Geri Dön
GündemSuriyeli aleviler artık cemevinde

Suriyeli aleviler artık cemevinde

Suriye’deki iç savaştan kaçan onlarca aile Kumkapı Parkı’nda kalıyordu. Dün 150 kişi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne ait cemevine yerleştirildi

Suriyeli aleviler  artık cemevinde

Suriye’deki iç savaştan kaçan onlarca alevi Türkmen ailenin yeni evi Kumkapı Parkı oldu. Çevredeki duyarlı vatandaşların yardımıyla günlerdir parkta yaşam mücadelesi veren çoğu çocuk yaklaşık 150 kişiye dün akşam saatlerinde alevi dernekleri yardım eli uzattı. Aileler Gaziosmanpaşa’daki Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne ait cemevine yerleştirildi.
İstanbul Kumkapı sahili, Suriye’deki iç savaştan kaçan sığınmacıların yeni adresi oldu. Özellikle Halep ve Şam’daki çatışmalardan evlerini terk ederek binlerce kilometre uzaktaki İstanbul’da parklarda yaşam mücadelesi veren 35 Alevi Türkmen aile, çevredeki duyarlı vatandaşların yardımıyla hayata tutunmaya çalışıyor. İç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan binlerce Suriyeli’nin yerleştirildiği mülteci kamplarında Sünni Arapların baskısıyla karşılaştıklarını öne süren aileler, ölüm tehditleri aldıklarını ve kampları terk etmek zorunda kaldıklarını anlatıyor.

150 kişi cemevine yerleşti
Geçtiğimiz hafta Fatih Belediyesi’nden bazı yetkililerin parka gelerek isimlerini aldığını belirten sığınmacılar, özellikle akşam saatlerinde polislerin parkı terk etmeleri yönünde kendilerini uyardığını iddia ediyor. Parkta günlerdir kendilerine uzatılacak yardım elini bekleyen ailelere dün alevi dernekleri sahip çıktı. Alevi Kültür Derneği Başkanı Doğan Demir ve beraberindeki alevi dernekleri yöneticileri dün parka gelerek Suriyelileri ziyaret etti. Suriyelilerin aç, hasta ve bakımsız halde parkta yaşayamayacağını söyleyen dernek yöneticileri yaklaşık 150 kişiyi Gaziosmanpaşa’daki Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne ait cemevine yerleştirdi.

‘Kamplarda baskı var’
Halep kentinden yaklaşık 1 hafta önce Türkiye’ye gelen 5 kişilik bir aile Murad ailesi. Ailenin en küçük ferdi 2 yaşındaki Ali. Annesinin kucağında yaşamak zorunda oldukları parkta etrafı seyrediyor. Baba İbrahim Murad,”Türkmen Alevisiyiz. Kamplarda bizlere baskı yapılıyor. ‘Esad yanlısı’ deyip öldürebilecekleri için korkuyoruz. Bu sebeple İstanbul’a geldik. Yaşamaya çalışıyoruz” diyor.
Ahmed ailesinin can havliyle başlayan yolculuğunun üzerinden 2 ay geçmiş. Halep’te ayakkabıcılık yapan Halil Ahmed, eşi, çocukları ve çatışmada ailesini kaybeden torunu Ali’yle diğer Alevi Türkmen sığınmacılar gibi Kumkapı Parkı’nda yaşam mücadelesi veriyor. Ahmed, “Savaşın bu boyutlara varacağını önceleri tahmin etmiyorduk. Bana yadigâr kalan 7 yaşındaki Ali’yi de yanıma alarak kaçtık” diyor.
Muhammed ailesi de 2 ay önce Şam’dan gelmiş. Bir süre kampta kalmışlar ancak kendilerine yapılan baskı her geçen gün artınca soluğu İstanbul’da almışlar. 4 çocuğu olan İbrahim Muhammed, en çok çocukları için üzülüyor.

Kızını takip etti, gerçeği öğrendi! 'Aruzhan' dövmesi...
Şartlar oluştu! Yıllar sonra gelen ilk adım
Karlı kış günlerinin kabusu! Korunmanın iki yolu var
Almanlardan şaşırtan hamle: Silaha izin yok!
Sedef Kabaş 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan tutuklandı
Otomobillerde devrim niteliğinde değişiklik!
Ayrılık sonrası sürpriz yakınlaşma! Kafaları karıştırdılar
Patlama yaşandı! Yapılan tüm çağrılar havada kaldı
Sokakta, markette ve metroda aramızdalar! Süper tanıyıcılar
Balıkesir'de korkutan deprem! İstanbul'da da hissedildi
Survivor'da tansiyon yükseldi! 2018'deki olayı hatırlatınca...
Sivas - F.Bahçe maçında inanılmaz pozisyon!
Rusya paylaştı etkisi sürüyor! Haritadan silindi
Sessizliğini bozdu! Eski rol arkadaşıyla aşk mı yaşıyor?
Galatasaray, bonservisi ödemeyi kabul etti

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler