ali tekin

ali tekin

Millet Partisi Şanlıurfa 10 .sıra Adayı.

ali tekin haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.741 ali tekin haberi bulunmuştur.

80 kilogram pamuk 40 bin liraya satıldı
80 kilogram pamuk 40 bin liraya satıldıÇukurova'da Hasan Aslan ve Ali Kelküt'ün Karataş ilçesine bağlı Bahçe Mahallesi'nde ürettiği sezonun ilk kütlü pamuğu, Adana Ticaret Borsası'nda (ATB) açık artırmayla satıldı. 80 kilogram pamuğu kilosu 500 lira olmak üzere toplamda 40 bin lira sembolik bedelle Erdeve Tekstil satın aldı. Sezonun ilk kütlü pamuğu için Adana Ticaret Borsası'nda açık artırma düzenlendi. Açık artırma öncesinde Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Karaisalı, Seyhan ve Tufanbeyli ilçelerindeki çiftçilerle telefonla görüntülü bağlantı kurarak mısır, buğday ve ayçiçeği hasatları hakkında bilgi aldı. Hasan Aslan ve Ali Kelküt'ün Karataş ilçesine bağlı Bahçe Mahallesi'nde ürettiği sezonun ilk kütlü pamuğu için açık artırma 25 liradan başladı. Erdeve Tekstil, kilosuna 500 lira teklif vererek 80 kilogram kütlü pamuğu toplamda 40 bin lira sembolik ücretle satın aldı. Törende konuşan ATB Başkanı Şahin Bilgiç, Çukurova'nın 4 ürünün hasadının aynı anda yapıldığı bereketli topraklar olduğunu vurgulayarak, “Bu yıl, 2011 yılında hem ekili alan ve hem üretilen pamluk bakımından yarısındayız. Geçen yıl 151 bin ton civarında kütlü pamuk üretmiş Adana. Bizim hedefimiz bunu 2020 ye kadar 2 katına çıkarmak. Beyaz altın diyarını tekrar eski günlere döndürmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. Adana İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali Tekin de bu yıl 330 bin dekar civarında pamuk ekildiğini aktararak “Bu rakam giderek yükselecek. Bir ürünün çiftçi tarafından tercih edilmesi fiyatı ve satışı ile alakalı. Bu sene ilk defa uygulayacağımız proje kapsamında yüzde 50 mazot desteği devreye girdiğinde ekimin önümüzdeki günlerde artacağını düşünüyoruz. 2018'de bu destekler verilecek çiftçimize, pamuğun geçmiş günlere ulaşması için elimizden geleni yapacağız" ifadelerini kullandı. Açık artırma etkinliğine, çok sayıda üreticinin yanı sıra Çukobirlik, Adana Çiftçiler Birliği ve Ziraat Odaları yöneticileri de katıldı.
11.09.2019Haberler
Lavanta sevgisi atıl araziyi renklendirdi
Lavanta sevgisi atıl araziyi renklendirdiAdanalı girişimci Yeliz Tok, “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” programı kapsamında Türkiye birincisi seçilip kayınbabasının atıl vaziyetteki 5 dönümlük arsasına lavanta ekti. Lavantaları büyüyen Tok, Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın katılımıyla hasat töreni gerçekleştirdi.Evli ve 2 çocuk annesi 35 yaşındaki Yeliz Tok, geçtiğimiz 2016 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının hazırladığı ‘Kadın Girişimciler Çiftçilikle Güçleniyor’ programını gördü. Daha önce tarım ve hayvancılıkla ilgilenmeyen Tok, Ziraat Mühendisi olan kız kardeşi Çiğdem’in teşvikleriyle programa katılıp 10 günlük eğitim aldı. Daha sonra proje üretmesi gereken Yeliz Tok, kayınbabasının Seyhan ilçesine bağlı Kuyumcular Mahallesi’ndeki 5 dönümlük arsaya en sevdiği çiçek olan lavantayı ekmeyi düşündü ve “Lavanta Kokulu Kelebekler” projesini bakanlığa sundu. Proje Bakanlık tarafından da Türkiye birincisi seçilerek Tok’a 40 bin TL ödül verildi.Yeliz Tok, geçtiğimiz ocak ayında ise aldığı ödül ile atıl arsayı düzenleyip lavanta ekimi yaptı. Lavantaları büyüyen Tok, dün ise Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, Seyhan Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve vatandaşların katılımı ile hasat töreni gerçekleştirdi.“ARTIK ADANA EKONOMİSİNE CİDDİ KATKILAR OLACAK” Törende konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, kadınların böyle bir görev üstlenmesinin önemli olduğundan bahsederek, “Kızlarımıza güveneceğiz, oğullarımıza sağladığımız imkanı onlara da sağlayacağız. Adana’nın artık katma değeri yüksek ürünler üretmesi lazım. Böylelikle hem ülke ekonomisine hem de Adana ekonomisine ciddi katkılarımız olacak” diye konuştu.Gıda Tarım ve Hayvancılık Adana İl Müdürü Tekin de “Bu gurur hepimizi onurlandırdı. İnşallah daha farklı projelerle daha farklı çiftçilerimizle yeni birinciliklere ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.“TÜRKİYE BİRİNCİ
11.09.2019Yaşam
Benzer Etiketler
Bölümlere göre sonuçlar