Geri Dön

TOKİ kuraları ne zaman çekilecek? 2020 TOKİ kura çekiliş tarihi belli oldu mu?

Aralık ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjdelenen TOKİ 100 bin sosyal konut projesinde başvuruların sona ermesinin ardından kura çekilişinin ne zaman yapılacağı vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. 16 Aralık tarihinde alınmaya başlanan başvurular 15 Ocak tarihinde sona ermiş TOKİ sosyal konut projesinde başvuru yapanların sayısı 1 milyon 211 bin 518 kişi olarak duyurulmuştu. Peki TOKİ kura çekilişi ne zaman yapılacak? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kura çekilişinin yapılacağı tarihi açıkladı.

TOKİ kuraları ne zaman çekilecek? 2020 TOKİ kura çekiliş tarihi belli oldu mu?

TOKİ 100 bin sosyal konut projesinde 16 Aralık tarihinde alınmaya başlanan başvurular bilindiği üzere 15 Ocak tarihinde sona ermişti. Dar gelirli vatanadaşları ev sahibi yapmayı amaç edinen projede başvuruların tamamlanmasının ardından kura çekilişinin hangi tarihte yapılacağı vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. TOKİ 100 bin sosyal konut projesinde kuraların çekileceği tarihe ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde açıklama yapılmıştı. Peki TOKİ 100 bin sosyal konut projesinde kura çekilişi ne zaman gerçekleştirilecek?

TOKİ 100 BİN SOSYAL KONUT POJESİNDE KURALAR ŞUBAT AYINDA ÇEKİLECEK!

"Hak Sahibi Belirleme Kurası" noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10'u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) "En Az %40 Engelli Vatandaşlara" konut sayısının %5'i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

1. Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında Başvuru yapılan Bankanın yetkili Şube'lerinden geri alabilecektir.

Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare'ce belirlenecek tarihte "Konut Belirleme Kurası" çekilecektir.

İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİNE BAŞVURU SAYISI AÇIKLANDI

TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2 1 ve 3 1 planında yapılacak 100 bin sosyal konut için 16 Aralık 2019'da başlayan başvurular 15 Ocak'ta sona erdi.

Depreme dayanıklı, kimlikli, mahalle kültürünün yaşatılacağı ve yatay mimari esasıyla inşa edilecek sosyal konutlara Türkiye genelinde vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Başvuruların e-Devlet üzerinden ve belirlenen bankaların yetkili şubeleri aracılığıyla kabul edildiği kampanyaya toplam 1 milyon 211 bin 518 başvuru yapıldı.

Projeye en çok başvuru İstanbul'dan geldi. İstanbul'dan 375 bin 953, İzmir'den 75 bin 288, Gaziantep'ten 69 bin 686, Bursa'dan 56 bin 142 ve Ankara'dan 18 bin 38 kişi başvuruda bulundu.

Bakan Soylu paylaştı: Eyvallah Rıza Babaİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kanal D'nin sevilen dizisi Arka Sokaklar'daki bekçi sahnesini Twitter hesabından 'Eyvallah Rıza Baba' diyerek paylaştı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber