Geri Dön
GündemTerör tutuklattı Foto Film kurtardı

Terör tutuklattı Foto Film kurtardı

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, ‘molotofçu’ diye tutukladığı C.K., Foto Film Şube Müdürlüğü ekiplerinin Galatasaray’da çektiği eylem fotoğrafları sayesinde serbest kaldı.

Terör tutuklattı Foto Film kurtardı

Üniversiteli C.K., Uğur Kurt’un ölümüne yol açan Okmeydanı’ndaki olaylar sırasında polise molotofkokteyli attığı iddiasıyla evi basılarak gözaltına alındı. Çıkarıldığı savcılıkta dosyadaki yüzü kapalı kişinin kendisi olmadığını söyleyen K., sadece Galatasaray’da yapılan eyleme katıldığını belirtse de sevk edildiği mahkemece tutuklandı. C.K.’yı 3 gün sonra hapisten kurtaran ise avukatının dikkati oldu. C.K.’nın katıldığı eylemde gözaltına alınan başka bir müvekkilinin dosyasını inceleyen avukat Naciye Demir, eyleme ilişkin Foto Film Şube Müdürlüğü’nün çektiği fotoğraflarda C.K.’nın da olduğunu farketti. Fotoğrafları delil olarak mahkemeye sunan Demir’in itirazı işe yaradı ve mahkeme C.K.’yı serbest bıraktı.
Uğur Kurt’un vurulmasına neden olan olaylar, semtte protesto gösterisi yapan bir grup göstericinin polislerin bulunduğu araca molotofkokteyli atmasıyla başlamıştı. Yanan araçtan çıkan polis memuru S.K., çevreye ateş açmış ve sıktığı kurşunlardan biri Uğur Kurt’un boynuna isabet etmişti. Kurt, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirirken, büyük tepkiye neden olan ölümün ardından polis ekipleri, molotofkokteyli atan göstericileri yakalamak için geniş çaplı bir operasyona imza attı.

Evler basıldı
Bu operasyon kapsamında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bazı şüphelilerin evlerine baskınlar düzenledi. Basılan evlerden biri de İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğrencisi C.K.’nın eviydi. Gözaltına alınan C.K. çıkarıldığı savcılıkta, fotoğrafları önüne konulan yüzü maskeli kişinin iddia edildiği gibi kendisi olmadığını söyledi. Kurt’un vurulduğu saatlerde okulda olduğunu, sosyal medyadan haberi aldıktan sonra Galatasaray’daki eyleme katıldığını belirten C.K., bu ifadesine rağmen sevk edildiği mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yine polis fotoğrafı
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün “Okmeydanı’nda polis aracına molotof atan eylemci buydu” iddiasıyla tutuklanan C.K.’nın kaderini bir başka emniyet birimi Foto Film Şube Müdürlüğü değiştirdi. K.’nın avukatı Naciye Demir, müevekkili tutuklandıktan sonra, Kurt’un ölümünü protesto için Galatasaray Lisesi önündeki eylemde gözaltına alınan İstanbul Üniversitesi öğrencisi G.Ö.’nün sorgusuna katıldı. Sorguda G.Ö.’nün dosyasını inceleyen Demir, basın açıklaması sırasında çekilen fotoğrafların da dosyada olduğunu gördü. Fotoğraflara biraz daha dikkatli bakan Demir, müvekkili G.Ö’nün yanındaki kişinin diğer müvekkili C.K. olduğunu farketti. C.K.’nın ifadesini doğrulayan fotoğrafı dosyadan alan Demir, müvekkili için tahliye talebinde bulundu.
Avukatın başvurusu üzerine İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi, şüphelinin iddia edilen suç ile somut bağlantıyı kuracak yeterli delil olmadığı gerekçesiyle C.K’yı 3 gün sonra 6 Haziran’da serbest bıraktı. Böylece Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün yaptığı operasyonla ortaya çıkan iddia, Foto Film Şube Müdürlüğü’nün çektiği fotoğrafla çürütüldü.

Bakan Koca paylaştı! Candan Erçetin'den aşı çağrısıÜnlü sanatçı Candan Erçetin, Sağlık Bakanlığının koronavirüs aşısı için çektiği kamu spotunda yer aldı. Erçetin, "İhmal etmeyin, ertelemeyin ki yine birlikte şarkılar söyleyelim" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet