ayı saldırısı

ayı saldırısı

Son dakika ayı saldırısı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan ayı saldırısı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan ayı saldırısı haber sayfamızda...

ayı saldırısı haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 338 ayi saldirisi haberi bulunmuştur.

Ayı uçurumdan itti 3 helikopter havalandı
Ayı uçurumdan itti! 3 helikopter havalandıTunceli'de ayının kayalıklardan aşağı iterek ayağının kırılmasına neden olduğu dağcının jandarmaya ait helikopterlerle kurtarılma anı kameralara yansıdı. Edinilen bilgiye göre,dün Orta Doğu Arama-Kurtarma, Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği (ORDOS) üyesi 4 kişilik profesyonel dağcı grubu, Ovacık ilçesi Mercan Kayalıkları Kepir Sırtları bölgesinde rota belirlemek için tırmanış gerçekleştirdi. Bu sırada dağcı grubu bir ayının saldırısına uğradı. Saldırıda dağcılardan Serhan Poçan aldığı darbe ve düşme sonucu ayağından yaralandı. Arkadaşlarının haber vermesi üzerine Vali Tuncay Sonel'in talimatıyla bölgeye jandarmaya ait kobra ve Skorsky tipi helikopterler sevk edildi. Yaralı dağcı ve arkadaşları helikopterlerle alınarak Tunceli Devlet Hastanesine götürüldü. Hastanede tedavi altına alınan dağcının sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.Tunceli Valiliğinden yapılan açıklamada da," Ovacık İlçesi Kepir Sırtları Bölgesine fotoğraf çekmek ve gezmek maksadıyla giden 4 kişilik dağcılık grubu ayı saldırısına uğramış,ayı saldırısı sonucu Serhan Poçan’ın kayalıklardan düşme neticesinde sağ ayağından yaralandığı bilgisi alınmıştır.Bölgenin dağlık ve kayalık olmasından dolayı karadan ya da araçla tahliye imkanı olmadığından yaralanan şahıs İl Jandarma Komutanlığımızca 2 Kobra tipi helikopter eşliğinde, 1 skorsky tipi helikopter ile bölgeden tahliye edilerek Tunceli Devlet Hastanesi'ne getirilmiş ve tedavisine başlanılmıştır"denildi.
11.09.2019Haberler
Erzurumda ayı saldırısı
Erzurum'da ayı saldırısıErzurum’un Yakutiye ilçesine bağlı Arıbahçe köyünde ayının saldırısına uğrayan bir kişi hayatını kaybetti.Erzurum Arıbahçe köyünde arazideki hayvanlarını kontrol etmek için köyün dağlık bölgesindeki alana giden Yunus Tosunoğlu (40) ayının saldırısına uğradı.Tosunoğlu'na, aniden çam ağaçlarının arasından çıkan ayı saldırdı. Ayıyla boğuştuğu anda dengesini kaybeden Tosunoğlu, ayı ile birlikte kayalıklardan aşağı düştü. Saldırı sırasında 10 metre yükseklikteki kayalıklardan düşen Tosunoğlu olay yerinde hayatını kaybetti.Üç çocuk babası Tosunoğlu'nun cenazesi çağrılan 112 Acil Sağlık, jandarma ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerince askeri helikoptere alındı.Tosunoğlu'nun cenazesi daha sonra Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna götürüldü.Yunus Tosunoğlu'nun amcasının oğlu Ahmet Tosunoğlu, yaptığı açıklamada, hayvanlarını kontrol etmek için amca çocuklarıyla yaylaya gittiklerini söyledi.Hayvanlara bakmak için çamlık ormana girdiklerini anlatan Tosunoğlu, olay anını şöyle anlattı: "Hayvanlarımızı kontrol ederken Yunus Tosunoğlu'nun bağırma seslerini duyduk. Çam ağaçları uzun olduğu için olayı göremedik. Biz de yardımına koştuğumuzda ayı onu kayalıklardan atmıştı. Telefon çekmediği için jandarmaya bir süre haber veremedik. Daha sonra ulaştığımız jandarma ekipleri gelip Yunus Tosunoğlu'nun naaşını, askeri helikopterle Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürdü." Jandarma ve AFAD ekipleri bölgede çalışma başlattı.
11.09.2019Yaşam
Güneş panelli ‘ayısavar’
Güneş panelli ‘ayısavar’İstanbul’da yaşayan ve üniversite eğitimini sürdüren bir memur, ayı saldırılarına karşı ‘ayısavar’ adlı takım çantası görünümlü bir cihaz tasarladı. Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektrik ve Enerji Bölümü Uzaktan Eğitim Programında öğrenim gören İstanbul Büyükşehir Belediyesi Üstyapı Projeler Müdürlüğünde görevli memur Şahin Büyükkahraman, akrabalarının yaşadığı Erzincan’da ayı saldırısı tehdidi altındaki arı kovanları için oluşturulan elektrikli tellerin tamirini yaptıktan sonra daha kullanışlı bir sistem düşünüp güneş enerjisiyle çalışan bir düzenek kurguladı. Üniversite genelinde düzenlenen ‘Süper Bir Fikrim Var’ adlı proje yarışmasına katılıp çıkardığı gürültüyle dikkatleri üzerine çeken takım çantası görünümündeki cihazının kullanışına ilişkin bilgiler veren evli ve 1 çocuk babası Büyükkahraman, “Cihaz güneş panelleriyle elektriği kendisi ürettiği için 24 saat boyunca kullanılabilecek. Ayı geldiği zaman cihaz sensörler aracılığıyla hareketlilik tespit edecek. Canlı varlığı fark edince tepki vererek sesli bir şekilde gürültü çıkaracak” diye konuştu. 42 yaşındaki Büyükkahraman 300 liraya mal ettiği ve etkili olacağına inandığı cihazın ayı saldırısı riski bulan köy ve yerleşim yerlerinin yanı sıra kamp alanlarında da kullanılabileceğini sözlerine ekledi.
11.09.2019Haberler

Yazar Sonuçları