Geri Dön

Tolon’dan eski bakana herkesi dinlemişler

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile MHP’li bazı milletvekillerine düzenlenen kaset komplosuyla ilgili soruşturmada, FETÖ üyesi olmakla suçlanan şüphelilerin televizyon ve buat kapakları içine yerleştirdiği dinleme cihazların görüntüleri ilk kez ortaya çıktı.

Tolon’dan eski bakana  herkesi dinlemişler

Milliyet’in aldığı bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada, aralarında dönemin İstihbarat Daire Başkanlığı ile Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nde görevli üst düzey emniyet müdürlerinin de bulunduğu 31’i tutuklu 120 şüpheli bulunuyor.

Şüphelilerin emniyetteki sorguları devam ederken, soruşturmada çarpıcı bilgilere ulaşıldı. Soruşturmanın müştekileri arasında CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa eden Baykal ile MHP’li Recai Yıldırım, Metin Çobanoğlu, Mehmet Ekici, İhsan Barutçu gibi milletvekilleriyle18 kişinin daha olduğu öğrenildi.

Mağdur edilenler arasında, eski Devlet Bakanı Bekir Aksoy, eski ANAP Milletvekili Feridun Pehlivan, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile Ak Parti’nin kurucularından eski bir bakanın da olduğu bildirildi.

Bakan Aksoy, Tolon

Tolon’dan eski bakana  herkesi dinlemişler


Soruşturma dosyasındaki bilgilere göre, FETÖ’ye mensup şüphelilerin, sahte evraklarla aldıkları mahkeme kararlarıyla daha önceden belirlenen 13 ayrı adrese ses ve görüntü alabilen cihazlar yerleştirdikleri öne sürülüyor.

Soruşturmada, şüphelilerin hedef aldığı bazı müştekilerin adreslerinde arama yapıldı. Arama yapılan adreslerde bulunan televizyonlar içindeki ses ve görüntü almaya yarayan cihazlar tespit edildi. Cihazların televizyonların arkalarındaki sağ ve sol hoparlörleri üzerine yerleştirildiği, bazı cihazların televizyonlar üzerinden çıkarılarak alındığına dair izler de tespit edildi. Bazı dinleme cihazlarının ise yine evlerdeki buat kapakları içine yerleştirildiğine dair izler emniyet görevlileri tarafından tespit edildi.
Hedef alınan mağdurların önce evlerine dinleme cihazları yerleştirilerek özel hayatlarına ilişkin bilgilerin tespit edildiği, ardından bu görüşme trafikleri kullanılarak, belirlenen adreslere ses ve görüntü alabilen cihazların yerleştirildiği bildirildi. Örgütün bu sayede elde ettiği görüntüleri, tehdit ve şantaj amaçlı kullandığı, daha sonra da internet üzerinden servis ettiği anlaşıldı.

Geçen yıl mahalleyi havaya uçurmak isteyen kadın yine ortalığı birbirine kattıBursa'da geçtiğimiz yıl evinin önündeki doğalgaz borusunu keserek, mahalleyi havaya uçurmak isteyen kadın, yine mahalleyi birbirine kattı. Mahalle sakinleri ile kavga eden kadın, olay yerine gelen polis ekiplerine elindeki çaydanlık ile direnerek, polisleri ölümle tehdit etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet