Geri Dön

Tevekkül Ne Demek? Tdk'ya Göre Tevekkül Etmek Anlamı Nedir?

Tevekkül kelimesi cümle içerisinde pek sık kullanılmaz. Tevekkül ne demek sorusu ve bu konu hakkında bilgi edinmek isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Tevekkül kelimesinin anlamı TDK sözlüklerinde bulunmaktadır. Peki, tevekkül kısaca kelime anlamı nedir? Tevekkül etmek ne demek? Detayları ile aşağıda derledik.

Tevekkül Ne Demek? Tdk'ya Göre Tevekkül Etmek Anlamı Nedir?

Tevekkül kelimesi Arapça bir kelimedir. Dilimize Arapça dilinden geçmiştir. Tevekkül kelimesi anlamı kişinin kaderine, bahtına ve Allah'tan gelen her sonuca razı olması durumudur.

Tevekkül Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

Tevekkül kelimesinin sözlük anlamına bakıldığında güvenmek ve işi başkasına devretmek diyebiliriz. Türk Dil Kurumu sözlüğüne bakıldığında güvenmek ve inanmak tanımı yapılabilir. Başka bir anlamı ise kişilerin yapacakları başka bir işi kalmadıktan sonra olayların akışını Allah'a havale etmek olarak açıklanabilir. 

Kısaca Tevekkül Etmek Anlamı Nedir?

Tevekkül kelimesi sözlük anlamına göre terim olarak kullanılmaktadır. Genel olarak yardımcı bir fiil ile beraber kullanılır. Genellikle tevekkül kelimesi birine güvenmek ve birine olan inancı korumak anlamında kullanılır. 

Tevekkül etmek ise kişilerin olaylar karşısında güvenini kaybetmeden Allah'ın verdiği kadere razı olmak demektir. 

 

İnşaat alanından poşet içerisinde kafatasları çıktıAydın’ın Nazilli ilçesindeki bir inşaat alanında yağmur nedeniyle toprakta oluşan göçüğü düzeltmek isteyen işçiler, poşet içerisinde 3 kişiye ait olduğu tahmin edilen kafatası ve insan kemikleri buldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber