Geri Dön

Yüzen zırhlı görücüye çıktı

Türk Donanması’na 2021 yılında katılmasıyla amiral gemisi olması beklenen TCG Anadolu’dan karaya amfibi birliğini taşıyacak zırhlı araçlar İDEF 19 Savunma Sanayi Fuarı’nda görücüye çıktı. Yerli mühendisliğin ürünü olarak Ankara’da yapılan ZAHA (Zırhlı Amfibi Hücum Aracı), deniz piyadeleri tarafından ilk kez denendi.

Yüzen zırhlı  görücüye  çıktı

FNSS firması tarafından yapımı süren 30 ton ağırlığındaki zırhlı savaş araçlarının en büyük özelliği bir gemi gibi su üzerinde kalabilmeleri. ZAHA, TCG Anadolu’nun alt hangarında bulunacak. Toplam 27 tane olması planlanan ZAHA’lardan ikisi komuta-kontrol, ikisi kurtarma aracı olarak tasarlanıyor. Tam donanımlı bir amfibi taburunu denizden karaya çıkartması için yüzmesi gereken ZAHA, iki su jeti ile donatıldı. Havuzlu çıkarma gemisinin arka kapısının açılmasıyla denizle buluşacak ZAHA, su jetleri ile bir tekne gibi yüzebiliyor. Tam zırhlı olan ZAHA, alttan mayınlara yanlardan ise mermilere karşı tedbirli olarak üretiliyor.

Milliyet’e konuşan FNSS Savunma Sistemleri’nden Arda Küçük, aynı anda 18 amfibi askerini karaya götürebilecek ZAHA’nın yerli mühendislik ürünü olarak Türkiye’yi gururla temsil ettiğini söyledi.

Yüzen zırhlı  görücüye  çıktı

Berat Albayrak açıkladı: Ekonomide milli bağımsızlığın bir bedeli varBakan Albayrak, "Ekonomide MİLLİ BAĞIMSIZLIĞIN bir bedeli var. Bizim ecdadımız bu bedeli canı pahasına SAYISIZ kere ÖDEDİ. Sıra bizde! Biz BUGÜN bağımsızlık mücadelesinde taşın altına elimizi değil, YÜREĞİMİZİ koyuyoruz. Allah yar ve yardımcımız olsun." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber