Geri Dön
Gündem2020 Üniversite kayıtları ne zaman, elektronik kayıt tarihi nedir?? Üniversite kayıtları için gerekenler neler?

2020 Üniversite kayıtları ne zaman, elektronik kayıt tarihi nedir?? Üniversite kayıtları için gerekenler neler?

Üniversite kayıt tarihleri üniversiteye yerleşen adaylar tarafından araştırılıyor. 2020 YKS tercih sonuçları açıklandı. Tercih yapan adaylar YKS tercih sonuçlarının yer aldığı sayfası ziyaret ettiler. Üniversite kazanan adayları şimdi ise üniversite kayıt süreci bekliyor. İşte 2020 üniversite kayıt tarihleri...

2020 Üniversite kayıtları ne zaman, elektronik kayıt tarihi nedir?? Üniversite kayıtları için gerekenler neler?

Üniversite kayıt tarihleri belli oldu. YKS tercih sonuçları bugün erişime açıldı. Tercih sonuçlarına göre üniversiteye yerleşen adaylar belirlenen tarihler arasında üniversite kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor. Elektronik kayıtlar için de bir tarih aralığı belirlendi. Peki 2020 üniversite kayıtları ne zaman olacak?

 ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN YAPILACAK 2020?

YKS tercih sonuçlarına göre üniversiteye yerleşen adayları üniversite kayıt süreci bekliyor.

Kayıt hakkı kazanan adaylar kayıtları, 31 Ağustos – 04 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Elektronik kayıtlar ise 29 Ağustos – 02 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılacak.

Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için belirtilen tarih aralığında belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir.

Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2020 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

Uydudan izleniyor! 3 günde 30 kilometre gittiMuğla'da tedavisi tamamlandıktan sonra uydu takip cihazı takılan ve "Talay" ismi verilen nesli tükenme tehlikesi altındaki yeşil deniz kaplumbağası, 3 günde yaklaşık 30 kilometre yol katetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet