Geri Dön
GündemYüz binler Ata’ya koştu

Yüz binler Ata’ya koştu

Türkiye’nin dört bir yanından yüz binlerce kişi ellerinde bayraklarla Anıtkabir’e akın etti. Cumhuriyet Bayramı’nın en duygu dolu görüntüsü, bastonlarıyla el ele Ata’nın huzuruna gelen 87 yaşındaki Müstakime ile Mehmet Alcansoy çifti oldu

Yüz binler Ata’ya koştu

Cumhuriyet’in 95. yıl dönümü, ulu önder Atatürk’ün ebedi istirahatgâhında coşku içinde kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Ankara Valiliği’nce düzenlenen yürüyüşte, TBMM önünden başlanarak Ulus 1. Meclis’e kadar dev kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Başkentin sokak ve caddelerini bayraklarla süsleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kızılay AVM, Ulus dolmuş durakları ile 100. Yıl Çarşısı önünde kurduğu çadırlarda vatandaşlara ücretsiz Türk bayrağı dağıttı. Kortejin önünde motosikletli timler ile gaziler yer alırken, lise öğrencileri Türk bayrakları ve Atatürk posterleri taşıdı. Muhafız Alayı, TSK Armoni Mızıkası, kuvvet komutanlıkları personelinden oluşan Karma Bando’nun marşları eşliğinde ilerleyen kortejde, Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı gazilerini temsil eden askerlerin bulunduğu “Tarihi Bölük” de geçiş yaptı.

Çankaya Belediyesi de dün saat 19.00’da Bahçelievler 7. Cadde Milli Kütüphane önünden Anıtkabir’e doğru meşaleli yürüyüş düzenledi. Kutlamalar sonrası Anıtpark’ta Nilüfer sahne aldı.

Yüz binler Ata’ya koştu

87 yaşındaki Müstakime ile Mehmet Alcansoy çifti bastonlarıyla Anıtkabir’e geldi.

‘Atatürk’ümüze geldik’

Devlet erkanının gerçekleştirdiği resmi törenin ardından Büyük Önder Atatürk’ün huzuruna çıkmak isteyen yüzbinlerce vatandaş ellerinde Türk ve Atatürk bayrakları ile Anıtkabir’i doldurdu. Ciddi güvenlik önlemlerinin alındığı Anıtkabir girişinde vatandaşlar 3 ayrı arama noktasından geçirildi.

Mozoleye kırmızı-beyaz karanfil bırakan vatandaşların bazılarının gözyaşı döktüğü, kiminin dualar okuduğu, bazılarının ise mozelenin bulunduğu alandaki çiçeklere kapanarak burayı öptüğü görüldü. Türkiye’nin dört bir yanından yüzbinlerce vatandaşın akın ettiği Anıtkabir’de, en dikkat çekici görüntü ise 87 yaşındaki Müstakime ile Mehmet Alcansoy çiftinin el ele Ata’nın huzuruna çıkmasıydı. Ellerinde bastonları ile Anıtkabir’deki resmi törenin hemen ardından mozoleye giden merdiven basamaklarını teker teker çıkan yaşlı çift Ata’ya saygı duruşunda bulundular. Mehmet Alcansoy, “Biz Atatürk’ümüze geldik” derken, Müstakime Alcansoy duygularını, “Çocukluğuma döndüm, eski yıllarımı hatırladım. Babam çok iyi tanırdı Atatürk’ü hep anlatırdı. Her yıl geliyorum Anıtkabir’e. Her 29 Ekim’de, her 23 Nisan’da, her 19 Mayıs’ta, her 10 Kasım’da. Hep onu ziyaret ediyoruz saygılarımızı özlemlerimizi sunuyoruz” diye anlattı.

Yüz binler Ata’ya koştu

Cumhuriyet feneri

Cumhuriyet’in 95’inci yıldönümü dün tüm yurtta coşkuyla kutlandı. Sabah başlayan kutlamalar gece de sürdü. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok şehirde fener alayları düzenlendi. Ellerinde Türk bayrakları, Atatürk posteri, fener ve meşaleler taşıyan yüz binlerce kişi, büyük bir coşku ve Cumhuriyet’in kuruluşunun ilk günkü heyecanıyla yürüdü.

- Ankara’da akşam saatlerinde Anıtkabir’e meşaleli yürüyüş düzenlendi. Milli Kütüphane önünde toplanan vatandaşlar ellerindeki meşalelerle Anıtkabir’e yürüdü. Katılımcılar, daha sonra Anıtpark’taki Nilüfer konserine geçti.

- İzmir’de de dün gece coşkulu kutlamalar vardı. Karşıyaka’da ellerinde Atatürk posterleri ve Türk Bayrakları taşıyan binlerce kişi, ‘Yaşasın Cumhuriyet’ sloganları attı. Kutlamaların bir diğer adresi Alsancak’taki fener alayında binlerce İzmirli, 350 metre uzunluğunda Türk bayrağı taşıdı.

Yüz binler Ata’ya koştu

Coşkulu yürüyüş

İstanbul’da Beşiktaş’ta düzenlenen fener alayında vatandaşlar, kortej halinde marşlar söyleyerek Barbaros Meydanı’na kadar yürüdü. Kadıköy’deki Cumhuriyet Yürüyüşü ise Bağdat Caddesi Suadiye Işıklar mevkiinde başladı. Meşaleler, Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle yürüyen vatandaşlar, çalınan marşlara eşlik etti.

Yüz binler Ata’ya koştu

Yüz binler Ata’ya koştu

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet