Geri Dön
GündemÜniversiteliler korona yorgunu

Üniversiteliler korona yorgunu

Üniversiteliler korona yorgunu

IPSOS Milliyet okurları için derledi...

En önemli sorun olarak eğitimi görüyorlar

Üniversitelerin açılma tarihleri yaklaşıyor. Bir başka büyük kitle daha yeniden yüz yüze bir araya gelecek.

Evet Kovid-19 salgının gölgesi hâlâ hayatlarımıza düşmeye devam ediyor, vaka ve kayıp sayıları bir türlü düşme eğilimine girmiyor. Ancak gençler, kampüslerde üniversite havasını solumak istiyorlar. Bunu her on üniversite öğrencisinden dokuzunun en az bir doz, yedisinin ise iki doz aşısını da yaptırmış olmasından anlıyoruz. Bu önemli bir işaret.

Salgının hâlâ can almaya devam ettiği bu dönemde bile toplum genelinde ülkenin en büyük sorunu olarak ekonomi görülüyor. Salgın ise 2. sırada. Üniversite öğrencileri açısından da en önemli sorun ekonomi, hatta onların ekonomiyi en önemli sorun olarak görme oranları toplum geneline kıyasla daha yüksek. Salgının kişisel ekonomileri üzerinde büyük tehdit oluşturduğunu belirtenlerin oranı da üniversiteliler arasında topluma nazaran daha yüksek.
Duygu durumu açısından üniversite öğrencilerini toplum geneli ile karşılaştırdığımızda olumsuz duyguların onların için daha baskın olduğunu tespit ettik. Üniversitelilerin yarısından daha fazlası yorgun, bıkkın ve endişeli hissediyor.

Kafası karışmış, üzgün ve yalnız hissedenler de kayda değer oranda. Salgının bu yıl bitmeden kontrol altına alınabileceğine inananlar çok küçük bir grup, her on üniversite öğrencisinden sekizi bunun için daha ileri bir tarihi işaret ediyor.

Özetle, duygusal olarak bu kadar yıpranmış olmalarına, ekonomik endişelerine, salgının gidişatına dair umutsuzluklarına rağmen aşılarını yaptırmışlar, okula dönmeye hazırlanıyorlar.

Son olarak şunu ekleyerek bitireyim, üniversiteliler için salgın ülkenin en önemli 2. sorunu da değil, onlara göre ekonomiden sonra ülkemizin en önemli problemi eğitim!

Koronavirüs Salgını ve Toplum: Genel Kamuoyu Araştırması 20-23 EYLÜL 2021

Üniversitelilerin %86’sı 2021-2022 eğitim öğretim yılında eğitimlerini yüz yüze almak istiyor

Soru: Bu sene üniversite eğitiminizi yüz yüze mi yoksa online mı alacaksınız?

1.5 senedir eğitimlerine uzaktan devam eden üniversite öğrencilerinin çoğunluğu bu sene eğitimlerini yüz yüze almak istiyor. Eğitimlerini online olarak uzaktan devam ettirmek isteyenlerin oranı sadece %6. Her 10 öğrenciden 1’i ise eğitimlerini online mı yoksa yüz yüze mi alacağı konusunda daha karar vermemiş durumda.

Üniversiteliler korona yorgunu

Kovid-19 aşısı olanların oranı oldukça yüksek

Soru: Koronavirüs aşısı oldunuz mu?

Genel toplum ile kıyaslandığında gençlerdeki aşılanma oranının daha yüksek olduğu görülüyor. Üniversite gençleri nezdinde en az tek doz aşı olanların oranı %91 iken toplumun genelinde tek doz aşısını olanların oranı %83. Gençlerin %72’si 2. doz aşısını da olmuş. Aşısını olmayan kitlenin oranı %9 ama bu gençlerin de 1/4’ü aşısını olma niyetinde. Aşı olmayacağını söyleyen gençlerin toplam içindeki oranı sadece %3.

Üniversiteliler korona yorgunu

Salgın önemli sorunlar arasında ikinci sırada

Soru: Sizce şu anda Türkiye’deki en önemli sorun nedir?

Üniversite gençleri için de ekonomi Türkiye’nin en önemli sorunu. Ama bu kitle ekonomiyi toplumun geneline göre daha önemli bir sorun olarak belirtiyor.


Diğer taraftan koronavirüs salgını bu kitle nezdinde çok önemli bir sorun olarak belirtilmiyor. Toplumun genelinde koronavirüs salgını %24 ile en önemli sorun olarak ikinci sırada belirtilirken, Üniversite gençlerinin sadece %4’ü salgını belirtiyor Bu gençler için eğitim %12 ile daha önemli bir sorun olarak öne çıkıyor.

Üniversiteliler korona yorgunu

Salgın, gençlerin kişisel ekonomisini vurdu

Soru: Sizce koronavirüs kişisel ekonominiz için ne kadar tehlike oluşturuyor?

Hem toplumun hem de gençlerin %80’e yakını koronavirüs salgının kendi kişisel ekonomileri için tehlike oluşturduğu konusunda hemfikirler. Ancak salgının ekonomi üzerinde ciddi tehlike oluşturduğu konusunda gençler daha olumsuz. Toplumun geneli için salgının ciddi bir tehlike oluşturduğu görüşü %52 iken bu oran gençler nezdinde 11 puan daha yüksek (%63).

Üniversiteliler korona yorgunu

Hissedilen duygular üniversitelide daha baskın

Soru: Son günlerde kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Gerek toplumun gerekse de gençlerin bu dönemde hissettikleri ilk 5 duygu benzer. Yorgunluk en baskın duygu. Bıkkınlık, endişe ve kafa karışıklığı yorgunluğu takip eden diğer duygular. Ancak gençler toplumun genline göre bu olumsuz duyguları daha yoğun hissediyor.

Üniversiteliler korona yorgunu

10 gençten 8’i ‘Salgın bu yıl bitmez’ diyor

Soru: Sizce Türkiye’de koronavirüsün kontrol altına alınması ne kadar sürecek?

Üniversiteliler korona yorgunu

Her 10 gençten 8’i yeni tip koronavirüs salgınının 2021 senesinden daha ileri bir tarihte biteceğini düşünüyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Manisa'da restoran sahibi, işletmesine gelen tilkileri elleriyle besliyorManisa'nın Turgutlu ilçesinde yaşayan restoran işletmecisi Kadir Sağlam, her akşam işletmesine gelen 4 tilkiyi elleriyle besliyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler