Biyoloji

Biyoloji

Son dakika biyoloji haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan biyoloji gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan biyoloji haber sayfamızda...

Biyoloji

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.189 biyoloji haberi bulunmuştur.
Mahallenin kabusu olan karga istilası
Mahallenin kabusu olan karga istilası!Van'ın Erciş ilçesinin Kasımbağı Mahallesi'nde akşam saatlerinde ortaya çıkan yüzlerce karga mahallenin kabusu oldu. Mahallede yaşayan vatandaşlar, kargaların sürü haldeki görüntüsünden, çıkardığı seslerden ve ekinlerine zarar vermesinden şikayet ediyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Özdemir Adızel, bu kuş türünün güvende hissetmek için çoğunlukla kavak ağaçlarına konduğunu söyledi.
20.01.2021Gündem
Geleceğin tarımı için çalışıyor
Geleceğin tarımı için çalışıyorDr. Öğretim Üyesi Onur Öztaş, azot gübresini kullanımdan çıkaracak bir projenin yanı sıra Prof. Dr. Sancar’a Nobel ödülü getiren insanda DNA tamir mekanizmasının bitkilerde nasıl işlediğini araştıran çalışmayı yürütüyor...
19.01.2021Gündem
Nesli tehlike altında olduğu değerlendirilen arap tavşanı, Şırnakta görüntülendi
Nesli tehlike altında olduğu değerlendirilen arap tavşanı, Şırnak'ta görüntülendiDünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından türünün tehlike altında olmasından endişe duyulduğu gerekçesiyle kırmızı listede yer alan arap tavşanı, Şırnak'ın Uludere ilçesinde görüntülendi. Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yüksel Coşkun, bu türün üreme potansiyelinin çok yüksek olmaması nedeniyle IUCN'nin kırmızı listesine girmiş olabileceğini belirterek, "Bu tür biraz gizli bir tür. Geceleri çıkıyor, gündüzleri pek çıkmaz" dedi.
18.01.2021Haberler
Nesli tehlike altında Şırnakta görüntülendi
Nesli tehlike altında! Şırnak'ta görüntülendiDünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından türünün tehlike altında olmasından endişe duyulduğu gerekçesiyle kırmızı listede yer alan arap tavşanı, Şırnak'ın Uludere ilçesinde görüntülendi. Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yüksel Coşkun, bu türün üreme potansiyelinin çok yüksek olmaması nedeniyle IUCN'nin kırmızı listesine girmiş olabileceğini belirterek, "Bu tür biraz gizli bir tür. Geceleri çıkıyor, gündüzleri pek çıkmaz" dedi.
18.01.2021Gündem
Bencil Maymun: İnsan Doğası ve Yokoluşa Giden Yolumuz
Bencil Maymun: İnsan Doğası ve Yokoluşa Giden YolumuzBiyoloji profesörü Nicholas P. Money’in kaleme aldığı “Bencil Maymun”, Koç Üniversitesi Yayınları’ndan (KÜY) çıktı. Türkçeye Mehmet Doğan’ın çevirdiği çalışma, biz insanların ne olduğunu işliyor.
15.01.2021Kültür Sanat
Bilime dev destek
Bilime dev destekEge Üniversitesi’nin sağlık hizmetleri sunumunda oluşan borçlarının yüzde 91’i Cumhurbaşkanlığı’nın talimatıyla ödendi. 946 milyon liralık yükten kurtulduklarını belirten Rektör Budak, “Altyapı ve modern tıbbi cihaz yatırımlarına hız verdik” dedi
15.01.2021Ege
Son dakika... Avukat, eşi ve stajyerinin öldüğü evde 4 muhabbet kuşu canlı bulunmuş
Son dakika... Avukat, eşi ve stajyerinin öldüğü evde 4 muhabbet kuşu canlı bulunmuş!Diyarbakır’da, doğal gaz kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu avukat Ömer Baran, eşi Müjde Baran ve stajyeri Mahsun Akbaş'ın yaşamını yitirdiği evden 4 muhabbet kuşunun canlı olarak kurtarıldığı ortaya çıktı. Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Ornitoloji Uzmanı Prof. Dr. Recep Karakaş, kuşların da teorik olarak karbonmonoksitten etkilenmesi gerektiğini belirterek, "Uzun süre karbonmonokside maruz kaldıkları zaman kuşların da teorik olarak ölmesi gerekirdi ama şöyle yorumlanabilir; vücutlarının küçük olması, bulundukları odanın farklı olması ve akciğer yapılarının farklılığı, hayatta kalmalarına kısmen etki yapmış olabilir" dedi.
11.01.2021Gündem
“SMA’dan kurtuluş  taşıyıcılık testinden geçiyor”
“SMA’dan kurtuluş taşıyıcılık testinden geçiyor”SMA Bilim Kurulu’nda görev yapan Prof. Dr. Haluk Topaloğlu, hastalıktan kurtuluşun gebelik öncesi yapılan taşıyıcılık testleriyle mümkün olduğunu söylüyor: “Hemen her gün bir bebek, ciddi formuyla SMA Tip1’le doğuyor. Hastalığı yok etmek için çiftlere taşıyıcılık testi yaptırmak zorundayız. Ki o testin ücreti 5-6 euro arası. Yani o milyon dolarlardan kurtulmanın yolu, 5 euro’dan geçiyor”
10.01.2021Pazar
Ergenlik bir doğal afet değil
'Ergenlik bir doğal afet değil'Son kitabı “Yetişin Gençler” üzerine konuştuğumuz Prof. Dr. Selçuk Şirin, “Ergenlik bir doğal afet değil. Hazırlık yapılır, doğru adımlar zamanında atılırsa bu dönem tabiri caizse hasarsız bir şekilde geçirilebilir. Kitabı yazma gerekçem de tam bu” diyor.
9.01.2021Cumartesi
Son dakika haberleri: Beşiktaşta üniversitelilerin yılbaşı partisi ölümle bitti
Son dakika haberleri: Beşiktaş'ta üniversitelilerin yılbaşı partisi ölümle bitti!Gelen son dakika haberine göre; Yılbaşı akşamı kutlama yapmak için üniversiteli arkadaşlarıyla evinde parti yapan Deniz Büçkün, arkadaşı E.Ö.’nün verdiği uyuşturucu hapı alkolle içince fenalaşarak hayatını kaybetti. Arkadaşları, yeni yılın ilk saatlerinde Büçkün’ün bir anda yere yığıldığını söyledi. Uyuşturucuyu satan torbacı tutuklandı, E.Ö. adli kontrolle serbest.
5.01.2021Gündem
Şehirleri çiçek bahçesine çevirecek
Şehirleri çiçek bahçesine çevirecek!‘Arı Evim Geleceğim Projesi’, doğada yalnız yaşayan (soliter) arıların meyve ve sebzelerin sürdürülebilirliğinin, verimliliğinin ve kalitesinin arttırılmasına destek oluyor.
30.12.2020Ekonomi
Son dakika... Türk bilim insanları keşfetti 4 yeni tür
Son dakika... Türk bilim insanları keşfetti! 4 yeni türSamsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde 5 öğretim üyesinin 3 yıl süren araştırmaları sonucunda dünyada ilk kez dört yeni parazit türü keşfedildi. Sazangiller familyasından olan 'sıraz' balığında görülen parazit türü keşfi bilimsel bir dergide yayımlanarak bilim dünyasına duyuruldu.
29.12.2020Teknoloji
Sivrisinek artışı ve hastalık
Sivrisinek artışı ve hastalık!İstanbul’da yetersiz yağış nedeniyle baraj sularının çekilmesiyle ortaya çıkacak  bataklık ve küçük gölcüklerin sivrisinek larvalarının yaşam alanı haline geleceğini belirten Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz şunları söyledi: “Barajlarımızda su çok düşük bir seviyede. Yaza doğru da bu seviyelerde kalacak olursa problem doğar. Çünkü su çekildikten sonra ortaya çıkan düzlükler var. Bunlar az sulu, bol çamurlu bölgeler. Buralar sivrisineklerin üremesi için ideal yerler. Maalesef o sivrisinekler doğamızda çok fazla görülmeyen Batı Nil Virüsü, Zika gibi hastalıkların biraz daha fazla doğamıza girmesine ve sonunda en büyük düşmanlarımızdan sıtmanın görülmesine neden olabilir.”
29.12.2020Gündem
Türk biyolog yaşlılığın sırlarını çözmenin izinde
Türk biyolog yaşlılığın sırlarını çözmenin izindeAvrupa Biyoenformatik Enstitüsü’nde görev yapan hesaplamalı biyolog Melike Dönertaş, sağlıklı yaşlanmanın sırlarını araştırıyor. Melike Dönertaş yaşlanmayı geciktirecek ve sağlıklı yaşlanmayı sağlayabilecek ilaçların bulunmasıyla ilgili çalışmalar yürütüyor.
27.12.2020Gündem
‘Aşı olmaktan korkmayın’
‘Aşı olmaktan korkmayın’Dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs vaka sayısı 80 milyona dayandı, can kaybı da 1.7 milyonu geçti. Salgını durdurma potansiyeli taşıyan Kovid-19 aşıları aralık ayının başından bu yana bazı ülkelerde uygulanmaya başladı. Sinovac’ın geliştirdiği, yüzde 91.25 etkili olduğu belirlenen CoronaVac aşısı ile ilgili Harvard Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Emrah Altındiş ‘Aşı olmaktan korkmayalım. Türkiye’de olsam Sinovac aşısı hakkım geldiğinde hiç düşünmeden olurdum’ dedi
26.12.2020Dünya
Genetik test sporcunun tüm yatkınlıklarını belirliyor
Genetik test sporcunun tüm yatkınlıklarını belirliyor!Genetik testlerin, antrenman ile ilgili bilgilerin yanı sıra sporcunun ne tip egzersize yatkın olduğunu da gösterdiğini belirten Spor Genetiği Uzmanı Prof. Dr. Korkut Ulucan, “Sporcunun darbeye bağlı olmayan sakatlıklara yatkınlıkları, sporcuların mental motivasyonu ve beslenme programları ile ilgili bilgiler bu tip testler ile belirlenebiliyor” dedi.
22.12.2020Egzersizler
Kovid-19’da mutasyon kaosu
Kovid-19’da mutasyon kaosuYeni tip koronavirüsün yüzde 70 daha bulaşıcı olduğu belirtilen mutasyon paniği dünyayı sardı. Mutasyonun tescillenen aşıların etkinliğini etkilemeyeceği belirtildi. İngiltere’de ortaya çıkan, ‘VUI 202012/01’ adı verilen mutasyonun Kovid-19’un daha ağır geçmesine yol açıp açmadığına ilişkin herhangi bir bulguya rastlanmadığı açıklandı.
22.12.2020Dünya
Dünyadaki en tehlikeli 100 türden biri Türkiyede karaya çıktı
Dünyadaki en tehlikeli 100 türden biri! Türkiye'de karaya çıktıEskişehir’in İnönü ilçesinde bulunan bir akarsuda görülen iki istilacı balık türü hakkında konuşan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Emiroğlu, balık türlerinin doğal türlere ve suya çok ciddi zarar verdiğini söyledi.
21.12.2020Haberler
Son dakika Dünyadaki en tehlikeli 100 türden biri Türkiyede karaya çıktı
Son dakika! Dünyadaki en tehlikeli 100 türden biri! Türkiye'de karaya çıktıGelen bir son dakika haberine göre; Eskişehir’in İnönü ilçesinde bulunan bir akarsuda görülen iki istilacı balık türü hakkında konuşan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Emiroğlu, balık türlerinin doğal türlere ve suya çok ciddi zarar verdiğini söyledi.
21.12.2020Gündem
Son dakika: Türk bilim insanından kritik mutasyon açıklaması
Son dakika: Türk bilim insanından kritik 'mutasyon' açıklaması!İngiltere'de tespit edilen ve "daha saldırgan" olduğu düşünülen koronavirüsün yeni varyantı ülkeleri paniğe sevk etti. Türkiye dahil birçok ülke İngiltere ile uçuşları yasaklarken İskoçya'da çalışan Dr. Müge Çevik, New York Times'a konuştu.
20.12.2020Dünya
Son dakika: Yargıtaydan flaş nafaka kararı
Son dakika: Yargıtay'dan flaş 'nafaka' kararıYargıtay Hukuk Genel Kurulu, üniversite mezunu işsiz gence babasından bağlanan yardım nafakasını kaldıran yerel mahkeme kararını bozdu. Kurul, üniversite mezunu işsiz gencin, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) kursuna gitmesini eğitiminin devam etmesi kabul ederek, babanın yoksulluğa düşmüş çocuğuna yardım etmesinin bir zorunluluk olduğuna karar verdi.
20.12.2020Ekonomi
Kovid-19’un genetik şifresini çözen araştırma dikkat çekti
Kovid-19’un genetik şifresini çözen araştırma dikkat çekti!Türk bilim insanlarının aralarında olduğu 50 genetik merkezinin araştırmacılarından kurulan "Covid İnsan Genetiği Konsorsiyumu"nun Kovid-19'u ağır geçiren hastaların genetik şifrelerini ortaya koyduğu ve Science dergisinde yayımlanan araştırma, bilim dünyasının önde gelen dergilerinden Nature'da "2020'nin immünoloji alanında öne çıkan gelişmesi" olarak gösterildi.
19.12.2020Teknoloji
6 bin leyleğe yuva
6 bin leyleğe yuvaAydın, Denizli ve Muğla illerinde enerji dağıtım hizmeti veren ADM Elektrik teknoloji, 11 yıldır sürdürdüğü Leyleklere Yeni Yuva projesiyle, 12. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Zirvesi kapsamında verilen Sürdürülebilir Kalkınma Ödülleri’nde Karasal Yaşam dalında Platin ödül kazandı.
19.12.2020Ege
Prof. Kaska: Antik tepedeki caretta caretta silüeti tamamen doğal
Prof. Kaska: Antik tepedeki caretta caretta silüeti tamamen doğalDeniz kaplumbağalarıyla ünlü İztuzu Plajı'nın bulunduğu Dalyan'da, Kaunos kral mezarlarının bulunduğu antik tepe, caretta caretta silüeti şeklindeki görüntüsüyle ilgi çekiyor. Görüntünün tamamen doğal olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yakup Kaska, tepeye 'kaplumbağa tepesi' adı verilmesini önerdi.
18.12.2020Tatil
Gölden gaz çıkışı iddiaları sonrası inceleme
'Gölden gaz çıkışı' iddiaları sonrası inceleme!Burdur Gölü'nde kıyıya yakın bir alanda gaz çıkışının olduğu ve buna bağlı olarak "bir depremin meydana gelebileceği" iddiasının ardından üniversitelerden konunun uzmanı bilim insanları gölde inceleme başlattı.
15.12.2020Gündem
Sınava hazırlanan öğrenciye ücretsiz destek
Sınava hazırlanan öğrenciye ücretsiz destekBandırma’da yaşayan matematik öğretmeni Seda İnci, Kovid-19 sürecinde eğitim eşitsizliği yaşayan öğrencilere gönüllü sanal ders verebileceğini duyurdu. Seda öğretmenin çağrısına başka öğretmenler de dahil oldu ve üniversiteye hazırlanan yüzlerce öğrenci için ücretsiz sanal dershane kurulmuş oldu.
14.12.2020Gündem
Sevcan Yaşar kimdir, kaç yaşında Sevcan Yaşar biyografisi
Sevcan Yaşar kimdir, kaç yaşında? Sevcan Yaşar biyografisiKendisi gibi oyuncu olan Sermiyan Midyat tarafından darp edildiğini ve üstelik üstü yarıçıplak bir biçimde videosunun çekildiğini söyleyen Sevcan Yaşar kimdir sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Peki Sevcan Yaşar kimdir, kaç yaşında? İşte Sevcan Yaşar biyografisi...
11.12.2020Cadde
Mahalleleri bastılar Rizede yüzlerce böcek...
Mahalleleri bastılar! Rize'de yüzlerce böcek...Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı 6 mahalleye, uğur böcekleri dadandı. Bölge halkı, evlerin açık camlarından odalara dolan yüzlerce uğur böceğinin, bölgede bulunan arı kovanlarına da zarar verdiğini söyledi.
3.12.2020Gündem
Buca’da Bilim ve Müzik Fuarı
Buca’da Bilim ve Müzik FuarıBuca’nın bilim üssü Buca Belediyesi Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi, yurt içi ve yurt dışından bilim, sanat ve teknolojiye meraklı gençleri BUCA IMSEF Bilim ve Müzik Fuarı’nda bir araya getirmeye hazırlanıyor.
2.12.2020Ege
Türkiyede başlıyor Yerli aşıyla ilgili flaş açıklama
Türkiye'de başlıyor! Yerli aşıyla ilgili flaş açıklamaTürkiye'de ilk defa genetik teknolojiyi kullanarak, m RNA temelli koronavirüs aşısı geliştiren merkezlerden biri olan Selçuk Üniversitesi Tıbbi Genetik Bölümü’nde Haziran ayında başlanılan aşı çalışmaları, hayvan deneyleri aşamasına geldi. BioNTech ve Moderna firmalarının geliştirdiği aşıyla aynı özelliği taşıyan aşının gelecek yıl yaz aylarında insanların kullanımına sunulacağını söyleyen aşı projesi yürütücüsü Doç. Dr. Nadir Koçak, "Türkiye’de ilk m RNA çalışmasını biz yapıyoruz. Bu konu üzerinde yoğunlaştık. Türkiye’nin m RNA teknolojisiyle geliştirilmiş ilk aşısı oldu. Şu anda hayvan çalışmaları aşamasına geçmiş bulunmaktayız" dedi.
29.11.2020Haberler
Son dakika... Türkiyede başlıyor Yerli aşıyla ilgili flaş açıklama
Son dakika... Türkiye'de başlıyor! Yerli aşıyla ilgili flaş açıklamaGelen son dakika haberine göre; Türkiye'de ilk defa genetik teknolojiyi kullanarak, m RNA temelli koronavirüs aşısı geliştiren merkezlerden biri olan Selçuk Üniversitesi Tıbbi Genetik Bölümü’nde Haziran ayında başlanılan aşı çalışmaları, hayvan deneyleri aşamasına geldi. BioNTech ve Moderna firmalarının geliştirdiği aşıyla aynı özelliği taşıyan aşının gelecek yıl yaz aylarında insanların kullanımına sunulacağını söyleyen aşı projesi yürütücüsü Doç. Dr. Nadir Koçak, "Türkiye’de ilk m RNA çalışmasını biz yapıyoruz. Bu konu üzerinde yoğunlaştık. Türkiye’nin m RNA teknolojisiyle geliştirilmiş ilk aşısı oldu. Şu anda hayvan çalışmaları aşamasına geçmiş bulunmaktayız" dedi.
29.11.2020Gündem
Türk bilim insanlarından koronavirüse karşı antiviral etkili koku molekülleri tespiti
Türk bilim insanlarından koronavirüse karşı "antiviral" etkili koku molekülleri tespitiODTÜ'de, sanayi kuruluşuyla ortak yürütülen çalışmada, solunduğunda yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) hava yoluyla bulaşmasını ve hastalığın akciğerlere yerleşmesini engelleme potansiyeli olan, antiviral etkiye sahip koku molekülleri belirlendi.
26.11.2020Gündem
YKS ne zaman 2021 YKS konuları neler, 2021 YKS konuları belli oldu mu
YKS ne zaman 2021? YKS konuları neler, 2021 YKS konuları belli oldu mu?Yükseköğreim eğitimi için binlerce öğrencinin katıldığı YKS 2020 tamamlanmıştı. Adaylar 2021 YKS ne zaman yapılacak araştırıyor. Diğer yandan YKS konuları, soru dağılımı gibi konular da öğrencilerin dikkatini çekiyor. MEB ise YKS hakkında açıklamada bulundu. İşte, YKS sınav tarihi ve ayrıntılar...
26.11.2020Gündem
‘En etkili 100 kadından biri’ seçilen Gülsüm Kav: Bu başarı mücadele  eden tüm kadınların
‘En etkili 100 kadından biri’ seçilen Gülsüm Kav: Bu başarı mücadele eden tüm kadınlarınMilliyet’e konuşan Kav, en etkili 100 kadın arasına seçilmesinin bireysel değil kollektif bir mücadelenin sonucu olduğuna dikkati çekti ve “Seçilmem Türkiye’de kadın hakları için mücadele eden bütün kadınların başarısı” dedi...
26.11.2020Gündem
Bankacılık dışı finans sektörü büyüdü
Bankacılık dışı finans sektörü büyüdüFinansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkanı Aynur Eke, finansal piyasalardaki dalgalanmalara ve pandemiye rağmen, Birlik üyesi şirketlerin reel sektörü desteklemeye devam ettiğini ve ekonomiye sundukları katkıyı artırarak büyümeyi sürdürdüklerini söyledi.
25.11.2020Uzmanpara
Antalyada insanlık dışı görüntü Bu halde bulundu
Antalya'da insanlık dışı görüntü! Bu halde bulunduAntalya'nın Finike ilçesinde, başından zıpkınla vurulmuş caretta caretta bulundu. Caretta caretta tedaviye alınırken, Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Başkanı Prof. Dr. Yakup Kaska, “'Bunu yapan insan mıdır?' diye düşünmek lazım" dedi.
23.11.2020Gündem
Koronavirüsten ölen Prof. Dr. Asım Cenani için Cerrahpaşada anma
Koronavirüsten ölen Prof. Dr. Asım Cenani için Cerrahpaşa'da anmaKoronavirüsten ölen Prof. Dr. Asım Cenani için ÜC-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde anma töreni düzenlendi.
23.11.2020Gündem
Başından zıpkınla vurulan caretta carettaya tedavi
Başından zıpkınla vurulan caretta carettaya tedaviAntalya'nın Finike ilçesinde, başından zıpkınla vurulmuş caretta caretta bulundu. Caretta caretta tedaviye alınırken, Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Başkanı Prof. Dr. Yakup Kaska, “'Bunu yapan insan mıdır?' diye düşünmek lazım" dedi.
23.11.2020Gündem
Prof. Dr. Asım Cenani hayatını kaybetti
Prof. Dr. Asım Cenani hayatını kaybettiTıp dünyasına kazandırdığı birçok eser ve çalışmalarıyla bilinen, genetik ve tıbbi biyoloji alanında öncü isimlerinden Prof. Dr. Asım Cenani (89), koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.
22.11.2020Gündem
Prof. Dr. Asım Cenaniden acı haber... Bakan Koca duyurdu
Prof. Dr. Asım Cenani'den acı haber... Bakan Koca duyurduSağlık Bakanı Fahrettin Koca, 89 yaşında yaşamını yitiren genetik ve tıbbı biyoloji alanında öncü kabul edilen Prof. Dr. Asım Cenani'nin yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu.
20.11.2020Gündem
Metrobüste cinsel saldırı davasında flaş gelişme
Metrobüste cinsel saldırı davasında flaş gelişmeİstanbul Avcılar'da metrobüste N.C., adlı kadına sarkıntılık yaparak, cinsel saldırıda bulunduğu ve hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan tutuksuz sanık  F.Ö. hakkında 6 yıl hapis cezası verildi.
19.11.2020Haberler
Metrobüste cinsel saldırı davasında flaş gelişme
Metrobüste cinsel saldırı davasında flaş gelişmeAvcılar'da metrobüste N.C., adlı kadına sarkıntılık yaparak, cinsel saldırıda bulunduğu ve hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan tutuksuz sanık  F.Ö. hakkında 6 yıl hapis cezası verildi.
19.11.2020Gündem
İlerlemiş meme kanserine umut
İlerlemiş meme kanserine umutDoç. Dr. Zeynep Madak Erdoğan’ın ilerlemiş meme kanseri hastalarında yeni bir tedavi kombinasyonunu test eden klinik çalışması 2 milyon doların üzerinde fon aldı...
19.11.2020Gündem
Edirnede 8 milyon yıllık mamut fosilleri bulundu
Edirne'de 8 milyon yıllık mamut fosilleri bulunduEDİRNE'nin Büyükdöllük köyündeki kum ocağında 8 milyon yıllık olduğu belirlenen mamutlara ait kemik fosilleri bulundu. Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaraş, kemiklerin 'Geç Miyosen' döneminde yaşamış mamutlara ait olduğunu belirterek, "Günümüzden 8 milyon yıl öncesine ait fosiller bunlar. Yani burada 8 milyon yıllık tarih yatıyor diyebiliriz. Bu alanda yaşanmış olması, antik dönemde, buzul döneminde burada bir yaşamın olduğunu gösteriyor. Bu, Trakya tarihi açısından da büyük önem taşıyor" dedi.
17.11.2020Haberler

Yazar Sonuçları

Filiz DağMilliyet Yazarı
Taş, Kağıt, Tablet! Çağları Tasarlayan Grafik Sanatçıları Dijitalde…Her şey grafiğin bir fikri anlatabilmesi için tasarlanmasıyla başladı… M...
11.01.2021
Abbas GüçlüMilliyet Yazarı
İlk aşımız gün sayıyor!Korona salgını dünyayı kasıp kavurmaya devam ederken TÜBİTAK’tan müjdeli haberler var...
10.01.2021Gündem
Zeynep İşmanMilliyet Yazarı
“Sınav endeksli robotlar yetiştirmiyoruz”İTÜ ETA Vakfı bünyesine katılan Doğa Koleji’nin, pandemi sürecindeki çalışmalarını, eğitim içeriklerini ve öğrenci odaklı online sistemi, İTÜ ETA Vakfı Başkanı ve Doğa Koleji kurucu temsilcisi Prof...
9.01.2021PN Aile
Abdullah KarakuşMilliyet Yazarı
Büyük fırsatlarla yarınlara yürüyeceğizBakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile 2020 yılında yaptıklarını ve 2021 hedeflerini konuştuk...
4.01.2021Gündem
Abbas GüçlüMilliyet Yazarı
Bilim insanı kime denir? (2)Bilim insanı kime denir konusunda farklı görüşler var...
8.12.2020Gündem
Çağdaş ErtunaMilliyet Yazarı
Londra Caz Festivali’nde İstanbul başroldeydiGeçen cumartesi akşamı Londra Caz Festivali’nde ‘Istanbul Psychedelic’ konserleri vardı...
24.11.2020Cadde

Benzer Haber Etiketleri

koronavirüsistanbulegeköşe yazısıtürkiye

Biyoloji ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.