Geri Dön

Yaban koyunu vuranlara rekor ceza

ÇEVRE ve Orman Bakanlığı,koruma altına alınan türler arasında bulunan yaban koyunu ve Anadolu yaban koyununu vuranlara verilen 18 bin YTL'lik tazminat cezasını 50 bin YTL'ye çıkardı.


Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 2008- 2009 yılında, av ve yaban hayvanlarının yasadışı avlanmaları halinde uygulanacak yeni tazminat bedellerini belirledi. Bakanlık ve Merkez Av Komisyonu'nca koruma altına alınan av ve yaban hayvanlarından yaban koyunu ve Anadolu yaban koyununun yasadışı olarak vurulması halinde ödenecek tazminat bedeli 18 bin YTL'den 50 bin YTL'ye çıkarıldı. Hayvan türleri arasındaki en yüksek tazminat cezası Anadolu yaban koyunu ile yaban koyununa, ikinci sırada ise parsa yapıldı. Pars tazminat bedeli 25 bin YTL'den 35 bin 500 YTL'ye çıktı.


12 bin YTL olan sırtlan, 8 bin YTL olan olan Akdeniz foku, 18 bin YTL olan ala geyik, kızıl geyik ve ayı, 7 bin YTL olan çengel boynuzlu dağ keçisi ve yaban keçisi, 6 bin YTL olan atmacagiller ve doğangiller familyasındaki tüm türlerin tazminat bedellerine 500'er YTL, 6 bin YTL olan dorkas ceylanı ve 5 bin YTL olan vaşağın tazminat bedellerine 250'şer YTL, 850 YTL olan kurt, alaca, sansar, 450 YTL olan porsuk, gelincik, kokarca, kakım, sincapgiller familyasındaki türler, 100 YTL olan kuyruksüren, 600 YTL olan küçük karabatak, dikkuyruk, pasbaş patka, yaz ördeği, küçük sakarca, sibirya kazı, bıldırcın kılavuzu, incegagalı kervançulluğu tazminat bedellerine ise 50’şer YTL, 3 bin YTL olan tepeli pelikan, mezgeldek, yakalı toy, kelaynak ile 2 bin YTL olan ak pelikan, toy, orman horozu, huş tavuğu, flamingo, turnagiller, leylekgiller familyasındaki tüm türlerle kuğulara ise 100'er YTL zam yapıldı.
5 bin YTL olan ceylan (ahu) ve karaca tazminat bedeli ise 3 bin 250'ye, 4 bin YTL olan su samuru, yaban kedisi, sazlık kedisi, karakulak tazminat bedeli ise 3 bin 200 YTL'ye indirildi.

3 kişinin öldüğü kazanın yeni görüntüsü ortaya çıktıAntalya’nın Kumluca ilçesinde 3 kişinin; 2 gün önce yaşamını yitirdiği, 4 kişinin de yaralandığı trafik kazasının yeni görüntüsü ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet