Geri Dön
GündemTarihi tahribat

Tarihi tahribat

İstanbul’un göz bebeği olması gerekirken, savaştan çıkmış bir bölgeyi andıran Süleymaniye’deki tarihi eserler can çekişiyor. Süleymaniye Camii’nin uzantıları da harabeye dönmüş!

Tarihi tahribat

İstanbul’un kalbi sayılabilecek tarihi Süleymaniye semti, son yıllarda göçmenlerin ilk durağı haline gelirken bakımsızlığın içine düştü. Mimar Sinan’ın “Kalfalık eserim” dediği Süleymaniye Camii’ne bitişik dükkanların ardından, Osmanlı’da imarethane olarak kullanılan bölümde de ciddi hasarlar oluşmuş. Geçtiğimiz mart ayında tamamlanması gereken restorasyon projesi ise henüz hayata geçirilebilmiş değil. 

Tarihi tahribat

 ‘Acilen kurtarılsın’

Süleymaniye’de tarihi ibadethaneyi çevreleyen dükkanlar ile Haliç’e bakan kısımdaki imarethane bölümlerinde karşılaştığımız manzara vahametin boyutunu gözler önüne seriyor. İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü uhdesindeki restorasyon projesinin künyesinde yüklenici firma olarak HB Restorasyon’un adı yer alırken, 10 Mart’ta bitmesi gereken 3 milyon 471 bin liralık projede henüz aşama kaydedilmediği görülüyor. Firma yetkilileri, restorasyonda gecikme olmadığını öne sürerken, duyarlı vatandaşlar, tarihi yapının bir önce kurtarılması gerektiğini dile getirdi.

Evsizlerin mekanı oldu

Süleymaniye Camii’nin uzantılarında pencereler kırık, duvarlar ise sprey boyayla tahrip edilmiş. Tarihi yapının iç kısımlarına geçişi sağlayan bölümleri metal plakalarla gelişigüzel kapatılmış. Açık kalan pencere bölümlerinden içeriye baktığımızda karşılaştığımız manzara, Mimar Sinan’ın kemiklerini sızlatacak türden. Evsizlerin mekanı haline gelen bölümler çöplüğe dönerken, etrafa yayılan pis koku ise hoyratlığı tarif etmeye yetiyor. 

Tarihi tahribat

 

Sahte indirime çok sıkı takip
Erdoğan'ın mitingine bombalı tuzak!
Türkiye'den 'Turkey' hamlesi! İşte hindinin sıra dışı hikayesi
Rusya kritik tarihi açıkladı! Dünya bu ana kilitlendi
Omicron izin vermedi: Bunu özleyeceğiz
İran'da korkutan ses! Nedenini canlı yayında açıkladı
Merih Demiral sahnede! Napoli'ye büyük şok
Linet'ten Aslı Şen açıklaması: Kendisini tanımadığım için özrünü de göremedim!
Azra Akın: Hukuki yollara başvurduk!
NASA anbean yayınladı! Bu yıl son kez gerçekleşti
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Trabzonspor'da Cornelius şoku! Kafası yarıldı
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler