Geri Dön

Tuvaletten 2 bin kat kirli

Parklardaki kum havuzlarında tuvalettekinden 2 bin kat daha fazla bakteri ve mantar tespit edildiğine dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Taner Yavuz, eğer çocuk kum havuzundan uzak tutulamıyorsa ellerini ağzına götürmesinin engellenmesi ve oynun ardından ilk fırsatta ellerinin yıkanması gerektiğini söyledi.

Tuvaletten 2 bin kat kirli

Kum havuzlarının aynı zamanda hayvanların tuvalet ihtiyacını giderdiği yerler olduğuna dikkat çeken Prof.Dr. Yavuz , “Hayvanların dışkılarından barsak parazitlerinin yanı sıra kist hidatik, toksocara gibi çocukların hayati organlarına zarar verebilen parazitlerin bulaşma riski var. Çocuk oyun alanlarına kedi köpek girişinin engellenmesi, evcil hayvanların düzenli veteriner kontrolleri ile parazitlerden arındırılması, hayvan sahiplerinin dışkılarını toplaması yönünde bilincin kazandırılması ve kum havuzlarının kullanılmaması hayvanlardan parazit bulaşmasının önlenmesinde ilk yapılması gerekenler” değerlendirmesini yaptı.

Parklardaki oyun araçlarında bulunan mikropların da çocuk hastalıklarına neden olduğunu kaydeden Prof. Yavuz, “Yoğun mikrop bulunan bu aletlerle çocuğun teması ve elini ağzına götürmesi sonucu bakteri ve amiplerle ishalli hastalığa yakalanabiliyor. Çocukların cildinde sıyrık ya da yara bulunması durumunda salıncak ya da kaydırak gibi aletlerden uçuk mikrobu gibi virüsler, stafilokok gibi bakterilerin bulaşma riski de söz konusu. Ya yaranın iyileşmesi beklenmeli ya da parka gitmeden açık yaraya yara bandı yapıştırılmalı” diye konuştu.

Tuvaletten 2 bin kat kirli

Prof Yavuz, ebeveynlere piknik dönüşü çocukların vücudunda, özellikle de ense saç çizgileri ve koltuk altı ile kasık bölgelerinde küçük ben görünümünde kene olup olmadığına bakma uyarısında bulundu.

Üçüzlerinden virüs kapan doktor: O zorlukları kimsenin yaşamasını istemiyorumDiyarbakır’da görevli Dr. Hamdullah Dalgıç'ın (28), koronavirüsle mücadelede ettiği dönemde, eşi Semanur Dalgıç (20), salgına yakalandı. Eşi farklı bir evde karantinaya alınırken, Dr. Dalgıç, annesi Remziye Dalgıç (58) ile birlikte üçüzlerine baktı. Daha sonra üçüzlerinin de enfekte oldukları anlaşılınca, test yaptıran Dalgıç ve annesinin de koronavirüse yakalandığı ortaya çıktı. Yaşadığı zorlukları kimsenin çekmemesi için tedbirlere önem verilmesi gerektiğini anlatan Dr. Hamdullah Dalgıç, "Koronavirüse yakalandığım zaman geceleri uyuyamıyordum. Ağrım vardı, ateşleniyordum. Kimse size yardımcı olamıyordu. Eşiniz yok, anneniz pozitif, kimse yok, teksiniz evde. Büyük bir sıkıntı yaşadım. Bu zorlukları kimsenin çekmesini istemiyorum. Tüm halkımızın bu kurallara uymasını istiyoruz" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber