Geri Dön
GündemVan Gölü için mavi seferberlik

Van Gölü için mavi seferberlik

NASA’nın yarışmasında uzaydan çekilen fotoğrafıyla birincilik kazanan Van Gölü’nü koruma planı için harekete geçildi.

Van Gölü için mavi seferberlik

Van Gölü’nün korunması için büyük bir seferberlik başlatılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Van Milletvekili Gülşen Orhan’ın başkanlığında bir yıldır sürdürülen kurtarma planı kapsamında tüm paydaşlar bir araya gelerek Van Gölü’nün sorunlarına yönelik çözüm önerilerini tartıştı. Plan ile bölgedeki tüm atıkların kontrol altına alınması, atık sulardan kaynaklı kirliliğin giderilmesi, Van Gölü’nün temizlenmesi ve bölgedeki farkındalığın artırılmasına yönelik çalışmalar yapılması amaçlanıyor. Eylem planı tamamıyla hayata geçtiğinde Van Gölü derin bir nefes alacak.

TURMEPA katkısı

TURMEPA, eylem planı kapsamında Van Gölü’nün korunmasına katkı sağlamak amacıyla geniş çaplı faaliyetler yürütecek. TURMEPA tarafından bölgedeki ortaokul öğrencilerine ve öğretmenlerine Sıfır Atık Mavi eğitimleri verilerek denizlerin ve su kaynaklarının önemi aktarılacak. Van Gölü’nün korunması için bireylerin üzerine düşen sorumlulukların toplumsal olarak benimsenmesi sağlanacak. 2007 yılında Van Gölü yüzeyinin temiz tutulması amacıyla TURMEPA tarafından Van iline hibe edilen deniz süpürgesi yeniden faaliyete geçirilecek. TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, “Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde, Gülşen Orhan hanımefendinin koordinasyonunda, bakanlıklarımız, valimiz, yerel yönetimlerimiz ve tüm paydaşlarıyla birlikte tam bir seferberlik haline dönüşen bu eylem planının Van Gölü’nün eşsiz güzelliğini gelecek nesillere en iyi şekilde taşıyacağına inanıyorum. TURMEPA olarak Van Gölü’nün mavi kalması için seferber olacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında, 2019’da su varlıklarının korunması için “Sıfır Atık Mavi Projesi” başlatılmıştı.

Ağaçları 'avcı böcek' koruyor! Bir dişi 400 yumurta bırakırBATI Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) laboratuvarlarında, Antalya'daki üretim alanlarındaki zararlılara karşı mücadelede kullanılan 'avcı böcek' üretiliyor. Özellikle nar, turunçgiller ve muz ağaçlarına ve meyvelere zarar veren unlu bit zararlısının doğal avcısı üzerine çalışan BATEM mühendisleri, bu zararlıya karşı uğur böceği ailesinden 'Cryptolaemus montrouzieri' böceği avcı olarak üretti. Üreticilerin büyük ilgi gösterdiği avcı böceğin 10 tanesi, 1 ağacı sezon boyunca zararlılardan koruyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet