Geri Dön
GündemYENİ Asgari ücret ne kadar oldu, yüzde kaç zam geldi? İşte net ve brüt asgari ücret rakamları...

YENİ Asgari ücret ne kadar oldu, yüzde kaç zam geldi? İşte net ve brüt asgari ücret rakamları...

Asgari ücret rakamları günlerdir merak ediliyordu. Asgari Ücret Tespit komisyonu iki gün boyunca yapıldı ve son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni rakamları kamuoyu ile paylaştı. Bu gelişme sonrası "Asgari ücret ne kadar oldu, yüzde kaç zam geldi?" soruları art arda gelmeye başladı.

YENİ Asgari ücret ne kadar oldu, yüzde kaç zam geldi? İşte net ve brüt asgari ücret rakamları...

Dünyada ve Türkiye'de enflasyonun artışı ile birlikte asgari ücrette zam beklentisi iyice arttı. Günlerdir konu kamuoyunun gündemindeydi. Vatandaşlar uzun zamandır "Asgari ücret artacak mı?" sorusuna yanıt ararken bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni asgari ücreti açıkladı. İşte konuya dair bilgiler...

YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada "Şimdi size yeni asgari ücreti açıklamak istiyorum. Temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 oranında bir ara artış yapıyoruz.

Yeni asgari ücret net 5 bin 500 lira olacaktır. İşçi başına devletimiz işverenlere 100 lira destek verecektir. Yeni asgari ücretin tüm çalışanlarımıza ve geliri buna endeksli kesimlere hayırlı olmasını diliyorum. Bu bir ara artıştır asıl asgari ücret tespitini yıl başında yeniden gerçekleştireceğiz.

YENİ Asgari ücret ne kadar oldu, yüzde kaç zam geldi İşte net ve brüt asgari ücret rakamları...

Yıl başında devreye aldığımız asgari ücret kadarki gelirin vergi dışı bırakılması sebebiyle kamu çalışanları ve emeklilere artış ortalama 300 lira olarak yansıyacaktır.

Türkiye büyüdükçe elindeki imkanları milletin ferdiyle paylaşmayı sürdürecektir. Asgari ücret komisyonunu taraflarına teşekkür ediyorum yeni asgari ücrete ve buna bağlı olarak pek çok farklı ödemelerde gerçekleşecek artışların ülkemize, işverenlerimize tekrar hayırlı olmasını diliyorum sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Kalın sağlıcakla." dedi.