Geri Dön

Twitter 14 gün sonra özgür

Twitter, Anayasa Mahkemesi’nin, ifade özgürlüğüne aykırı bulduğu ve yasağın derhal kaldırılması yönündeki kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra dün akşam üzeri erişime açıldı...

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) twitter yasağını kaldıran kararındaki ifade özgürlüğü hassasiyeti, yürütmeye geç de olsa yansıdı. Dün öğleden sonra TİB’in sitesinden Twitter ile ilgili yasaklama kararı çıkarılarak “Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından uygulanan bir karar bulunamadı” ibaresi kondu. 20 Mart’ta uygulanmaya başlayan, yurt içi ve dışından tepkilerle karşılaşan Twitter yasağı, şirketlere ulaşma zamanına göre kaldırıldı.
AYM’nin, Türkiye’de twitter’ın tamamen yasaklanmasının Anayasa’nın 26. maddesi uyarınca ifade özgürlüğüne aykırı olduğuna karar vermesinin ardından gözler, kararın uygulamasına çevrildi. AYM, kararın bir örneğini Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’na (BTK) bağlı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) göndererek, ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılmasını istedi. Ancak, Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe giren kararın uygulanmasında beklenen adım dün öğle saatlerine kadar gelmedi.
Twitter yasağının kaldırılması için AYM’ye bireysel olarak başvuran 3 kişiden birisi olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, AYM kararının uygulanması için BTK’ya başvuruda bulundu. Tanrıkulu, kararın gereği yerine getirilmemesi halinde suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Düğüm akşam çözüldü
Dün saat 16.00 civarında ise yasağın kaldırılması için ilk adım atıldı. Resmi Gazete’de yayımlanmasına rağmen kararın eline yeni ulaştığını bildiren TİB’in sitesinden Twitter ile ilgili yasaklama kararı çıkarılarak “Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından uygulanan bir karar bulunamadı” ibaresi kondu. Daha sonra bir açıklama da Ulaştırma Bakanlığı’ndan geldi.
Ulaştırma Denizcilik ve Habercilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Anayasa Mahkemesi tarafından alınan 2 Nisan 2014 tarihli 2014-3986 sayılı bireysel başvuru kararı doğrultusunda Twitter.com internet sitesine yönelik uygulanmakta olan erişim engelleme tedbiri kaldırılmaktadır. Gerekli teknik düzenlemeleri müteakip söz konusu site kullanıma açılacaktır.” denildi. Daha sonra karar internet servis sağlayıcılarına iletildi. Twitter yasağı, başladığı gibi şirketlere ulaşma zamanına göre birer birer kaldırıldı.

Yeniden yasaklanır mı?
BTK’nın twitter konusundaki tümden kapatma uygulamasının altında Hypertext Transfer Protocol Secure (HTTPS) protokolü yatıyor.
İnternette sunucular ve kullanıcılar arasındaki bilgilerin başkaları tarafından okunmasını engelleyen ve internet hizmeti veren bankalarca da kullanılan şifreli sistem, BTK’nın URL bazında engelleme yapmasının önüne geçiyor. BTK, twitter’a girildiğinde “https” ifadesiyle kendini gösteren protokolde istisna istiyor. Dünya çapında ifade özgürlüğüne sahip çıkmasıyla tanınan twitter ise içerik bazında yasaklamaya ya da devlet yetkililerinin twitter paylaşımlarına ulaşmasına sıcak bakmıyor. BTK, dünyada devlet güvenliği söz konusu olduğunda twitter’ın bu protokolde esneklik tanıdığını savunarak bu hakkı kendisi için de istiyor. Önümüzdeki süreçte twitter’ın bu protokol gerekçesiyle sitenin BTK tarafından yeniden yasaklanabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Twitter: Tekrar hoş geldiniz
Twitter’ın Türkiye’de tekrar kullanıma açılmasının ardından şirketin küresel politikalarını duyurduğu @policy adresinden uygulamayla ilgili duyulan memnuniyet ifade edildi. Dün Twitter’dan hem Türkçe hem İngiliz atılan tweette “Bugünün haberlerini ümit verici buluyor, Türkiye’deki kullanıcılarımıza tekrar hoş geldiniz diyoruz” ifadesi kullanıldı.
DIŞ HABERLER SERVİSİ

‘Geçici tedbir uygulandı’
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) geçici üyeliği konusunda çalışma yapmak üzere geldiği New York’ta Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu Toplantısı’nın açılış konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin Twitter ile ilgili kararının sorulması üzerine, Türkiye’de Twitter ve YouTube üzerinden iletişim özgürlüğünü kısıtlamaya dönük bir politika olmadığını belirtti.
Davutoğlu, “Bununla ilgili bir geçici tedbir uygulandı. Bu geçici tedbir iletişim özgürlüğünü sınırlamaya dönük değil, vatandaşlarımızın onurunu korumaya dönük, haklarını korumaya dönük bir tedbirdir. Ümit ederim ki bir an önce çözüm bulunur” ifadesini kullandı.
Twitter’ın başka ülkeler söz konusu olduğunda yürüttüğü uygulamayı aynen Türkiye’de de istediklerinin altını çizen Davutoğlu, “Dışarıdaki bir uluslararası şirket, bizim iç hukuk sistemimize saygı duymak zorundadır” dedi.
AA

Acarer: Herkesin başına gelebilir
Twitter yasağının kalkmasından sonra değerlendirmede bulunan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, bunun bir mahkeme kararı sonucu alınmış engelleme olduğuna dikkati çekerek, “76 milyonun, herkesin başına gelebilir. Bu nedenle mahkeme kararına herkes saygı duymalı. Keşke bu tür durumlarda yer sağlayıcılara kısa sürede erişim için bir ara mekanizma kurulsa” dedi.
Hürriyet’e konuşan Acarer, Anayasa Mahkemesi kararının sabah kendilerine ulaştığını belirtirken, bunun üzerine engellemenin kaldırılması için internet sağlayıcısı şirketlere bildirim yaptıklarını anlattı. Engellemenin teknik olarak hemen kaldırılamadığını anlatan Acarer, zaman aldığını ve akşam saatlerinde mümkün olabildiğini söyledi. Acarer, Twitter’ın yürütme organı tarafından sanki keyfi olarak engellendiği algısı oluştuğunu belirterek, “Biz yasaklamışız gibi eleştiriler yapılıyor. Bu bir mahkeme kararı. Ben burada, yürütme organı olarak uygulayıcıyım” diye konuştu.
ANKARA Milliyet

Gerekçe yerel medyadan
Anayasa Mahkemesi’nin “twitter” kararının gerekçesinde, yazdığı bir haberden dolayı hapse mahkûm edilen ve Aydın’da yerel bir gazetede genel yayın yönetmenliğini yapan Emin Aydın’ın ifade ve basın özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine ilişkin karardan alıntılar yapıldığı ortaya çıktı.
Aydın hakkında, “Ucuz olmak” ve “Motosikletli zibidiler” başlıklı iki yazısında Çine İlçe Emniyet Müdür Vekili H.Y.’nin kişilik haklarına saldırıda bulunduğu iddiasıyla dava açıldı. Çine Asliye Ceza Mahkemesi, iki davayı birleştirdi ve Aydın’ı, “hakaret” ve “iftira” suçlarından mahkûm etti. Aydın, her iki yazısında da Anayasa’nın 26 ve 28. maddelerinde güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiği iddiasıyla AYM’ye bireysel başvuru yaptı. AYM, “Ucuz olmak” başlıklı yazıda ihlal bulmazken, “Motosikletli zibidiler” başlıklı yazısından dolayı Aydın’ın ifade ve basın özgürlüğü hakkının ihlaline karar verdi. AYM, twitter’ın açılmasına ilişkin kararının gerekçesinde de, 23 Ocak 2014’te Aydın hakkında verdiği bu karardan alıntılar yaptı.
TÜRKER KARAPINAR Ankara

Cumhurbaşkanı Erdoğan açık açık ilan etti: Devlet başkanlığı seviyesindeCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İSEDAK 36. Bakanlar Toplantısı'na videokonferansla katıldı. Erdoğan, 'İslam ve Müslüman düşmanlığı, kimi Avrupa ülkelerinde bizzat devlet başkanı seviyesinde himaye edilen bir politikaya dönüşmüştür. İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığı ile mücadele etmek, o topraklarda yaşayan kardeşlerimize karşı sorumluluğumuzun bir gereğidir' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet