Geri Dön
GündemTan gazetesi binasına yine siyah bayrak asıldı

Tan gazetesi binasına yine siyah bayrak asıldı

Türk basın tarihinin unutulmaz olayları arasında yer alan Tan gazetesi baskınının 76'ncı yılı nedeniyle gazetenin Sirkeci'deki binasına siyah bayrak asıldı.

Tan gazetesi binasına yine siyah bayrak asıldı

GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul - 2. Dünya Savaşı'nın bittiği günlerde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ile Türkiye arasında devam eden saldırmazlık anlaşmasının feshedileceğinin açıklanmasıyla başlayan gerginlik, büyük siyasal çatışmalara neden olmuştu. Sol görüşleriyle tanınan Tan gazetesinin yazarları Zekeriya ve Sabiha Sertel'in yanı sıra gazetenin yazarı Tevfik Rüştü Aras, Türk-Sovyet ilişkilerinin yeniden canlandırılmasına ilişkin yazılar yazarken, karşı görüştekilerin hedefi olmuştu. 4 Aralık 1945 günü çok sayıda üniversite öğrencisine milliyetçi ve muhafazakar görüşlü kişilerin de katılmasıyla Beyazıt'taki İstanbul Üniversitesi'nden başlayan yürüyüş, Sirkeci'de bulunan gazetelerin binalarına kadar sürmüştü. Grup, Tan gazetesinin yönetim ve matbaa binasını tamamen kullanılamaz hale getirirken gazetenin uzun süre çıkmamasına neden olacak hasar vermişti.

'Tarihte kara bir leke'

Türk basın tarihine "Tan baskını" olarak tarihe geçen olayın 76'ncı yıldönümünde gazetenin Sirkeci'deki binasına siyah bayraklar yine asıldı. Tan'ı bir süre tek başına çıkarmayı başaran Halil Lütfü Dördüncü'nün torunu Yenal Koçak, şunları söyledi: "Basın tarihimizdeki büyük kara lekelerden biri olan baskının özgürlük ve demokrasiye verdiği zararı hatırlatarak bir daha yaşanmamasını istiyoruz. 76 yıl önce meydana gelen olayın her yıldönümünde astığımız siyah bayrak ile toplumsal hafızanın yenilenmesini amaçlıyoruz. Yenilenen binada oluşturduğumuz küçük avluya Tan Evi ismini verdik ve ziyaretçileri olayla ilgili zaman tüneline çıkartacak sürekli sergimiz bulunuyor."

 

İstanbul Valisi son dakika duyurdu: İzinli sayılacaklar
Sedef Kabaş için flaş açıklama: Bunun karşılığı olacaktır!
İstanbul'da toplu ulaşım kilitlendi! Uzun kuyruklar oluştu
Erdoğan'dan CHP'li Engin Özkoç ve Aykut Erdoğdu hakkında suç duyurusu
AK Parti'den çok sert Sedef Kabaş tepkisi: Ahlak yoksunluğu, pespayelik
Ölümü Türkiye'yi yasa boğdu! 'Bağıra bağıra ağlamak istiyorum'
RTÜK’ten karar çıktı! FOX TV ve TELE 1’e ceza yağdı
1 yıldır oynadığı sayılarla 239 bin lira kazandı
Fenerbahçe'den forvete sürpriz hamle! Sinan Gümüş takasla gidiyor
Son dakika: Oyuncu Ayberk Pekcan hayatını kaybetti!
Buz gibi suya daldı bir daha çıkmadı! Kimliği şoke etti...
Bakanlık genelgeyi yayımladı! Kıdem tazminatı değişti
Turabi Gökhan Saki'yi ringe çağırdı! Aldığı cevap sonrası çılgına döndü
Garantisi biter bitmez bozuluyorsa dikkat! Sebebi 'pes' dedirtti
NASA buldu! Hepsi mor, gözden kaçacak gibi değil

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler