Geri Dön

TÜSİAD'dan sansür açıklaması!

TÜSİAD TBMM plan ve bütçe komisyonu'nun gündemine gelen “torba tasarı" ile ilgili bir açıklama yayınladı...

TÜSİAD'dan yapılan açıklamada "TBMM plan ve bütçe komisyonu'nun gündemine gelen “torba tasarı", internette sansür uygulamalarını artıracak nitelikte, kaygı verici bir düzenlemedir. Tasarının, temel hak ve özgürlükleri ve her geçen gün büyüyen internet ekonomisini olumsuz etkileyecek hükümlerden arındırılması gerekmektedir" denildi.

Açıklamada aşağıdaki görüşlere yer verildi:

"İnternetin yaygınlaşması iletişim ve bilgiye erişime hız ve yoğunluk kazandırmış, ekonomik ve sosyal yaşamlarımızı kökten değiştirmiştir. Yaklaşık 20 senelik bir geçmişi olan internette, ifade ve haber alma özgürlüğü, fikri haklar, kişisel gizlilik gibi konularda yasal zeminin nasıl olması gerektiği hassasiyetle ele alınması gereken bir konudur.
Ülkemizde 2007 tarihli, 5651 sayılı 'İnternet Ortamında Yapılan Yayınlar Aracılığıyla İşlenen Suçlara İlişkin Kanun' yürürlüğe girdiğinden bu yana, binlerce web sitesine erişim engellenmiştir. Bireylerin temel hak ve özgürlüklerini sınırlandıran sonuçlar doğuran Kanun, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 'ifade özgürlüğü ihlali' kararına da konu olmuştur. Bu gelişmeler Kanun’un kapsamlı şekilde gözden geçirilmesi gereğine işaret etmiştir.

Hal böyleyken, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun gündemine gelen 5651 sayılı Kanun değişikliklerini de içeren 'torba tasarı', internete sansür uygulamalarını artıracak nitelikte, kaygı verici bir düzenlemedir. Tasarı, internet erişimini engelleme kararlarının oranlı-ölçülü olmasını sağlayacak çözümler getirmemektedir. Ayrıca özel hayatın gizliliğinin ihlali iddiası halinde İdarenin emriyle erişimin engellenmesine imkan tanınması hukuk devleti normlarıyla örtüşmemektedir. Tasarının, temel hak ve özgürlükleri ve her geçen gün büyüyen internet ekonomisini olumsuz etkileyecek hükümlerden arındırılması gerekmektedir.

Bilgiye erişim ve bilginin yayılımında çok önemli etkiye sahip internetin ülkemizde sürekli yasaklama refleksleri ile tartışılması, bilgi toplumu olma hedefimizle de çelişkili bir durumdur. Tasarının ilgili sivil toplum örgütleri, akademisyenlerin ve internet ekosisteminin paydaşlarının görüşleri dikkate alınarak iyileştirilmesi TBMM’den beklentimizdir."

DÜZENLEMEDE NELER VAR

Yapılan düzenlemelerle Ulaştırma Bakanı'na ve Telekomünikasyon İletişim Başkanı'na internet sitesi kapatma yetkisi veriliyor. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) erişimi engelleme yetkisinin verildiği düzenleme ile yargı "devre dışı" bırakılıyor. Düzenlemeyle internette yaptığımız faaliyetler kayda alınacak. İnternet kafelerdeki kayıtlar da belli süre saklanacak.

Bilgisayar Mühendisleri Odası'na göre yasanın getireceği değişiklikler şunlar:
* Engelleme öncesi, "Uyar-Kaldır" mekanizmasının işletilmesi öne çıkarılıyor.
* Erişim Sağlayacıları Birliği kurularak, TİB ve mahkeme kararlarının bu birlik üzerinden uygulanması öngörülüyor.
* DNS tabanlı engellemenin yanı sıra, URL ve IP tabanlı engelleme ile engelleme yöntemleri genişletiliyor.
* TİB Başkanı veya ilgili Bakan'ın talimatıyla erişim engelleme mümkün hale getiriliyor.
* Yer sağlayıcılara yönelik hapis cezası para cezasına dönüştürülüyor.
* İnternet trafik bilgisinin zorunlu tutulma süresi 6 aydan 1 yıla çıkarılıyor.
* Hukuki karar süreçlerinin daha çabuk sonuçlandırılması hedefleniyor.

Kontrolden çıkan otomobilin bir kasabın vitrininden içeri girdiKocaeli'nin Gebze ilçesinde, fren yerine gaza basan sürücünün kontrolünden çıkan otomobilin, bir yayaya çarptıktan sonra kasap dükkanına girdiği anlar, iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet