Geri Dön

Türk-Yunan dostluğu Kıbrıs’ta düğümleniyor

Araştırmaya göre Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin daha iyi olması için ‘Kıbrıs Sorunu’nun çözülmesi şart. İlişkilerin düzelmesi için ‘Kıbrıs Sorunu’nun çözülmesi gerektiğini belirtenlerin oranı Türklerde yüzde 95.9, Yunan tarafında ise yüzde 92.4

Türk-Yunan dostluğu Kıbrıs’ta düğümleniyor

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi tarafından gerçekleştirilen “Türk Elitlerinin Türkiye Dış Politikası ve Türk-Yunan İlişkileri Algıları Araştırması’nın sonuçlarına göre Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin düzelmesi Kıbrıs sorununun çözümüne bağlı. İki tarafın elitleri arasında güven seviyesi düşük ancak yakınlaşma destekleniyor.
İlişkide bamteli Kıbrıs
Merkezin Direktörü ve Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Dimitrios Triantaphyllou öncülüğünde ve Kadir Has Üniversitesi Rektörlük Asistanı Dr. Cihan Dizdaroğlu’nun katkılarıyla tamamlanan çalışmada Türkiye’nin dünyadaki konumu, Türkiye dış politikası ve Türk-Yunan ilişkileri olmak üzere 3 temel konuya odaklanılarak gerçekleştirildi. Araştırmada iş dünyası temsilcileri, medya mensupları, diplomatlar, askerler, bürokratlar ve akademisyenler/düşünce kuruluşu temsilcilerinden oluşan ve ‘elitler’ olarak nitelendirilen 6 ayrı grup soruları cevaplandırdı. Türkiye Yunanistan ilişkilerinin düzelmesi için ‘Kıbrıs Sorunu’nun çözülmesi gerektiğini belirtenlerin oranı Türklerde yüzde 95.9; Yunan tarafında yüzde 92.4.
Araştırmaya göre, her iki tarafta da Türkiye-Yunanistan arasındaki yakınlaşma sürecine ilişkin ciddi bir destek var. Türk elitlerinin yüzde 89’u, 1999’dan beri Türkiye’nin uyguladığı Yunanistan’a yakınlaşma sürecini desteklerken, Yunan elitlerinin yüzde 63.5’i bu yönde düşünüyor. Ancak karşılıklı güven oranı düşük. Türk elitlerinin Yunanlara güven oranı yüzde 28 iken, Yunan elitlerinin Türklere güven oranı yüzde 11.4. Türk elitlerinin yüzde 41.9’u Yunan elitlerinin yüzde 47’si Türk-Yunan ilişkilerini ‘Ne iyi ne de kötü’ şeklinde değerlendiriyor. Türk elitlerinin yüzde 53.5’i, Yunan elitlerinin yüzde 47’si beş yıl içerisinde iki ülke arasında kriz çıkma olasılığını düşük görüyor.

Enerjide işbirliği destekleniyor

Türk elitlerinin yüzde 61’i, özellikle Doğu Akdeniz’de yeni enerji kaynaklarının keşfedilmesiyle bir enerji merkezi olarak Türkiye’nin AB’nin enerji bağımlılığının azaltılmasında aktif rol oynayabileceğini düşünüyor.
Benzer şekilde, Türk elitlerinin yüzde 62’si Yunanistan’ın da AB’nin enerji bağımlılığının azaltılmasında aktif rol oynayabileceğini değerlendiriyor.

Osmaniye'de iki otomobil çarpıştıOsmaniye'de iki otomobilin çarpışması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, 9 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber