Geri Dön
GündemTSK, göç baskısını önlemek için Suriye’de

TSK, göç baskısını önlemek için Suriye’de

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) göç baskısını kırmak için Suriye'de bulunduğunu belirterek, 470 bin Suriyelinin güvenli güvenli bölgelere geri dönüş yaptığını açıkladı.

TSK, göç baskısını önlemek için Suriye’de

NAMIK DURUKAN Ankara - TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na yaptığı sunumda Suriye'deki gelişmelere dikkat çeken Çataklı, güvenli bölgeler oluşturmak için TSK'nın 4 ayrı operasyon düzenlediğini anlattı. Çataklı, "Şu anda doğrudan güvenliği sağlanmış olan 3 bölge için -İdlib'i hariç tutuyorum- statüsü, durumu farklı operasyonlar düzenledik, şehitler verdik. Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Fırat Kalkanı bölgesinde şu an 2 milyon 100 bin insan yaşıyor. Bizim bu operasyonlarımız olmasaydı bu 2 milyon 100 bin insan nereye gidecekti? Bu bölgede altyapının geliştirilmesi dâhil, tarımdan hayvancılığa, güvenliğin sağlanmasından eğitim hizmetlerine kadar, Türkiye'ye dönük göç baskısını kırabilmek için yoğun bir çabamız var" dedi.

Çataklı, dış tehditleri engelleyebilmek için İdlib'de bir operasyon bölgesi oluşturulduğu, 3 milyon 750 bin insanın güvenliğini sağlamak için TSK'nın orada bulunduğunu aktararak, şöyle devam etti: "İçeride -50 bine yaklaştı, 48 bini geçti- briket ev yaptık, çadırlardan, çamurlardan insanları onların içine alabilmek için -ki o sayıyı arttırmaya çalışıyoruz- o insanların sırtlarını dayayacakları bir duvar, bir çatısı olsun, altında barınsınlar ki bu 3 milyon 750 bin, Türkiye'deki Suriyeli kadar demek. Onun Türkiye’ye baskı unsuru olmasını engelleyebilmek için çaba sarf ediyoruz. Kaynağında yapılabilecek her şeyi biz yapıyoruz."

Manzara bütün İstanbul’da aynı... Gel de yürü!
16 aylık bebeği canice öldürdü! Pişmanlıktan eser yok...
Bunun adı felaket! Suçu 11 bin km ötedeki yanardağa attı
Sosyal medyada gündem oldu! Şirketin kurucusundan açıklama geldi
Garantisi biter bitmez bozuluyorsa dikkat! Sebebi 'pes' dedirtti
Türkiye'den 2 milyar dolarlık plan!
Bir altın hikâyesi! 1 ton cevherin içinde olduğu kayadan 0.6 gr...
G.Saray - Trabzonspor müsabakasında inanılmaz hata
Oğlunu 15 büyükbaş karşılığında öldürtmüş
Kararları yorumladı: Penaltı es geçildi
Survivor'da sular durulmuyor! Berkan ve Batuhan arasında gerginlik
Markette şok! Çocuğu karşılığında 500 bin dolar teklif etti
Sapkın tatil manşette! Fotoğraflar depreme yol açtı
9 bin 750 liralık öğrenci evi! 'Giren-çıkan belli değil' dedi, şikayet etti
Hülya'dan Güşen'e destek: 'Bu ne güzel görüntü' dedim!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler