Geri Dön

Yüzde 60 geleneksel tıp uyguluyor

Türkiye’de 15 ilde 5 bin 850 kişi üzerinde yapılan araştırma, vatandaşların yüzde 60,5’nin geleneksel, tamamlayıcı, alternatif tıp uygulamasını kullandığını ortaya koydu.

Yüzde 60 geleneksel tıp uyguluyor

Sağlık Bakanlığı, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanı Mehmet Zafer Kalaycı, TBMM Obezite İle Mücadele Alt Komisyonu’nda şunları kaydetti:

15 BİN SERTİFİKA VERİLDİ: Şu an için 4 bin 600 hekim, Türkiye’de geleneksel tamamlayıcı tıp uygulayıcısı. Yaklaşık 15 bin 913 sertifika vermişiz bu süreçte. Sağlık Bakanlığı bünyesinde eğitim araştırma hastanesi olarak 42 tane yapılmış, 19 tanesi devlet, altı tanesi de vakıf üniversitesinde uygulama merkezimiz var. Daha çok muayenehaneler tarzında çalışılmış ve 664 tane muayenehane var. 93 tane de kamu sağlık tesisinde ünitelerimiz var. Şu anda sahada geleneksel tamamlayıcı tıpla aktif olarak ilgilenen hekimlerin yüzde 46’sı pratisyen hekim ve yüzde 53’ü uzman hekim. Uzman hekim, orada bir konuda eksiklik hissediyor ve geleneksel tamamlayıcı tıbba yöneliyor. Şu anda da 338 kişiye klinik araştırma hakkında eğitimler verildi.

TEK UYGULAMA ALANI TÜRKİYE’DE: Dünya üzerinde geleneksel tamamlayıcı tıbba çok ciddi bir ilgi var. Dünya Sağlık Örgütü’nün şu anda 24 tane ‘collaboration center’ı var, geleneksel tamamlayıcı tıp araştırma merkezi, AR-GE merkezi, bunun üzerine geliştirmeler yapıyorlar. Dünyada çerçevesi çizilmiş, standardize edilmiş tek yönetmelik ve uygulama, eğitim alanı da Türkiye’de. Dünya Sağlık Örgütü’nün akupunktur guidelines’i yayımlanmak üzere.

OBEZİTEYE FAYDASI YOK: Akupunkturun yalnız başına obezitede faydası yok. Akupunktur, sadece açlık hissinin giderilmesi noktasında çok etkili. Akupunkturla birlikte diyet veriyorlar, ona da itirazlar var, şikâyetler var. Biz, o diyetlerle tedavi edelim derken kanser dahi yapabiliriz. l 

Türkiye kapıları açtı, göçmenler sınıra koştu!Yunanistan Pazarkule sınır kapısından ülkelerine giriş yapmak isteyen bir grup göçmenin ülkeye girişine izin vermedi. Tampon bölgeyi otobüs çekerek kapatan Yunanistan, Pazarkule sınır kapısından ülkelerine giriş ve çıkışları durdurdu

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber