Geri Dön

Türkiye’nin %30’u obez

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 19 yaş ve üstü kişilerde vücut kitle indeksinin dağılımına göre, Türkiye’nin yüzde 30’unun obez, yüzde 33’ünün normal, yüzde 2’sinin zayıf ve yüzde 35’inin kilolu olduğunu söyledi.

Türkiye’nin %30’u obez

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı’nın 2014 bütçesi üzerine sunum yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 19 yaş ve üstü kişilerde vücut kitle endeksinin dağılımına bakıldığında, Türkiye’nin yüzde 30’u obez, yüzde 33’ü normal ve yüzde 35’i kilolu ve yüzde 2’sinin zayıf olduğunu ifade ederek, “2017’ye kadar obez nüfus oranını yüzde 25’e indirmeyi hedefliyoruz. 12 yaş ve üzerindeki kişilerde egzersiz yapmayanların oranı yüzde 72’dir” dedi.
‘Tuzlu’ önlem geliyor
2017’ye kadar egzersiz yapmayan nüfus oranını yüzde 50’ye indirmeyi hedefediklerini söyleyen Müezzinoğlu, “Ekmekte kepek oranının daha da artırılması ve tam buğday ekmeğin yaygınlaştırılması için çalışıyoruz. Hazır gıdalarda trans yağların kullanılmasını engellemeyi planlıyoruz. Toplu yemek tüketilen yerlerde sağlık menü uygulamalarını yaygınlaştırıyoruz. Çocuklarımıza okullarda sağlıklı beslenme bilinci oluşturuyoruz. Yüksek enerjili gıdaların tüketiminin azaltılması için çalışıyoruz” dedi. Müezzinoğlu, Türkiye’de günlük tuz tüketiminin DSÖ tavsiyelerinin üç katı olduğuna dikkati çekerek, daha az tuz tüketimi sağlamak için programlar geliştirildiğini bildirdi.
Müezzinoğlu, Türkiye’de 15 ilde sürdürülen Aktif Kanser Kayıtçılığı’nın 81 ilde yaygınlaştırıldığını anlatarak, “En sık görülen meme, rahim ağzı ve kalınbağırsak kanserlerine yönelik yaygın taramalara başlıyoruz. Meme kanseri taraması için mobil araçlarla vatandaşlarımızın ayağına gidiyoruz. Kanser konusunda araştırmaların ve her türlü ilerlemelerin destekleneceği bir yapı oluşturuyoruz” diye konuştu.
Bulaşıcı hastalıklarla mücadelede kızamık eliminasyon programı ile 2008’den bu yana yerli kızamık vakası görülmediğini belirten Müezzinoğlu, “Ancak bu süreçte Avrupa’da kızamığın kontrol altına alınmaması son bir yıldır ülkemizi etkiledi. Avrupa kaynaklı bu problemi, büyük ölçüde kontrol altına aldık” dedi.

Risk haritaları oluşturulacak
Çok Sektörlü Sağlık Sorumluluğunu Geliştirme Programı kapsamında toplam 37 üniversiteden 235 akademisyen ile birlikte paydaş kurum ve kuruluşlardan 524 temsilci ile 48 konu başlığında 5’er günlük 24 çalıştay düzenlendiğini ifade eden Müezzinoğlu, tüketici güvenliği kapsamında da şebeke sularının coğrafi bilgi sistemi üzerinden etkin takibini ve risk haritalarının oluşturulması sürecini başlattıklarını bildirdi.

‘Aileler evde yemek yemeli’
Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekolu Gıda Teknolojisi Program Sorumlusu Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu sebze kullanımının yaygın olduğu Ege mutfağını vitamin, mineral ve antioksidan özellikli bileşenler bakımından zengin olduğunu vurguladı. Türkiye’de obezite konusunda çocukları bekleyen tehlikelere de dikkat çeken Fadıloğlu “Çocuğa, ödül olarak abur cubur yiyecekler vermekten kaçınılmalı. Aileler evde yemeklerini birlikte yemeli” gibi önerilerde bulundu. (ANKA)

Adana'da otobüs ile TIR çarpıştıAdana’nın Pozantı ilçesinde TIR ve yolcu otobüsünün çarpıştığı kazada 4 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet