Geri Dön
GündemYıl dönümünde deprem tatbikatı

Yıl dönümünde deprem tatbikatı

17 Ağustos Marmara Depremi’nin 22. Yıl dönümü vesilesiyle Beşiktaş Belediyesi, İstanbul itifaiyesi, AKOM ve Toplumsal Afet Platformu iş birliğinde gerçeği aratmayan deprem tatbikatı gerçekleştirildi.

Yıl dönümünde deprem tatbikatı

GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul  - Tatbikatta, meskun bir binada deprem nedeniyle enkaz altında kalan bir kişi, ekiplerin ortaklaşa yaptığı çalışmayla kurtarılarak stat önünde kurulan sahra hastanesine getirildi. Depremin oluşmasının ardından çıkan yangına itfaiye ekipleri anında müdahale ederek, yangını kontrol altına aldı.

İBB İtfaiye Daire Başkanı Remzi Albayrak, başarılı bir tatbikat gerçekleştirildiğini belirterek, “Özellikle afetler ve depremler konusunda elimizden geleni yapmak istiyoruz. Amacımız insanlarımızın hem bu deprem ve afetler konusunda bilinçlendirilmesi ve farkındalığının oluşmasını sağlamak. Böylesi bir durumda memleket olarak topyekün hareket edeceğimiz için bu farklı birimlerin kendi aralarında koordinasyon ve işbirliği sürecini yaşayarak bu aksiyonlarda ortak hareket edebilme kabiliyetini kazandırmalıyız” diye konuştu.

‘Hazır olmalıyız’

Toplumsal Afet Derneği Genel Koordinatörü Rezzak Elazat da, “17 Ağustos 1999 depremi ülkemiz ve İstanbul için kapanmamış bir yara. Toplum olarak
aynı acıları tekrar yaşamamak için depremlere hazır olmalıyız. Toplumun bilinçlenmesi ve olası afetlere karşı hazırlıklı olması için tatbikatların düzenli periyodlarda tekrarlanması gerekiyor” dedi.

Yıl dönümünde deprem tatbikatı