Geri Dön

YÖK artık lağvedilmelidir

Öğrencilerle beraber kitap okuma etkinliğine katılan YÖK Başkanı Çetinsaya, YÖK’ün kuruluş felsefesi bakımından bugün yaşamasının mümkün olmadığını belirterek “Artık tamamen lağvetmemiz lazım” dedi

YÖK artık lağvedilmelidir

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, YÖK’ün kuruluş felsefesi ve işleyişi bakımından bugün artık yaşamasının ve savunulmasının mümkün olmadığını söyleyerek, “Artık bu kurumu geçmişe bir tepki olarak değiştirmek de yetmez. YÖK’ü de tamamen lağvetmemiz lazım” dedi.
Öğrenci eylemlerinin genellikle polisin sert müdahalesiyle karşılık bulduğu YÖK Başkanlığı binasının önü, dün ilk kez farklı bir öğrenci buluşmasına sahne oldu. YÖK’ün bahçesinde kitap okuma etkinliği gerçekleştiren Türkiye öğrenci Konseyi üyelerine, Çetinsaya eşlik etti.
Bağdaş kurup İbn-i Haldun okudu
Oğlu ile bahçeye gelen Çetinsaya, bağdaş kurup gözlüğünü takarak, İbn-i Haldun’un Hayatı Eserleri ve Fikirleri isimli kitabı okudu. Çetinsaya, “YÖK, 1970’lere tepki olarak, o dönemki askeri rejimin zihniyetini yansıtarak ve sadece 27 üniversitesi olan bir ülkede kuruldu. Dolayısıyla bugün artık ne savunulması, ne de izah edilmesi mümkün. O yüzden artık geçmişe bir tepki olarak değiştirmek de yetmez. Bizim tamamen 21. yüzyılın Türkiye’sine uygun bir yükseköğretim kurulunu, adı ne olursa olsun yaratmamız lazım. YÖK’ü de tamamen lağvetmemiz lazım. Umarım en kısa zamanda bu kurum özlendiği gibi 21. yüzyıl Türkiye’sinin beklentilerine uygun bir denetleme, planlama ve koordinasyon kurumu haline dönüştürülecektir.”

‘Kısa zamanda açıklayacağız’
ÖSYM Başkanı Ali Demir, yaptığı açıklamada, ÖSYM yönetimi olarak gerek sınav öncesi gerekse sınav sonrasına ilişkin tüm faaliyetleri planladıklarını vurgulayarak şunları söyledi: “Hedefimiz en kısa zaman içerisinde adayların sonuçlarını öğrenmelerini sağlamak. Bunun için gerekli olan bütün uygulamalarımızı gerçekleştirdik, bütün tedbirlerimizi aldık. En kısa zamanda, belki de pek çok adayımızın hayal edemeyeceği kısa bir zamanda açıklamayı planlıyoruz” dedi.

Küçük çocuğa sigara içirmeye çalıştığı iddia edilen kişi yakalandMardin'in Kızıltepe ilçesinde küçük yaştaki çocuğa sigara içirmeye çalıştığı ve bu anları sosyal medyadan yayımladığı iddia edilen şüpheli gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber