Geri Dön

Google Turhan Selçuk'u unutmadı! Turhan Selçuk kimdir, neden Doodle oldu?

Turhan Selçuk kimdir? Arama motoru devi bugün kullanıcılarını Turhan Selçuk Doodle'ı ile karşıladı. Ana sayfasındaki özel tasarım ile Turhan Selçuk'u hatırlayan Google, kullanıcıılarını şaşırttı. Peki, Turhan Selçuk kimdir, nerelidir? Turhan Selçuk ne iş yapar? İşte Turhan Selçuk'un hayatı ile ilgili merak edilenler...

Google Turhan Selçuk'u unutmadı! Turhan Selçuk kimdir, neden Doodle oldu?

Turhan Selçuk kimdir? Google ana sayfasında yer alan Turhan Selçuk hangi işlere imza atmıştır? İşte Turhan Selçuk ile ilgili merak edilenler ve Doodle olmasının sebebi.

TURHAN SELÇUK NEDEN DOODLE OLDU?

Milas doğumlu olan Türk karikatürist Turhan Selçuk 30 Temmuz 1922'de doğdu, 11 Mart 2010 İstanbul'da vefat etti. Turhan Selçuk'un doğum günü için Google özel tasarım bir Doodle hazırladı.

TURHAN SELÇUK KİMDİR?

Türk mizahının isimlerinden biridir. Türkiye'de Semih Balcıoğlu ve Ferit Öngören ile beraber Karikatürcüler Derneği'nin kurucularındandır. İlk karikatürleri 1941'de Adana'da yayınlanan Türk Sözü gazetesi ile İstanbul'da yayınlanan Kırmızı ve Beyaz, Şut spor dergilerinde yayınlandı. İlk olarak 1943'te Akbaba'da çalışmaya başlayan sanatçı, 1948'de Tasvir gazetesinde karikatürcü ve ressam olarak çalıştı. Refik Halit Karay'ın çıkardığı Aydede'de baş çizer oldu. Yeni İstanbul, Yeni Gazete, Akşam, Milliyet, Cumhuriyet gazetelerinde Akis, Yön, Devrim, Toplum dergilerinde çizdi. Kardeşi İlhan Selçuk'la birlikte 41 Buçuk (1952), Karikatür (1953) ve Dolmuş (1956) mizah dergilerini çıkardı.

1957'de Milliyet gazetesinde çizmeye başladığı Abdülcanbaz dizisi ile tanınan sanatçının bu karakteri tiyatro ve sinemada da canlandırıldı. Ayrıca Abdülcanbaz 1991 yılında PTT tarafından bir posta pulu üzerinde resmedildi. Türkiye ve Avrupa'da birçok müzede karikatürleri sergilenen sanatçının "İnsan Hakları" konulu karikatür sergisi Avrupa Konseyi'nin önerisiyle ilk kez Strazburg’da açıldı ve dünyanın birçok ülkesinde sergilendi (1992-1997). "Barış ve Kitap" konulu karikatürü 1992'de Avrupa Konseyi'nin başlattığı kitap okuma kampanyasının afiş ve logolarında kullanıldı. Çizer Turhan Selçuk, en son Cumhuriyet gazetesinde çizmekteydi.

TURHAN SELÇUK NASIL VEFAT ETTİ?

Acıbadem Maslak Hastanesi'nde karın içindeki aort damarının yırtılması nedeniyle ameliyat oldu. Bu ameliyat sonrasında yoğun bakıma kaldırılan Selçuk, 11 Mart 2010 tarihinde İstanbul'da yaşamını yitirdi. Milas Belediyesi tarafından Turhan Selçuk anısına, "Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması" adı altında her yıl düzenli olarak ödüller verilmektedir.

Google Turhan Selçuku unutmadı Turhan Selçuk kimdir, neden Doodle oldu

Dehşet anları kamerada! Tartıştığı eşine kafa attıOsmaniye’de, sokak ortasında tartıştığı eşine kafa atan kişi, çevredeki iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı. Olay, mahallede tepki toplarken, saldırganın eşine sürekli şiddet uyguladığı, kadının ise korktuğu için şikayetçi olmadığı iddia edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber