anadolu yakası

anadolu yakası

Son dakika anadolu yakası haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan anadolu yakası gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan anadolu yakası haber sayfamızda...

anadolu yakası haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.625 anadolu yakasi haberi bulunmuştur.

İstanbul Gezilecek Yerler (2020) - İstanbul Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
İstanbul Gezilecek Yerler (2020) - İstanbul Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesiİstanbul, binlerce yıldır sayısız medeniyeti ağırlamıştır. İmparatorluklar, beylikler, devletler… Her devlet İstanbul’a kendine özgü mimari anlayışı ile inşa edilmiş çeşitli yapılar bırakmıştır. Hem dünya genelindeki mimari anlayışın ürünü olan mekanların ve semtlerin büyük çoğunluğuna sahip olmasıyla hem de muhteşem doğal güzellikleri ile her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. İşte, İstanbul’a ait gezilmesi gerekenler yerler.İstanbul, Avrupa ve Anadolu yakası olarak ikiye ayrılmıştır. Türkler tarafından daha çok Osmanlı İmparatorluğu tarafından yakından takip edilen İstanbul’un Anadolu Yakası Türk ırkından daha büyük izler taşımaktadır. Avrupa Yakası ise uzun yıllar boyunca Bizans İmparatorluğu kontrolündeydi. Bu sebepten ötürü iki bölgenin mimari yapısı birbirinden büyük farklılıklar göstermektedir. Fakat Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılan fetih sonrasında binlerce güzelliğe sahip olan İstanbul tam anlamıyla Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına katılmıştır. Bu sayede de İstanbul’un her türlü tarihi yerlerinden ve semtlerinden faydalanmak mümkün hale gelmiştir.İstanbul’a gidildiğinde gezilecek, görülecek oldukça fazla müze, mekan ve semt bulunmaktadır. Görülmesi gereken bu yerler arasında doğal güzellikler olduğu gibi, mimari yapılar da yer almaktadır. Dünyaca ünlü Mimar Sinan’ın eserleri, bilinen ve tanınan diğer ünlü mimarların çeşitli eserleri de dünyadan büyük izler taşıyan İstanbul’da yer almaktadır. Bu eserler ve yapılar yazmakla bitmeyecek olsa da, en bilinen ve tanınan 50 tanesini İstanbul’u gezmek ve tanımak isteyen kişiler için bir İstanbul gezi rehberi oluşturarak, yazımızda bir araya getirdik.
20.05.2020Tatil

Yazar Sonuçları

Benzer Etiketler
Bölümlere göre sonuçlar