Geri Dön

YKS 2019 ne zaman yapılacak? Üniversite sınav tarihi belli oldu!

2019 yılının başlamasıyla beraber binlerce öğrenci gözünü üniversite sınavına çevirdi. Peki YKS 2019 ne zaman yapılacak? İşte merakla beklenen 2019 üniversite sınavları tarihleri...

YKS 2019 ne zaman yapılacak? Üniversite sınav tarihi belli oldu!

Milyonlarca öğrenci, üniversitelere kayıt olabilmek için girecekleri YKS'yi büyük bir heyecanla bekliyor. Sınava hazırlanmaya çoktan başlayan öğrenciler, 2019 YKS ile ilgili tarihleri ve tüm detayları merak ediyor.

2019 YKS BAŞVURULARI

12 Şubat 2019 tarihinde başlıyor, 6 Mart 2019 tarihinde sona eriyor.

YKS 2019 NE ZAMAN?

ÖSYM'nin internet sitesinden duyurulan takvime göre, 2019 YKS'nin 1. oturumu (TYT) 15 Haziran'da, 2. oturumu (AYT) ile Yabancı Dil Oturumu 16 Haziran'da yapılacak. YKS için geç başvuru tarihi ise 19 Mart olarak belirlendi. YKS sonuçları 18 Temmuz'da açıklanacak.

YKS NASIL YAPILIR?

Büyük heyecan içerisinde bu tarihe kilitlenen adaylar iki ayrı günde iki ayrı oturuma katılacaklar. İlk oturumun ismi Temel Yeterlilik Testi (TYT) olacak. Katılım tüm adaylar için zorunlu olacak. İkinci oturum ise 4 yıllık lisans bölümleri için ölçme ve yerleştirme sınavı olacak. Dil öğrencileri tüm öğrenciler gibi cumartesi günü TYT'ye girecek. İkinci gün sabah değil öğleden sonra yapılacak dil testi oturumuna katılmaları yeterli olacak. Ancak şansını hem dil hem diğer puan türlerinde denemek isteyen aday pazar günü 2 sınava birden girmek zorunda kalacak.

7 gündür elektrikleri kesik olan site sakinleri yardım istediİstanbul Kadıköy'de bulunan bir sitede 7 gündür elektrik kesintisi yaşandığını ve musluklardan pis su aktığını iddia eden site sakinleri yetkililerden yardım istedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber