Geri Dön

Trump’a rahip Brunson cevabı

FETÖ bağlantısı ve casusluk suçlamasıyla İzmir’de yargılanan ABD’li rahip Andrew Brunson’un serbest bırakılması için ABD Kongresi Senato ve Temsilciler Meclisi kanatlarından yazılan mektuplara karşılık Ak Parti harekete geçti.

Trump’a rahip Brunson cevabı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben yazılan mektuplara cevaben ABD Başkanı Donald Trump’a yazılan mektup, dün TBMM Ak Parti Grup Başkanlığı’nda imzaya açıldı. Mektupta, ABD’ye terör örgütü PYD/YPG ile ilişkisini kesmesi için çağrı yapılarak, “Eğer bu durum göz ardı edilirse ilişkilerimiz telafi edilemez bir hasara uğrayacaktır” denildi.

Mektupta özetle şunlar kaydedildi:

- LANETLENMELİ: FETÖ’nün, demokratik yolla seçilmiş Türk hükümetine karşı silah gücü kullanarak darbe yapmaya kalkışmasının üzerinden neredeyse iki yıl geçti. Darbe girişimine karşı ABD, nasıl bir reaksiyon vereceğini garip bir şekilde bilememiştir; halbuki bunun yanıtı gayet basittir: Demokrasi öncelenmeli ve onu şiddete başvurarak yıkmak isteyenler ise lanetlenmelidir.

- ÇAĞRILAR SONUÇSUZ KALDI: Fetullah Gülen’in ABD’de kendine güvenli bir barınak bulması, bu küresel suç örgütünü Pennsylvania’dan serbestçe idare etmesinin Türk kamuoyunda yarattığı infiali herhalde anlayabilirsiniz. Üzücü bir şekilde, FETÖ’nün ABD’deki faaliyetlerinin engellenmesi için bir takım idari önlemlerin alınmasına dair ABD hükümetine yaptığımız çağrılar bugüne kadar cevapsız bırakılmıştır. Bunun yanı sıra Gülen’e ilaveten, FETÖ’nün 40’ı aşkın üst düzey yöneticisinin iadelerini de beklemekteyiz.

- İLİŞKİLER YIPRANMASIN: Türk-Amerikan İttifakı, önceki nesillerin stratejik vizyonuyla perçinlenmiştir. Ülkelerimiz büyük küresel zorluklara karşı her zaman olağanüstü dayanışma sergilemiştir. Türkiye, bunca zamandır çeşitli sınamalardan geçmiş ittifakımızın değerine inanmaktadır ve temel prensiplerine bağlıdır. FETÖ ve PYD/YPG, milli güvenliğimiz ve demokrasimiz için varoluşsal birer tehdit teşkil etmektedir. İlişkilerimizin daha fazla yıpranmasını önlemek için, ABD hükümetinin, Türkiye’den yükselen sesi duymasının ve müttefiki Türkiye’nin güvenliğinin teminine yönelik somut adımlar atmasının zamanıdır.

Mobilya atölyesinde çıkan yangın evlere de sıçradıAdana'da 3 katlı binanın altında bulunan mobilya atölyesinde çıkan yangın korkuttu. Tüm atölyeyi saran alevler binanın iki katındaki evlere de sıçradı. Evlerde oturanlar tahliye edilirken, itfaiye ekipleri yangını söndürmek için çalışmalarını sürdürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet