Geri Dön
Gündem‘Suyu tasarruflu kullanalım’

‘Suyu tasarruflu kullanalım’

İstanbul’da son dönemdeki yağmur ve yoğun kar yağışıyla birlikte megakente su sağlayan barajların doluluk oranı yüzde 90’a yükseldi. İSKİ, su sıkıntısı yaşanmayacağını ancak tasarruflu kullanılmasını önerdi.

‘Suyu tasarruflu kullanalım’

Gülden Çoktan - İstanbul’da son günlerde etkili olan yağışlar, kente su ihtiyacını karşılayan toplamda 868 milyon 68 milyon metreküp kapasiteye sahip 10 barajın doluluk oranını arttırdı. Barajlara biriken toplam su miktarı 772.93 milyon metreküp oldu. Yağışların ardından doluluk oranları, Istrancalar ve Kazandere barajlarında yüzde 100’e ulaşırken Darlık Barajı’nda ise yüzde 97.95’e yükseldi. Bu oran, Büyükçekmece Barajı’nda yüzde 94.64, Pabuçdere Barajı’nda yüzde 97.36, Elmalı Barajı’nda yüzde 89.56 ve Terkos Barajı’nda yüzde 86.56 oldu. Barajların doluluk oranları ise son yağışlarla birlikte 86.23’e yükseldi.  Yıllık 220 milyon metreküplük kapasitesiyle İstanbul’un en büyük su kaynağı olan Ömerli Barajı’nda doluluk yüzde 85’e yaklaştı. Geçen yıl ise barajların doluluk oranı 81.15 iken bu yıl 86.23’e yükseldi. İstanbul’un Trakya’dan su ihtiyacını karşılayan Kazandere ve Papuçdere barajlarında dolu savakların açılması sonucu dere yataklarında su seviyesinin yükselmesi sonucu Kırklareli ilçesindeki 8 kilometre uzaklıktaki Kıyıköy beldesinde bulunan bazı balıkçı tekneleri zarar gördü. Tekneleri zarar gören balıkçılar, her yıl aynı sorunu yaşadıklarını belirterek buna çözüm bulunmasını istiyor.

Kaçak oranı yüzde 20

Barajların son yağışlarla yüzde 90 seviyelerinde dolduğu bilgisini paylaşan İSKİ, bu yaz İstanbul’da sorunu yaşanmayacağını duyurdu. İstanbullulara suyu tasarruflu kullanılması içinde çağrı da bulunan İSKİ’den yapılan açıklamada şu bilgi ve önerilere yer verildi: “İSKİ olarak İstanbul’a 365 gün 24 saat kesintisiz ve içilebilir kalitede su sağlıyoruz. Bu suyu Melen’den Istrancalar’a kadar çok geniş bir havzadan temin ediyoruz. Hepimizin bildiği gibi son aylarda çok ciddi yağış aldık. Barajlarımızın doluluk oranı yüzde 90 seviyesinde. Bu yaz İstanbul için herhangi bir susuzluk riski yok. Ancak küresel iklim değişikliği ve buna bağlı yaşanan kuraklık bizleri her zaman dikkatli davranmaya mecbur bırakıyor. Biz İSKİ olarak suyumuzu koruyoruz. 2019 yılında yüzde 22.31 olan kayıp-kaçak oranını, 2021 yılında yüzde 20.52’ye düşürdük. Bu rakamı daha da aşağı çekmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ancak İstanbulluların da su sıkıntısı olmasa da suyu tasarruflu kullanması, daha da önemlisi su kullanım alışkanlıklarını değiştirmesi büyük önem arz ediyor.”