Geri Dön
GündemYönetmelikteki muğlak ifade kaldırıldı

Yönetmelikteki muğlak ifade kaldırıldı

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Harp Okulları ile astsubay meslek yüksek okullarına girişte aranan “irticai faaliyete karışmamış olmak” şartının yönetmelik değişikliği ile kaldırılmasına ilişkin “Subjektif değerlendirmelere tabi olan ve TCK’da suç olarak düzenlenmemiş olan muğlak ifade kaldırılmış, yerine daha geniş kapsamlı, daha somut suçta ve cezada kanunilik ilkesini gözetir şekilde yeni bir düzenleme yapılmıştır” açıklamasında bulundu.

Yönetmelikteki muğlak ifade kaldırıldı

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nde, basın toplantısı düzenlendi. Harp Okulları ile Astsubay meslek yüksek okullarına öğrenci alımına ilişkin yapılan yönetmelik değişikliğiyle ilgili tartışmalara yönelik sorulara yanıt veren bakanlık şu açıklamayı yaptı:

“Millî Savunma Üniversitesi Harp Okulları Yönetmeliği ile yürürlükten kaldırılan Harp Okulları Yönetmeliğinin ‘Giriş Koşulları’ başlığını taşıyan 44. maddesinde yer alan subjektif değerlendirmelere tabi olan ve TCK’da suç olarak düzenlenmemiş olan muğlak, ‘Tutum ve davranışları ile yasa dışı, siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya bu gibi faaliyetlere karışmamış olması’ şartı kaldırılarak yerine daha geniş kapsamlı, güncel mevzuata uygun, daha somut suçta ve cezada kanunilik ilkesini gözetir şekilde yeni bir düzenleme yapılmıştır. Basına ve sosyal medyaya yansımış olan Millî Savunma Üniversitesi Harp Okulları Yönetmeliğine ilişkin açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır.”

‘Daha etkin olacak’

Güvenlik kaynakları, FETÖ’den en büyük zararı TSK ile MSB’nin gördüğünü, söz konusu yönetmeliğin ilgili birimlerce hazırlanması esnasında, kamuoyuna yansıyan endişelerin daha önce gündeme geldiği ve yönetmeliğin, daha etkin bir hale getirildiğini söyledi.

 

Haziran'da şoke eden görüntü! Bir anda bastırdıBursa'da'da etkili olan sağanak ve dolu nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü. Hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, önlem almaya çalıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet