Geri Dön

Vanuatu Hakkında Bilgiler; Vanuatu Bayrağı Anlamı, 2020 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı

83 adadan oluşan Vanuatu, bozulmamış plajlara ve ilgi gören doğaya sahiptir. Dünyanın en mutlu insanlarının yaşamış olduğu ülke seçilen Vanuatu, Büyük Okyanus'un güney tarafında bulunan ada ülkesidir. Vanuatu nerede, para birimi ne, resmi dili hangisi, ülkemiz ile Vanuatu arası saat farkları ne kadar gibi soruları yanıtladık.

Vanuatu Hakkında Bilgiler; Vanuatu Bayrağı Anlamı, 2020 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı

Vanuatu'nun günümüzdeki kullanılan bayrağı, 30 Temmuz 1980 yılında kabul edilip göndere çekilmiştir. Kırmızı, yeşil, sarı ve siyah renklerden oluşur. Bayraktaki sarı renk, güçlü Hristiyanlık inancını, kırmızı renk, kurban edilmiş domuzları, yeşil renk ülkenin yer altının zenginliğini, siyah renk ise ülkenin yerli halkınız simgeler. 

Vanuatu Nerededir?

Büyük Okyanus'un güney tarafında, Avustralya'ya 1750 kilometre mesafededir. Fiji'nin batısında, Yeni Kaledonya'nın 500 kilometre güneydoğu tarafında yer alır. 83 adadan oluşan Vanuatu ülkesi, Yeni Gine Adası'nın yakınında bulunuyor. 

Vanuatu Nüfusu Ne Kadar?

Nüfusu en az ülkelerden olan Vanuatu, dünya sıralamasında bu açıdan 181. sırada bulunur. Worldometers.info adresinde bulunan tahmini verilerde, ülke nüfusunun 307.145 kişiden oluşur. Vanuatu'nun 1 yıldaki nüfus değişimi %2.42 artı yönünde gerçekleşmiştir. 

Vanuatu'nun Başkenti Neresi?

Vanuatu ülkesinin en fazla gelişen ve kalabalık şehri olan Port Vila aynı zamanda başkenttir. Port Olry, Lenakel, Luganville şehirleri, ülkedeki diğer önemli yerler arasında bulunuyor. 

Vanautu'nun Para Birimi Nedir?

Vanuatu'nun para birimi, Vanuatu Vatusu'dur. Ülkenin para birimi merkez bankası tarafından denetlenir, basılır ve dağıtımı yapılır. 1 Vanuatu Vatusu, 0.07 Türk lirasıyla aynı değerdedir. VUV bu para biriminin kısaltması ve uluslararası kodudur. 

Vanuatu'nun Resmi Dili Nedir?

Vanuatu'nun 3 farklı resmi dili bulunur. Fransızca, İngilizce ve halk arasında konuşulan Bislama ülkenin resmi dilleridir. Vanuatu ülkesinde, kırsal kesimlerin bazılarında, farklı yerel diller konuşulur. İngilizce daha çok eğitim alanında, Fransızca ise üst tabakalarda konuşulan dillerdir. 

Vanuatu ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı Nedir?

Vanuatu ile Türkiye arası 8 saatlik zaman farklılığı bulunur. Ülkemiz, Vanuatu'dan 8 saat geridedir. Vanuatu'da saat 20:00 olduğunda Türkiye'de 12:00 olur. 

Vanuatu Ekonomisi

Vanuatu ekonomisi; balıkçılık, tarım, mali hizmet ve turizme dayanır. Halkın büyük bölümü tarımla uğraşır. Balık üretimi, kakao çekirdeği, kereste son dönemlerin ihraç edilen ürünleri arasında yer alır. Ülkedeki kasırgalar ve diğer felaketler, ekonomiyi olumsuz etkileyebiliyor. Ancak buna rağmen, Vanuatu ekonomisinin devamlı gelişim içerisinde olduğu söylenebilir. 

Vanuatu İklimi

Vanuatu, Büyük Okyanus içerisinde yer alan ada ülkesidir. Doğal olarak ülkede hakim olan iklim tropikal iklim tipidir. Yılın 9 ayı yağmurlu ve sıcak geçer. Kalan diğer kısımda, hava kuru ve serin hale gelir. Güneydoğudan esen rüzgarların etkisiyle yaşanan soğuklar, aşırı seviyelerde yaşanmaz. Vanuatu ülkesinde, yağmurlu ve sıcak dönemlerde bazen kasırgalar yaşanabiliyor. 

Vanuatu'ya Ne Zaman Gidilebilir?

Mayıs ile ekim arası Vanuatu'nun kuru olduğu dönemdir. Yağışlar azalır ve hava açık geçer. Deniz severler bu dönemi tercihe der. Ülkenin festival ve etkinliklerinin büyük bölümü, mayıs-ekim arası dönemlerde gerçekleştirilir. Vanuatu'ya bu dönemler dışında gelirseniz, yağmura hazırlıklı olmanız ve hava koşullarının ani değişimlerine hazır olmanız gerekir. 

Vanuatu'da Sosyal Hayat

Dünyadaki en mutlu insanların yaşadığı ülke seçilmiş Vanuatu'da sosyal yaşam tarım, turizme dayanıyor. Ülkedeki insanların gelirleri, modern devletlerdeki gibi değilse bile, gelişimler kaydedildiği söylenebilir.

İnsanların yarısı kadarı Vanuatu'daki kırsal alanlardan yaşadığından, mutluluk seviyesinin yüksek olduğu düşünülüyor. Sağlık sistemlerinin çok gelişmediği ülkede, bazı altyapı sorunları yaşanabiliyor. İnsanlar arası gelir adaletsizliği, birçok ülkeye göre çok daha azdır. Vanuatu, teknolojik gelişimlere açık ancak inanç kültürünü benimsemiş ülkelerden birisidir. 

'Bu katliamın hesabını hukuk önünde soracağız'Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Hocalı katliamının hesabını hukuk önünde soracaklarını belirterek, "Hocalı katliamını kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum." ifadesini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet