Geri Dön
GündemTahliye savaşı

Tahliye savaşı

Asliye Ceza Mahkemesi’nin Karaca ve Yılmazer’in arasında olduğu 75 sanık hakkında tahliye kararı vermesi ‘mahkemeler savaşı’ çıkardı. Kararı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı mahkemeye iade etti

Tahliye savaşı

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, polis müdürleri Yurt Atayün, Yakup Saygılı ve Ali Fuat Yılmazer’in de aralarında olduğu 22 Temmuz operasyonunun 75 sanığı hakkında verilen tahliye kararı, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ni karıştırdı.
Tahliyelere ilişkin önceki gece başlayan ‘yetki’ krizi devam ediyor. İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nin önceki gece 22 Temmuz operasyonu kapsamında tutuklanan 75 kişi hakkında verdiği tahliye kararı, aynı gece İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nun itirazı ile İstanbul 10. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından bozuldu. Hâkimlik verdiği kararda, “İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nin kendi görev alanında olmadığı halde kendisini görevli ve yetkili görerek vermiş olduğu kararın herhangi bir hukuki sonuç doğurmayan yok hükmünde sayılması gerektiği sonuç ve kanaatine varılmıştır” diyerek tüm şüphelilerin tahliye taleplerini reddetti.
Gece adliyeye gelen İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu da yazılı bir açıklama yaparak görevli ve yetkili mahkemenin, Sulh Ceza Hâkimliği olduğunu belirtti. İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nin soruşturma dosyalarını temin etmeden ve incelemeden karar verdiğini savunan Salihoğlu, tahliye kararları için “hukuken geçersiz ve hükümsüzdür” dedi.
Tahliye haberlerinin ardından adliye önünde toplanan çok sayıda kişiyi dağıtmak için TOMA’lar ve çevik kuvvet polisleri sevk edildi. Başsavcının talimatıyla adliye önündeki alanı boşaltmaya çalışan polislere gazeteciler ve avukatlar tepki gösterince arbede çıktı. Polis gazeteci ve avukatları kalkanlarını kullanarak adliye önünden uzaklaştırdı.
Mahkemeye iade edildi
Sanık avukatlarından Gültekin Avcı ve Ömer Turanlı adliye önünde yaptığı açıklamada, 10 Sulh Ceza Hâkimliği’nin kendisinden üst dereceden olan bir mahkemenin kararını değerlendiremeyeceğini belirterek, “İnşallah tahliye kararını sayın savcı imzalar cezaevine gönderir ve hukuk tecelli eder” dedi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İnfaz ve İlamat Bürosu, “yetkisi olmadığı” halde “paralel yapı” soruşturmalarından tutuklu şüphelilerin tahliyesine karar veren İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nin yazdığı tahliye müzekkerelerini, mahkemeye iade etti.

Kriz sabah da devam etti

Gece yaşanan bu olayların ardından şüpheli avukatları sabah Nöbetçi İnfaz Savcısı Orhan Güldiker’e başvurarak 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararın uygulanmasını istedi. Avukat Fikret Duran, yaptığı basın açıklamasında baskı sürecinin devam ettiğini, yaşanan olayın özgürlük ihlali olduğunu belirterek “AİHM’nin koruduğu bir hakkın ihlalidir. Bu olayla ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne dosyamızı taşıyacağız” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son seçim anketleriyle ilgili flaş açıklamaCumhurbaşkanı Erdoğan'dan son seçim anketleriyle ilgili açıklama geldi. "Sahte ve hileli anketlerle vatandaşa yön çiziyorlar." diyen Erdoğan, "Yalan terörü, algı operasyonları ve kişi kurum suikastlarıyla AK Parti'ye ve hükümetimize saldıran kesimler şimdi de anketlerle algı operasyonlarına devam ediyorlar ve Cumhur İttifakı'nı ellerinden geldiğince küçük göstermenin gayreti içerisinde bulunuyorlar. Milletimizin balon anketlere gereken cevabı en güzel şekilde vereceğine inanıyorum." dedi. Kılıçdaroğlu'nun bürokratlara uyarısıyla ilgili konuşan Erdoğan, CHP liderinin sözlerinin suç olduğunu ifade etti.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler