Geri Dön

‘Twitter yasağı ifade özgürlüğüne aykırı’

Anayasa Mahkemesi, Türkiye’de milyonlarca kullanıcısı olan sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın tamamen yasaklanmasının Anayasa’nın 26. maddesi uyarınca ifade özgürlüğüne aykırı olduğuna karar verdi.

‘Twitter yasağı ifade  özgürlüğüne aykırı’


AYM, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz ile Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak’ın twitter’ın açılması için yaptıkları bireysel başvuruyu emsal niteliğinde bir kararla kabul etti.Kararda, TİB’in, twitter’ın yasaklanmasına karşı Türkiye Barolar Birliği’nin açtığı dava üzerine Ankara 15. İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararını uygulaması gerekirken uygulamadığı belirtildi. AYM, kararında, mahkeme ve savcılık kararları uyarınca idarenin, erişim engellemesini URL bazında değil de tüm siteye yönelik uyguladığı ifade edilerek, “5651 sayılı Kanun’da yer alan düzenlemeler dikkate alındığında TİB’in kararına dayanak gösterdiği mahkeme kararlarını aşan ve milyonlarca kullanıcısı bulunan bir sosyal medya ağı olan twitter.com sitesine erişimin tamamen engellenmesini öngören işlemin kanuni dayanağının bulunmadığı ve engellenmesinin demokratik toplumların en temel değerlerinden biri olan ifade özürlüğüne ağır bir müdahale oluşturduğu açıktır” ifadelerine yer verildi.

Twitter’ı derhal aç
AYM, kararın bir örneğini Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu ve TİB’e göndererek, ihlalin ortadan kaldırılmasını istedi. AYM’nin bu kararı, bir süre önce tamamen kapatılan youtube için de emsal teşkil edebilecek.

Kahramanmaraş'ta polislere silahlı saldırıda bulunan zanlı hastanede öldüKahramanmaraş'ta, cinayet zanlısı olarak aranırken kaldığı otele gelen polislerden birini şehit eden diğerini yaralayan zanlı, hastanede hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet