Geri Dön
GündemTeravih namazı saat kaçta? Teravih namazı ne zaman kılınır?

Teravih namazı saat kaçta? Teravih namazı ne zaman kılınır?

Teravih namazı, Ramazan ayı içerisinde yapılan ibadetler arasında yer alıyor. Ramazan ayının başlamasına bir gün kala başlayan teravih namazı Ramazan ayının bitiminden bir gün önce sona eriyor. Yatsı namazına müteakip kılınan Teravih namazı 20 rekatta kılınıyor. Peki Teravih namazı saat kaçta?

Teravih namazı saat kaçta? Teravih namazı ne zaman kılınır?

Teravih namazı için müslümanların arayışı sürüyor. Ramazan ayının olmazsa olmazları arasında yer alan Teravih namazı, Yatsı namazı ile birlikte kılınıyor. Ramazan ayında bir ay boyunca kılanan teravih namazları Arefe günü akşamı kılınmıyor. Peki Teravih namazı bu akşam saat kaçta kılınacak?

TERAVİH NAMAZI HAKKINDA

Teravih namazı, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali dönemlerinden başlayarak günümüze kadar cemaatle yirmi rekât olarak kılınmıştır. Sahabeden kimse buna itiraz etmemiş ve âlimler tarafından da bu şekilde kabul edilmiştir. Günümüzde de, başta ülkemiz olmak üzere pek çok İslam ülkesinde teravih namazı cemaatle 20 rekât olarak kılınmaktadır.

Bununla birlikte şunu da ifade etmek gerekir ki, teravih namazı nafile bir ibadet olduğundan, farz gibi telakki edilmesi de doğru değildir. Bu nedenle, yorgunluk, meşguliyet ve benzeri sebeplerle, teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekât kılınması hâlinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.

TERAVİH NAMAZI NE ZAMAN KILINIR?

Teravih ve vitir namazının vakti, yatsı namazının vaktidir. Ancak hem teravih hem de vitir namazı, yatsı namazının farzından sonra kılınır. Bu itibarla yatsı namazının farzından önce kılınan teravih ve vitir namazlarının iade edilmesi gerekir. Eğer vakit çıkmış ise; teravih’in kazası gerekmez, vitrin kazası gerekir

İL İL TERAVİH NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Rize'de cezaevi aracı devrildi: 11 yaralıRize'nin İkizdere ilçesinde buzlanma nedeniyle yolda kayıp devrilen kamyonete çarpan cezaevi aracındaki 1’i mahkum, 8’i jandarma personeli ve 2'si şoför 11 kişi yaralandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler