Geri Dön
GündemYouTube'dan görüp yaptı! Uzmanlardan hamilelere normal doğum uyarısı

YouTube'dan görüp yaptı! Uzmanlardan hamilelere normal doğum uyarısı

Video izleyerek karısının doğumuna yardımcı olmak isteyen adam, bebeğinin ölümüne sebep oldu. Op. Dr. Yusuf Olgaç, "Bir yemek programından yemek yapmayı öğrenebilirsiniz ancak doğumu asla" diyerek önemli uyarılarda bulundu.

Gonca Kocabaş / Milliyet.com.tr - Hindistan'da yaşayan 34 yaşındaki R. Loganathan isimli adam, geçtiğimiz günlerde eşinin doğum sancıları başladığında YouTube’daki doğum videolarını izleyerek doğumu gerçekleştirmeye çalıştı. Ölü bir erkek bebek doğuran kadın, saatler boyunca doğum sancısı çekti ve çok kan kaybetti. Yaşanılan bu olayın dünya üzerinde ilk olmaması, akıllara ailelerin bu konularda çok fazla bilinçlendirilmediğini getirdi. 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Doktor Yusuf Olgaç, doğumun tekrarı olmayan eşsiz bir deneyim olduğunu ve bu deneyimin güzel sonuçlanması için 'doğru' bilginin oldukça önemli olduğunu vurguladı. Yanlış kararların geri dönüşü mümkün olmayan kötü sonuçlara neden olabileceğini dile getiren Op. Dr. Yusuf Olgaç, "Gerek sosyal medyada gerek internet sayfalarında doğruluğu teyit edilmemiş, kaynağı belli olmayan bilgiler çok fazla. Bu yanlış bilgiler hem ailelerin yanlış seçimler yapmasına hem de gereksiz korkular yaşamasına neden oluyor" dedi.

YouTubedan görüp yaptı Uzmanlardan hamilelere normal doğum uyarısı

Gebelik başlangıcından itibaren ailelerin hekim ve bilgi kaynaklarını doğru seçmeleri gerektiğini söyleyen Op. Dr. Olgaç, yurt dışında da kabul gören 'hipnobirthing', 'gentle birth', 'active birth' gibi doğum felsefelerine ait kaynakların takip edilmesi gerektiğini dile getirdi. Dr. Yusuf Olgaç, yine aynı felsefeleri benimseyen ve kanıta dayalı tıbbi bilgilerin yer aldığı doğuma hazırlık eğitimlerini, mutlu bir doğumun olmazsa olmazı olarak nitelendirdi.

Op. Dr. Yusuf Olgaç, “Bu eğitimde doğum, doğumun aşamaları, doğumun başlangıç bulguları, sezaryen nedenleri, tıbbi müdahaleler, nefes ve gevşeme egzersizleri, doğumda aktif pozisyonlar, emzirme ve bebek bakımı, yenidoğan döneminde ilk yardım konuları en güncel tıbbi bilgiler esas alınarak ailelerle paylaşılıyor" diye konuştu.

YouTubedan görüp yaptı Uzmanlardan hamilelere normal doğum uyarısı

Doğumun kitaptan okunarak ya da video izlenerek yapılabilecek basit bir eylem olmadığını dile getiren Op. Dr. Olgaç, hepsinin birbirinden farklı olduğunun altını çizdi. Binlerce bebeğin doğumuna eşlik etmiş bir hekim olarak hâlâ her doğumda anne ve bebekten bir şeyler öğrendiğini de aktardı.

'PİŞMANLIK YAŞATIR'

Tıbbi bilgilere sahip olmadan doğum yaptırmanın kalıcı hasarlara ve hatta yaşamsal risklere neden olabileceği konusunda uyarılarda bulunan Op. Dr. Yusuf Olgaç, "Bir yemek programından yemek yapmayı öğrenebilirsiniz. Yaptığınız yemek lezzetli değilse yemezsiniz olur biter. Ancak izlediğiniz videodaki gibi doğum yaptıramazsanız, yeniden deneme şansınız olmaz ve büyük pişmanlıklar yaşarsınız" dedi.

YouTubedan görüp yaptı Uzmanlardan hamilelere normal doğum uyarısı

'RİSKİ OLMAYAN BİR DOĞUM ŞEKLİ YOK'

Risk analizinin gebeliğe özgü yapılması konusunda uyarıda bulunan Dr. Yusuf Olgaç, riski olmayan bir doğum şeklinin olmadığını dile getirdi. Dr. Olgaç'a göre genel olarak normal doğumdaki olası riskler sezaryenden çok daha az ve yok denecek kadar az tıbbi müdahale de bulunuluyor. Gebenin olumlu anlamda desteklendiği bu doğum şeklindeki risklerin az olması, memnuniyeti de artırıyor.

SONRAKİ GEBELİKLERDEKİ RİSKİ DE ARTIRIYOR

Dr. Olgaç, sonraki gebeliklere etkilerin de hesaba katılması gerektiğine vurgu yaparak, Normal doğum yapmış bir gebenin sonraki gebeliklerinde ve doğumlarında riskler daha da azalırken, sezaryen geçmişi olan bir gebenin hem gebelik sürecinde hem doğum zamanında riskler ilk gebeliğe göre artıyor" açıklamasını yaptı.

YouTubedan görüp yaptı Uzmanlardan hamilelere normal doğum uyarısı

'GELİŞMİŞLİK SEVİYESİNİN GÖSTERGESİ'

Op. Dr. Yusuf Olgaç, "Gelişmiş ülkelerde normal doğum oranı yüksek iken, eğitim ve gelir seviyesi düşük ülkelerde sezaryen oranı artar. Maalesef ülkemiz yüzde 55’lik sezaryen oranıyla bu konuda dünyada ikinci sırada. Bu nedenle mümkün oldukça anne-bebek sağlığı için tercih edilmesi gereken doğum şekli normal doğum olmalı" diyerek normal doğumun önemine vurgu yaptı.