Geri Dön
GündemTürkiye'nin en yükseği olacak

Türkiye'nin en yükseği olacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünce Hatila Vadisi Milli Parkı'nda yapılan Türkiye'nin en yüksek cam seyir terası, 2016 başında açılacak. Teras tamamlandığında yılda yaklaşık 100 bin kişinin milli parkı ziyaret etmesi bekleniyor. Tabanı cam olacak olan yüzlerce metre yüksekteki terasa çıkmak cesaret gerektirecek.

Türkiye'nin en yükseği olacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, açıklamasında, Türkiye'nin en yüksek cam seyir terasının Artvin'deki Hatila Vadisi Milli Parkı'nda inşa edildiğini belirtti.

Seyir terası Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın sitesinde yukarıdaki illüstrasyonla tanıtıldı

Sıkıldım Kayası mevkisinde kurulan cam seyir terasının 490 metre rakımda, Hatila Deresi'nden ise 220 metre yükseklikte olacağını ifade eden Eroğlu, cam seyir terasının Hatila Vadisi'ndeki sarp kayalara monte edildiğini aktardı.

Türkiyenin en yükseği olacak

Bakan Eroğlu, açıklamada şu değerlendirmeyi yaptı:

"Kaya birleşim noktasından 15 metre mesafeye uzanacak cam seyir terası, 7 metre uzunlukta ve 7,5 metre genişlikte olacak. 50 metrekare cam alana sahip olacak seyir terasın 2016 yılı başında tamamlanarak hizmete alınması planlanıyor. Sadece üzerinde gezinmekle bile insanlarda adrenalin sporları hissi uyandıracak terasın tamamlanmasının ardından Hatila Vadisi Milli Parkı'nı yıllık yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret etmesini bekliyoruz."

Türkiyenin en yükseği olacak

PROJE İLE TURİZM GELİRLERİ ARTACAK

Projenin tamamlanmasıyla Artvin'in turizmden elde edeceği gelirin artacağına işaret eden Eroğlu, şunları kaydetti:

"Ülkemizin tabii güzelliklerine yatırım yapmaya devam edeceğiz. Gerçekten buralar görülmeye değer yerler. Böyle yerleri korumak zorundayız. Tabii yapısına zarar vermeden yapacağımız yatırımlarla buralardan elde edilen turizm gelirlerini de artırmayı hedefliyoruz."

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Rusya'da üniversitede silahlı saldırı!Russia Today'in son dakika haberine göre, Rusya'nın Perm kentinde bulunan üniversite binasında silahlı bir saldırı meydana geldi. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde öğrencilerin canlarını kurtarmak için pencereden atladığı görülüyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner