Geri Dön
GündemTarihi surlarda manzaralı klozet

Tarihi surlarda manzaralı klozet

Topkapı’da bulunan tarihi surların yanına millet bahçesi yapılıyor. Bu kapsamda gerçekleşen yıkım çalışmalarında, surlara bitişik yapılmış kaçak binalar ortaya çıkarken duvarın üzerindeki klozet görenleri şaşırttı.

Tarihi surlarda manzaralı klozet

Gülden Çoktan - Tarihi Yarımada kara surları ve çevresinin tarihi dokusunu ön plana çıkarmak ve mekânsal koşullarını iyileştirmek amacıyla başlatılan Kara Surları Millet Bahçesi projesinin ilk etabı 2022 yazında açılacak. Proje için gerçekleştirilen kaçak binaların yıkım çalışması ise surların yıllarca işgal altında olduğunu ortaya koydu. Topkapı-Mevlana Kapı arasındaki ilk etabında gerçekleşen yıkım çalışmalarında, depo olarak kullanılan kaçak bir binanın tarihi sur duvarına bitişik şekilde inşa edildiği ortaya çıkarken duvarın üzerindeki klozet ise görenleri şaşırttı.

UNESCO İÇİN DE ÖNEMLİ

Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, millet bahçesinin 61 bin 360 metrekarelik ilk etabının 2022 yılının yaz aylarında tamamlanıp hizmete açılacağını söyledi. Turan, birinci etabın yüzde 85’inde ikinci etapta da yüzde 40’a yakın bir kamulaştırmanın gerçekleştiğini belirterek 2 yıl içerisinde 250 milyon kamulaşma bedeli ödendiğini ifade etti. Dünyanın en değerli açık hava müzelerinden biri olan ve 16 yüzyıldır tarihe tanıklık eden Yedikule Surları’nı da içinde barındıran proje çalışmaları tamamlandığında, toplam 226 bin 121 metrekarelik bir alan Millet Bahçesi olarak İstanbulların kullanımına sunulacak.
Proje ile Topkapı’dan Yedikule Zindanları’na kadar olan alandaki sur içinin hat boyunca tamamen temizleneceğini söyleyen Turan, “Koruma bandı içerisinde yer alan bölgede, gecekondu ve sağlıksız bir yapılaşmanın içerisinde kaos vardı. Topkapı’dan başlayarak Mevlana Kapı arasında, Mevlana Kapı-Silivri Kapı arasında iki etap var. Yaklaşık 2,5 yıl içerisinde, surun koruma bandında çok ciddi işler yaptık. UNESCO nezdinde de önemli bir proje. Türkiye’de birçok millet projesi yapılıyor ama ilk defa tarihi bir surun içerisinde kalan bir millet bahçesi olacak” diye konuştu.

Tarihi surlarda manzaralı klozet

ASLA YAPILAŞMA OLMAYACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ’nin desteğiyle bu projenin içerisinde yer aldıklarını aktaran Turan, “Bu proje bir ilçe belediyesinin başa çıkabileceği bir proje değil. Ancak biz şu an da ilçe belediyesi olarak bu projenin içerisine girdik. Paydaş olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, TOKİ onların burada çok ciddi destekleri var. Bu işi beraberce yapıyoruz. İki yıldan bugüne kadar 250 milyona varan bir kamulaşma bedeli ödedik. Daha kamulaşmaları devam edecek proje. Geçmişte gecekonduların olduğu bu kötü alanı, insanlar park olarak kullanabilecek. Yıkılan alanların tamamında asla ve asla yapı yapılmayacak. Tamamı yeşil alan olarak kullanılacak.” ifadelerini kullandı.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan İBB’ye yanıt!
Beklenen kar başladı! Bursa-Ankara yolu ulaşıma kapandı
Çağlayan Adliyesi'nde silah sesleri! Polise bıçaklı saldırı
Cenazesi doldu taştı! Peş peşe ölümlerin ardından...
AK Parti'den EYT müjdesi! 2022 yılı içerisinde...
Yer: Ankara! Köprüyü çalıp götürdü
Tüm tahminleri doğru çıktı... İşte Simpsonlar'ın 2022 kehanetleri!
Tuba Büyüküstün ile Murat Boz arasında neler oluyor?
İşte Burak Yılmaz ve Kuntz'un 'The Best' için verdiği oylar!
Türkiye'de de üretildi! Zeytinyağı ile eş değer
Kan donduran kayıt! Evcil maymunu arkadaşını parçaladı
Survivor'da sert düşen Evrim'in gözyaşları: Annemi istiyorum!
İstifa ve kongre çağrılarının ardından Başkan Ali Koç kararını verdi
Radikal karar! Gelmiş geçmiş en iyileri satıyor...
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Çarşamba Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler