Geri Dön
GündemSuriye sınırında savaş uçağı düşürüldü...

Suriye sınırında savaş uçağı düşürüldü...

Son dakika... Ankara'da üst düzey güvenlik zirvesi Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı. Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesi konusunda BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve BM Güvenlik Konseyi'ni mektupla bilgilendirdi. Rus uçağının 5 dakika boyuncu uyarıldığı, uyarılara aldırış etmediği, 17 saniye Türk hava sahasını ihlal ettiği kaydedildi.Bugün sınırda çok sıcak saatler yaşanmıştı. Suriye sınırında sınır ihlali yapan SU 24 tipi Rus uçağı Türk jetleri tarafından düşürüldü. Uçağın uyarıldığı, sonra Türk jetleri tarafından vurulduğu belirtiliyor. TSK'dan yapılan açıklamada "Sınır ihlali yapan milliyeti bilinmeyen uçak 5 dakika içerisinde 10 ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Savasını ihlal etmiştir" denildi. Uçağa 2 Türk F-16'sının müdahale ettiği belirtildi.Düşürülen uçakla ilgili radar iz analizi ortaya çıktı. İz analizinde uçağın Türk hava sahasını açıkça ihlal ettiği görülüyor.Askeri kaynaklar 'Türk Hava Sahasının ihlal edilmesi’ konusunda Rus yetkililer ile geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde 5 kez görüşme yapıldığını açıkladı.

Suriye sınırında savaş uçağı düşürüldü...

DEVLETİN ZİRVESİ TOPLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bölgedeki son gelişmelere ilişkin güvenlik toplantısı başladı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıya, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, bazı bakanlar ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan katılıyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen toplantı saat 17.30'da başladı. Toplantı 18.40 sularında bitti.

BM'YE MEKTUP: "UYARILARA ALDIRIŞ ETMEDİ"

Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesi konusunda BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve BM Güvenlik Konseyi'ni mektupla bilgilendirdi.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik imzasıyla ve acil koduyla gönderilen mektupta bu sabah hangi ülkeye ait olduğu bilinmeyen 2 adet SU-24 tipi uçağın Yayladağı-Hatay bölgesinde Türk hava sahasına yaklaştığı, uçakların beş dakika içinde 10 kez rotalarını değiştirmeleri konusunda uyarıldığı kaydedildi.

İki uçağın da 19 bin feet yükseklikte uyarılara aldırmayarak yerel saatle 09.24.05'te 17 saniye süreyle Türk hava sahasını ihlal ettikleri belirtilen mektupta Türk hava sahasını ihlal eden uçaklardan birinin bölgede devriye görevi yapan F-16 savaş uçaklarınca angajman kuralları gereği Türk hava sahasında vurulduğu ve uçağın sınırın Suriye tarafına düştüğü ifade edildi. Türkiye'nin angajman kurallarını birçok kez diğer ülkelerle paylaştığı vurgulanan mektupta Türkiye'nin uluslararası hukuk altında vatandaşlarını ve sınırlarını korumak için gerekli önlemleri almakta tereddüt etmeyeceği belirtildi. Mektupta BM Güvenlik Konseyi ve Genel Sekreterliği'nden herhangi bir talepte bulunulmadı.

BUGÜN NELER YAŞANDI...

Türk jetleri, sınır ihlali yapan Rus savaş uçağını düşürdü. Uçağın S24 tipi Rus uçağı olduğu belirtiliyor.

Uçağın, Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürüldüğü duyuruldu.

Genelkurmay olayın nasıl geliştiğini açıkladı. Öte yandan uçağın sınır ihlali yaptığını gösteren iz haritası da ortaya çıktı. Rus uçağının Hatay’ın Yayladağı İlçesi’ne yakın bir noktada bulunan Suriye’nin Yamadi Köyü’ndeki Türkmenlerin barındığı çadırların üzerine düştüğü öğrenildi.

Suriye sınırında savaş uçağı düşürüldü...

GENELKURMAY'DAN FLAŞ AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı yaşanan olayla ilgili flaş bir açıklama yaptı... İşte o açıklama:
"24 Kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir.
Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."
DİPLOMATLAR DIŞIŞLERİNE ÇAĞRILDI
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) beş daimi üyesinin diplomatları, Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen uçakla ilgili bilgilendirme için Dışişleri Bakanlığı'na davet edildi.
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, BMGK'nın beş daimi üyesi ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya'nın diplomatları Dışişleri Bakanlığı'nda Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen uçakla ilgili olarak bilgilendirildi.
TÜRK ASKERİ ATEŞE DE RUS BÜYÜKELÇİLİĞİ'NE ÇAĞRILDI
Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Sergey Panov, Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen uçakla ilgili çağrıldığı Dışişleri Bakanlığı'na geldi. Hemen ardındanTürkiye'nin Moskova'daki misyon şefi Rus Dışişleri'ne davet edildi. Türkiye'nin Moskova'daki askeri ataşesi de Rusya Savunma Bakanlığı'na çağırıldı.
UÇAĞIN İZ ANALİZİ YAYINLANDI
RUSYA DEFALARCA UYARILMIŞTI
HATAY Yayladağı bölgesinde 5 dakika içerisinde 10 kez ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal eden uçağın düşmesiyle ilgili olarak askeri kaynaklar ’Türk Hava Sahasının ihlal edilmesi’ konusunda Rus yetkililer ile geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde 5 kez görüşme yapıldığını açıkladı.
Rusya yetkilileri ve Rusya askeri heyeti ile yapılan görüşmelerde askeri konular ele alındı. Görüşmede en önemli olan ve dikkat çeken konu ise Rusya uçaklarının Türk Hava Sahası’nı ihlal etmesi olduğu belirtildi. Türk Hava Sahası’nın ihlal edilmesi halinde angajman kurallarının en sıkı şekilde uygulanacağı Rus yetkililere iletildiği öğrenildi. Türk ve Rus yetkililerin Türk Hava Sahası’nı ihlali konusunda yaptıkları görüşmelerin tarihleri şöyle;
03 Ekim 2015 tarihinde Rusya Ankara Büyükelçisi ile Dışişleri Bakanı Müş.Vek. Ahmet Muhtar Gün Dışişleri Bakanlığı’nda görüştü
05 Ekim 2015 tarihinde Rusya Ankara Sav. Ataşesi ile Genelkurmay Karargahı’nda görüşüldü.
06 Ekim 2015 tarihinde Rusya Ankara Sav. Ataşesi ile Genelkurmay Karargahı’nda görüşüldü.
07 Ekim 2015 Rusya Ankara Büyükelçiliği Siyasi Müşteşar Vekili Alexander Kantemirov ile Genelkurmay Karargahı’nda görüşüldü
15 Ekim 2015 9 kişilik Türk askeri heyet, Rusya Heyeti ile daha sonra 12 kişilik bir başka Türk askeri heyet ile Genelkurmay Karargahı’nda görüştü.

İŞTE UÇAĞIN DÜŞME ANI

Yerel kaynaklar, uçağın Türkmen Dağın'daki tepeler üzerinden Türkmenler'in barındığı Yamadı kampı bölgesine yaklaşırken Murtlu ve Kepir köyleri belgesindeki Kızıldağ Tepesi üzerinde düştüğünü söyledi.
ANKARA ALARMDA... ERDOĞAN BİLGİ ALDI...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye sınırında sınır ihlali yapan uçağın düşürülmesi olayını takip ederek bir dizi telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak olaya ilişkin bilgi verdi. Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın Su 24 tipi Rus uçağı olduğu kaydedildi.

OLAY ANINI ANLATTI

Habertürk muhabiri Murat Karataş ise şunları söyledi: Sabah saatlerinde Türkmen bölgesi ile ilgili haber hazırlıklarımızı sürdürürken bir anda gökyüzünde savaş uçağı belirdi. Gözler yeni bir bombalama olup olmayacağına dair uçağa döndüğünde uçağın bir alev topuna döndüğünü ve hızla aşağı indiğini gördük.