Başkanı Ali Demir, KPSS’de kopyaya ilişkin yürütülen soruşturmada tüm sınavları inceleyeceklerini, şüpheli durumda bazı adayların yeniden sınava çağırılabileceğini söyledi

Şüpheli adaylar sınava çağırılabilir

ÖSYM Başkanı Ali Demir, 2010’da yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavları’nda (KPSS) kopya çekildiği iddiaları konusunda, “Bu konuda savcılıktan bize gelen her türlü talebi, kamuoyundan bize gelen her türlü uyarıyı, ihbarı biz son derece ciddi, titiz olarak alıyoruz. İncelemelerimiz, sadece 2010 öncesiyle kalmayacak. 2010 sonrasındaki sınavlarımıza da yeniden kritik bir gözle bakacağız. Hak ve adaleti zedeleyen her türlü unsuru ortadan kaldırmak adına incelemelerimizi yapacağız” dedi.

‘Kritik gözle bakacağız’
Demir, yaptığı açıklamada, 2010 KPSS’de kopya gerekçesiyle eğitim bilimleri sınavının iptal edildiğini ve sınava ilişkin soruşturmanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütüldüğünü hatırlattı. Demir, 2010’daki KPSS’nin temmuzda gerçekleştirildiğini, sonuçların ağustosta açıklandığını, kendisinin ise eylülde göreve geldiğini anımsattı. Kopya tartışmalarının büyük bir kısmının da 2010 ve önceki yıllara ait sınavlara ilişkin olduğunu söyleyen Demir, “Bu konuda savcılıktan bize gelen her türlü talebi, kamuoyundan bize gelen her türlü uyarıyı, ihbarı biz son derece ciddi, titiz olarak alıyoruz. Fakat tabii ki incelemelerimiz sadece 2010 öncesiyle kalmayacak. 2010 sonraki sınavlarımıza da yeniden kritik bir gözle bakacağız. Hak ve adaleti zedeleyen her türlü unsuru ortadan kaldırmak adına incelemelerimizi yapacağız” diye konuştu.
Sınavlarda herhangi bir olağandışı durum söz konusuysa bunları yeniden gündeme getirilmesi, haksız kazanımlarla elde edilen hakların geri alınması konusunda her türlü yasal imkanın bulunduğuna işaret eden Demir, bu konuda çalışmalar yürüttüklerini söyledi.
Gerek 2010 KPSS gerekse 2012 adli yargı sınavlarına ilişkin yürütülen soruşturmaların bir an önce sonuçlandırılmasını ve burada haksız kazanım elde edenlerin gerekli cezayı almasını istediklerini kaydeden Demir, “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı pek çok sınavı bu kapsamda inceliyor. KPSS de onlardan bir tanesi. Biz de bütün desteği veriyoruz. Takdir tamamen yargıya ait. Orada ne denilirse biz onu yapmak durumundayız, gerekeni yaparız” diye konuştu. 2012’deki adli yargı sınavında bir olağandışılık tespit ettiklerini ve sınavı ÖSYM’nin geçersiz ilan ettiğini hatırlatan Demir şöyle devam etti:

‘Yasa buna müsait’’
“Arkadaşlarıma şu talimatı verdim. Bazı sınavlar öncelikli olmak üzere aynı sınavlara farklı zamanlarda girmiş ve olağandışı gelişmeler kaydetmiş olanları çıkarın, bunları yakından inceleyelim ve haksız kazanım varsa bunu tespit edelim. Bazen bu belki yeniden sınava davet etme şeklinde olacak. Yasa buna müsaade etmektedir. Bazen de bunlar hakkında suç duyurusunda bulunma olacaktır.”

Üniversite başvuruları pazartesi sona erecek

YGS ve üniversitelere sınavsız geçiş için başvurular 19 Ocak’ta, sınav ücreti yatırma işlemi 20 Ocak’ta sona erecek. ÖSYS’ye başvurular iki aşamadan oluşacak. Önce aday bilgileri ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine işlenecek ve onay kodu sisteme girilecek. Daha sonra sınav ya da sınavsız geçiş ücreti yatırılacak. ÖSYS başvuru işlemlerinde yapılan değişiklikle YGS veya sınavsız geçiş ücreti, başvuru iyapıldıktan sonra yatırılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Doğu Akdeniz açıklamasıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan: "(Doğu Akdeniz) Anlaşmazlıkların hakkaniyet temelinde çözümü için biz her zaman varız"

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber